Artykuły,Publicystyka

Z. Kuźmiuk: Teraz winni Chińczycy?

autostrada_2

1. Właśnie GDDKiA wypowiedziała umowę na realizację dwóch odcinków autostrady A-2 pomiędzy Strykowem i Konotopą, chińskiej firmie COVEC. Wprawdzie ta decyzja będzie uprawomocniała się teraz przez 14 dni i Chińczycy mogą wrócić na budowę na starych warunkach, ale wszystko wskazuje na to, że jednak GDDKiA poszukuje nowego wykonawcy.

Oczywiście padają zapewnienia dyrektorów GDDKiA, że mimo paromiesięcznej zwłoki, ciągle możliwe jest dotrzymanie terminu realizacji tej inwestycji czyli oddania jej do użytku w czerwcu 2012 roku. Tyle tylko, że coraz częściej mówi się o zapewnieniu przejezdności na tych dwóch odcinkach, które miały być realizowane przez chińską firmę.

Nawet Premier Tusk podochocony zapewnieniami swoich podwładnych, po raz kolejny obiecał na konferencji prasowej, że autostrada A-2 do Warszawy będzie oddana do użytku w czerwcu następnego roku „tylko nie będzie miała tych różnych bajerów”.

2. Oczywiście winni tego stanu rzeczy są Chińczycy, którzy przeliczyli się ze swoimi możliwościami i technicznymi i finansowymi, a w szczególności zaniżyli koszty realizacji inwestycji w takim stopniu,że nie byli w stanie się w nich zmieścić.

Koszt realizacji 2 odcinków A-2 o łącznej długości prawie 50 km jaki zaproponowali, wyniósł około 1,3 mld zł i był on niższy od kolejnej propozycji firmy konkurencyjnej o blisko 20%.

Już ten fakt powinien uruchomić u zamawiającego lampki ostrzegawcze ale nie uruchomił, bo GDDKiA wpadła w euforię, że zaoszczędzi na realizacji tej inwestycji około 1,5 mld zł. Wartość kosztorysowa określona przez zamawiającego wynosiła aż 2,8 mld zł, Chińczycy jak już wspomniałem zaproponowali 1,3 mld zł i bezkonkurencyjnie ten przetarg wygrali.

Tylko od razu zaczęły się schody, bo przegrani tego przetargu go oprotestowali zarówno w Urzędzie Zamówień Publicznych, a nawet w Komisji Europejskiej oskarżając Chińczyków o ukryte przyjmowanie pomocy publicznej. Protesty te jednak zostały oddalone.

Dla wszystkich już wtedy było jasne, że przegrani zrobią wszystko aby Chińczykom się nie udało. Rzeczywiście z Chińczykami nie chcieli współpracować liczni podwykonawcy, dopiero wtedy kiedy zaproponowali bardzo krótkie terminy płatności nie przekraczające 7 dni, część z nich zgodziła się wykonywać usługi na ich rzecz.

Także i GDDKiA dołożyła swoje restrykcje. Chińczycy, którzy zgodzili się na płatności po 60 dniach nie zdawali sobie sprawy, że czas ten będzie biegł dopiero po przyjęciu wykonanych przez nich robót przez inżyniera kontraktu, a ci przyjmowali roboty z reguły po 50 dniach od ich wykonania. Chińczycy czekają więc na płatności blisko po 4 miesiące, a sami muszą płacić po tygodniu więc nawet wykładając własne środki na finansowanie inwestycji nie byli wstanie tego systemu długo wytrzymać.

3. Tak więc teraz zaskoczona rozwojem wypadków GDDKiA, raczej zaskoczona być nie powinna bo od 1, 5 roku sama w tej procedurze „wykańczania” Chińczyków uczestniczyła. Teraz więc zwalanie wszystkiego na COVEC i nerwowe poszukiwanie nowych wykonawców jest tylko nieudolną próbą zepchnięcia z siebie odpowiedzialności za to co się stało.

Co więcej wszystkie oczy zwrócone są na wykonawstwo A-2, a ostatni raportu NIK stwierdza, że nie oddane zostanie do użytku do czerwca 2012 roku aż 14 odcinków dróg o łącznej długości ponad 400 km w tym aż 7 odcinków autostrad określanych jako kluczowe o łącznej długości ponad 300 km.

Dotyczy to wszystkich autostrad i dróg ekspresowych łączących miasta w których będą się odbywały rozgrywki (Poznania,Wrocławia, Gdańska i Warszawy) co oznacza ,że do żadnego z nich nie będzie można bezkolizyjnie dojechać dwujezdniową drogą ekspresową bądź autostradą.

Wygląda więc na to ,że to nie Chińczycy są winni temu, że autostrad i dróg szybkiego ruchu na Euro-2012 nie będzie, ale niewydolność GDDKiA i brak nad nią właściwego nadzoru ze strony Ministra Infrastruktury. Premier Tusk woli jednak wszystko zwalić na Chińczyków.

Autor: Zbigniew Kuźmiuk – wykładowca z zakresu finansów i finansów publicznych Politechniki Radomskiej.

Artykuł ukazał się na stronie zbigniewkuzmiuk.salon24.pl.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Z. Kuźmiuk: Teraz winni Chińczycy? Reviewed by on 18 czerwca 2011 .

1. Właśnie GDDKiA wypowiedziała umowę na realizację dwóch odcinków autostrady A-2 pomiędzy Strykowem i Konotopą, chińskiej firmie COVEC. Wprawdzie ta decyzja będzie uprawomocniała się teraz przez 14 dni i Chińczycy mogą wrócić na budowę na starych warunkach, ale wszystko wskazuje na to, że jednak GDDKiA poszukuje nowego wykonawcy. Oczywiście padają zapewnienia dyrektorów GDDKiA, że mimo

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Jaki Pan taki kram: Niemcy mają kolejną z niezliczonych okazji, by mówic o polnische Wirtschaft. Jedni wydymają usta z pogardą, inni – ci o bardziej wesołym usposobieniu – trzymają się za brzuchy ze śmiechu, oglądając na YT polskie koleje czy drogi. Mam krewnych w Niemczech, więc coś o tym wiem.
  W Chinach autostrady jedne z najlepszych na świecie, a u nas przez 22 lata nie potrafią zbudowac autobahnu od jednej granicy do drugiej. Koszty budowy na płaskich jak stół polskich nizinach są o circa 1/3 wyższe niż w pagórkowato-górzystej Chorwacji.
  Kto jest winny obecnej sytuacji? Świat niebawem wszystko zobaczy w pełnej okazałości, jakie to giganty myśli nami rządzą. Oczywiście oficjalne media dalej będą – jak za PRLu – zamiatac „śmieci” pod dywan, udawac, że polscy decydenci są ludźmi poważnymi, oraz zwalac winę na Chińczyków, masonów i cyklistów. ;-)

  • Tendencje do zwalania winy na „cyklistów”, to akurat w kręgach „narodowo myślącej prawicy” widzę. Rządzący, to raczej w PiSie przyczynę wszystkich nieszczęść widzą. I swoje cele osiągają, są przecież wybierani przez większość głosujących. Chciałbym, by to ta większość zauważyła, bo świat nami się mało interesuje.

Pozostaw odpowiedź