Chiny,Polecane

Zamieszanie na Morzu Południowochińskim; echa afery Bo Xilaia. Przegląd prasy chińskiej 07-21.05.2012

 1. Polityka i gospodarka

:: Bo Xilai ponownie na okładce magazynu Time

07.05.2012 (Takungpao – internetowe wydanie gazety Takung, Hongkong) [1a]

Twarz byłego sekretarza KPCh w Chongqing Bo Xilai ponownie pojawiła się na okładce amerykańskiego magazynu Time. Tym razem twarz polityka jest czerwona, zaś spojrzenie podejrzliwe. Poprzednia okładka wydań Azjatyckiego i Południowopacyficznego [1b] opatrzona tytułem „Czerwony Alarm” przedstawiała twarz Bo Xilaia z zamkniętymi oczami i zmarszczonymi brwiami.

:: Pierwszy w 2012 spadek cen paliw (infografiki)

09.05.2012 (Xinhua – Chińska Agencja Prasowa) [2]

Na zdjęciach stacja paliw w Jiangbei, dystrykcie miasta Chongqing[2]. Kierowcy ustawiają się w kolejce aby zatankować paliwo w nowych, niższych cenach. Zgodnie z obwieszczeniem Krajowej Komisji Rozwoju i Reform, od północy dnia 10. maja ceny oleju napędowego spadają z 330 do 310 RMB za tonę, co w przełożeniu na ceny za litr benzyny 90 i oleju napędowego 0# oznacza spadek o 0.24RMB i 0.26RMB (12 i 13gr). To pierwszy w tym roku spadek cen produktów ropopochodnych.

:: Turkish Airlines zapowiada ogłoszenie stanowiska ws. kupna PLL LOT

11.05.2012 (cnair.com – chiński portal przemysłu lotniczego i turystycznego) [3]

Trwają negocjacje między Turkish Airlines a polskim PLL LOT. Przedstawiciel Turkish Airlines powiedział: „W ciągu miesiąca firma zadecyduje czy zamierza inwestować w udziały polskiego przewoźnika”.

Dyrektor wykonawczy firmy Temel Kotil w wypowiedzi udzielonej serwisowi informacyjnemu ATW powiedział, że obecnie celem firmy jest znalezienie nowych węzłów poza macierzystym portem Istanbul Ataturk Airport. „Jeśli Turkish Airlines zdecyduje się na zainwestowanie w Polsce, to stworzony zostanie system komunikacyjny oparty na dwóch węzłach – lotnisku Istanbul Ataturk Airport, oraz warszawskim Porcie Lotniczym Chopina. Poza tym Turkish Airlines dokonałoby restrukturyzacji PLL LOT.” – tłumaczył Temel Kotil.

Wśród celów Turkish Airlines na rok 2012 jest obsłużenie 38mln pasażerów i wygenerowane zysków rzędu 8mld dolarów.

:: Chiny, Japonia i Korea Płd. wychodzą ponad podziały

13.05.2012 (Xinhua – chińska agencja informacyjna) [4]

W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie odbyło się piąte spotkanie przywódców Chin, Japonii i Korei Płd. Wzięli w nim udział premier Chin Wen Jiabao, prezydent Korei Płd. Lee Myung-bak, i premier Japonii Yoshihiko Noda.

Przed rozpoczęciem posiedzenia, któremu przewodniczył premier Chin, politycy pozowali do wspólnych zdjęć. Po rozmowach wzięli udział w konferencji z udziałem dziennikarzy. Podsumowano wzajemne relacje między krajami oraz przedstawiono plany pogłębiania współpracy.

W tym roku przypada 40. rocznica normalizacji stosunków między Chinami a Japonią, oraz 20. rocznica ustanowienia relacji z Koreą Płd. Przedstawiciel Chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hong Lei podkreślił, że rozwój wzajemnych relacji i współpracy przebiega błyskawicznie i przynosi wyśmienite rezultaty.

Współpraca trójstronna Chin, Korei Płd. i Japonii została zapoczątkowana w 1999 na spotkaniu państw członkowskich ASEAN. W 2008 odbyło się pierwsze niezależne spotkanie poza kręgiem państw ASEAN.

:: Pokłosie sprawy Bo Xilaia i Wang Lijuna. Liczne zwolnienia pośród funkcjonariuszy partyjnych.

15.05.2012 (Takungpao  – internetowe wydanie gazety Takung ,Hongkong za: 21CN – portal internetowy) [5]

Po zakończeniu sprawy Bo Xilaia i Wang Lijuna obserwuje się zwiększone zainteresowanie mas procesami nadzoru społecznego.

Analizując listy nowo zaprzysiężonych członków stałych komitetów ds. legislacji można zauważyć, że w Kantonie i Shaanxi żaden nie łączy nowego stanowiska z funkcjami sprawowanymi w lokalnych organach politycznych. Czy ta zmiana nie oznacza pewnej zmiany kursu w sposobie sprawowania nadzoru społecznego?

Kolejną wartą odnotowania zmianą jest to, że na liście nowopowołanych na stanowiska członków stałego komitetu w Kantonie, sekretarz Komitetu Pracy Socjalnej Zhu Mingguo (zajmujący wcześniej jednocześnie kilka stanowisk w różnych organach – dop.) zajął na liście trzecie miejsce za Sekretarzem Komitetu Prowincji Wang Yangiem i gubernatorem Zhu Xiaodanem. Z tego wynika, że przy uważnym udziale władz centralnych dokonuje się reforma systemu nadzoru społecznego. Ponadto prowincja Kanton, będąca w trakcie procesu, którego celem jest budowa „wielkiego społeczeństwa, i małej administracji” zajmie w procesie reform jeszcze bardziej istotną pozycję.

:: W kwietniu 3,7% wzrost zużycia energii elektrycznej w przemyśle

15.05.2012 (cet.com – internetowe wydanie China Financial Times) [6]

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Państwowe Biuro Energii, ogólnokrajowe zużycie energii elektrycznej w przemyśle wyniosło 389,9mld KWh. Stanowi to wzrost o 3,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Od stycznia do kwietnia całkowite zużycie energii wyniosło 1,5554bln KWh, co stanowi wzrost o 6%. W pierwszym sektorze ekonomicznym (wydobycie i przetwórstwo zasobów naturalnych, rolnictwo, leśnictwo) zarejestrowano zużycie 26,7mld KWh, co oznacza spadek o 4,2%. W drugim sektorze ekonomicznym (produkcja przemysłowa i budownictwo), odnotowano zużycie 1,1294bln KWh, co stanowi 3,7% wzrost. W trzecim sektorze (usługi) zużycie wyniosło 181,7mld KWh, co oznacza wzrost o 12,5%.

Gospodarstwa domowe zużyły 217,6mld KWh, czyli o 15,4% więcej niż rok wcześniej.

:: Na Morzu Południowochińskim chińska marynarka zmusiła do odwrotu 3 obce okręty

18.05.2012 (Zhongguo Jingji Wang – serwis ekonomiczny za: Huanqiu Shibao – Global Times) [7]

W Piątek jednostka nr 310 należąca do Chińskiego Wydziału Rybołówstwa skutecznie odstraszyła 3 małe okręty artyleryjskie należące do innego kraju, które były w trakcie pościgu za 5 chińskimi łodziami rybackimi. W ten sposób ponad 100 chińskich rybaków uniknęło strat materialnych oraz obrażeń.

Jak dowiedział się dziennikarz Global Times, marynarze jednostki nr 310 uczestniczącej w akcji ochronnej otrzymawszy rozpaczliwe wołanie o pomoc od 5 łodzi rybackich uskarżających się na 3 okręty należące do innego kraju, wyruszyli w misję ratunkową. Jako jednostka zajdująca się najbliżej zdarzenia mieli do przepłynięcia 140 mil morskich. W tym samym czasie łodzie rybackie otrzymały polecenie skierowania swojego kursu na spotkanie z jednostką bezpieczeństwa.

Rzecznik prasowy Chińskiego Wydziału Rybołówstwa oświadczył, że celem obcych okrętów było zatrzymanie załóg chińskich łodzi. Z relacji rybaków wynika, że do momentu zdarzenia obydwie strony były w kontakcie przez prawie 20. godzin. Ponadto terytorium zajścia należy do tradycyjnie chińskiego pasa granicznego, zatem działania obcych okrętów były całkowicie bezprawne.

Obce okręty z pewnością wykryły obecność supernowoczesnej jednostki Chińskiego Wydziału Rybołóstwa pędzącego na ratunek rybakom, o czym świadczy fakt, że ok. godziny 13. wykonały zwrot o 180 stopni. Chińska jednostka ochronna podążała w kierunku obcych okrętów w celu monitorowania ich kursu. Około godziny 14. załoga jednostki nr 310 otrzymała od rybaków wiadomość: „Dziękujemy obrońcom z Chińskiego Wydziału Rybołówstwa!”

:: Chińskie MSZ: Chiny będą blokować wszelkie prowokacje w pobliżu wyspy Huangyan

18.05.2012 (Xinhua – Chińska Agencja Prasowa) [8]

W Piątek Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Hong Lei w oświadczył, że strona chińska ze szczególną uwagą śledzi sytuację wokół wyspy Huangyan (archipelag Scarborough, M. Południowochińskie, roszczenia wysuwane m.in. przez Chiny oraz Filipiny – dop.), oraz będzie blokować jakiekolwiek działania o charakterze prowokacyjnym.

Rzecznik chińskiego MSZ powiedział: „Pilnie śledzimy wszelkie doniesienia. Wyspa Huangyan należy do terytorium Chin. Strona chińska będzie ze szczególną uwagą śledzić sytuację wokół wyspy, oraz zapobiegać wszelkim prowokacjom. Mamy również nadzieję, że Filipiny przestaną publikować nieodpowiedzialne komentarze i podejmować agresywne zachowania, a dla rozwiązania problemu zwrócą się do metod konsultacji dyplomatycznych.”

:: Sprawa Bo Xilaia i Wang Lijuna bez wpływu na Chongqing. Miasto otrzyma inwestycje na kwotę 350,6mld RMB

21.05.2012 (21CN) [9]

W dwa miesiące po decyzji o zwolnieniu Bo Xilaia ze stanowiska sekretarza partii w Chongqingu, miasto otrzymało dziś od rządu centralnego prezent w postaci planów inwestycyjnych na kwotę 350,6mld RMB (ok. 55mld USD – dop.).

To dla miasta największy kontrakt „od ustanowienia ChRL”. Plany inwestycyjne obejmują 72 programy. Na końcową kwotę złożą się inwestycje realizowane w ramach 12. planu 5-letniego, z czego na sam rok 2012 przypadają fundusze w wysokości 43,6mld RMB. Z miastem współpracować będą firmy państwowe, prywatne, małe i średnie przedsiębiorstwa, podmioty regionalne etc.

 1. Pozostałe

:: W Polsce mężczyzna zakłócał spokój mieszkańców wsi; jego ukochany samochód zawisnął na drzewie

10.05.2012 (Fenghuang Wang – serwis informacyjny, Liaoning) [10a]

Międzynarodowe media cytując artykuł z Daily Mirror informują o przypadku pewnego polskiego amatora jazdy samochodem. Zamiłowaniem mężczyzny – nieposiadającego prawa jazdy – były częste przejażdżki z dużą prędkością, którymi uprzykrzał życie mieszkańców rodzinnej wsi. Kilka dni temu przypadkowo znalazł swój ukochany wehikuł na drzewie. Najwyraźniej to współmieszkańcy nie wytrzymali hałaśliwych i niebezpiecznych zabaw sąsiada.

Bohater historii, Zbigniew Filo jest 24-latkiem zamieszkałym we wsi Lubczyna. Powiadomiona o zdarzeniu policja pomogła zdjąć pojazd z drzewa.

Pytani przez policję o tę sprawę mieszkańcy wsi odpowiadali uśmiechem. Przyznali tylko, że dźwig należący do jednego z sąsiadów został wypożyczony w przeddzień zajścia. Jeden z sąsiadów Zbigniewa powiedział: „To może i dobrze dla Zbigniewa. Jeździł zbyt niebezpiecznie i mógł kogoś potrącić. Powinien zastanowić się nad zapisaniem się na kurs prawa jazdy. Jeśli tego nie zrobi, to trudno powiedzieć, gdzie jego samochód wyląduje następnym razem.”

Na zdjęciu samochód Zbigniewa. [10a]

komentarze użytkowników: [10b]

– anonimowy: Ludzie zagranicą to dopiero mają poczucie humoru.

-użytkownik Yi Er: Hahaha, Polacy są niesamowicie zabawni!

– anonimowy: Następnym razem powinni ten samochód wrzucić do jeziora.

Źródła:

[1a] http://zy.takungpao.com/n/20120507/123155.html

[1b] http://www.ozxw.com/uploadfile/article/uploadfile/201204/20120429084157920.jpg

[2] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-05/09/c_123103362.htm

[3] http://news.cnair.com/c/201205/39829.html

[4] http://japan.xinhuanet.com/yzyd/20120409/c_111754747.htm

 [5] http://zy.takungpao.com/n/20120515/124562.html

[6] http://www.cet.com.cn/wzsy/qwfb/qwfb/507953.shtml

[7] http://www.ce.cn/xwzx/gnsz/gdxw/201205/18/t20120518_23336302.shtml

[8] http://news.xinhuanet.com/politics/2012-05/18/c_111986145.htm

[9] http://news.21cn.com/today/topic/2012/05/21/11921826.shtml

[10a] http://news.ifeng.com/world/detail_2012_05/10/14446040_0.shtml

[10b] http://comment.ifeng.com/view.php?docName=%E6%B3%A2%E5%85%B…

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Zamieszanie na Morzu Południowochińskim; echa afery Bo Xilaia. Przegląd prasy chińskiej 07-21.05.2012 Reviewed by on 28 maja 2012 .

Polityka i gospodarka :: Bo Xilai ponownie na okładce magazynu Time 07.05.2012 (Takungpao – internetowe wydanie gazety Takung, Hongkong) [1a] Twarz byłego sekretarza KPCh w Chongqing Bo Xilai ponownie pojawiła się na okładce amerykańskiego magazynu Time. Tym razem twarz polityka jest czerwona, zaś spojrzenie podejrzliwe. Poprzednia okładka wydań Azjatyckiego i Południowopacyficznego [1b] opatrzona tytułem „Czerwony

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź