BLOGOSFERA

Z kopyta konik rwie

Nadchodzi moje ulubione święto – chiński Nowy Rok. Tym razem to Koń dostojnie będzie gościć podczas 12 miesięcy księżycowych.

Według przepowiadań będzie to rok charakteryzujący się gorączkowymi działaniami politycznymi i socjalnymi na arenie międzynarodowej.

Koń jest bardzo pacyficzny, mniej agresywny niż Tygrys. Podobno wszelkie wydarzenia nie mają osiągnąć proporcji katastroficznych, dyplomacja ma mieć ostatnie słowo do powiedzenia… Rok ma być stymulujący. Dlatego od początku trzeba zabrać się do solidnej pracy, aby osiągnąć sukces. Uprawiajmy aktywne sportowe życie i rozwijajmy kontakty społeczne i przyjacielskie, a z pewnością rok nam da wiele satysfakcji.

cheval

W Chinach żyje 56 narodów, Święto Wiosny jest obchodzone ogólnie przez wszystkie narody. Mniejszości narodowe mają poza tym swoje własne zwyczaje, każda z nich odmienne.

Na ogół świąteczny posiłek skupia wszystkich członków rodziny w domu najstarszej osoby z rodziny, w regionach zachowujących nadal tradycyjny styl życia, jest to ojcowska rodzina, jest to czas łączenia rodzin. Posiłek rozpoczyna się gdy wszyscy członkowie rodziny są obecni.

rodzina

Na północy Chin obowiązkowo spożywa się pierogi, których kształt przypomina złote sztabki, a więc symbolizuje majątek. A na południu ciasto zwane ‘’nian gao’’ z mąki kleistego ryżu z dodatkiem czerwonej fasoli, owoców longan i cukru. Wymowa gao 糕 – ciasto i wymowa gao 高 – wysoki, jest jednakowa, z jedyną różnicą tonu. A więc zjedzenie „nian gao” oznacza coraz więcej otrzymywać od życia.

nian gao

Pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego życie rozpoczyna się od świtu. Wszyscy wcześnie wstają, odziewają swe świąteczne stroje, składają życzenia rodzicom (osobiście lub telefonicznie), dzieciom podarowują czerwone koperty, w których są pieniądze (kiedyś były to mandarynki). Aż do 5 dnia nowego roku można składać sobie wzajemnie życzenia wśród przyjaciół, w pracy, w szkole, na uniwersytecie i wymieniać prezenty. W tym dniu rytuał składania wizyt bije rekordy, odwiedza się rodziców, krewnych i ofiarowuje prezenty.

W dzień Nowego Roku, po śniadaniu domownicy udają się do świątyni i jeśli groby przodków znajdują się w pobliżu idą złożyć ofiary, zapalić kadzidełka i czerwone świece.

Strzelanie sztucznych ogni jest jedną z typowych tradycji, ich odgłos odpędza złe duchy. W miastach lokalne władze często zabraniają mieszkańcom tej niebezpiecznej zabawy, niektórzy dla podtrzymania tradycji zawieszają sznury petard w swych domach.

petards

Ciepła świąteczna atmosfera panuje na ulicach przez 15 dni, odbywają się parady, tańce smoka i lwa. Smok w Chinach reprezentuje szlachetność, odwagę i szczęście. Od ponad 1000 lat swego istnienia taniec smoka zachował swoją popularność i fascynację. Jego paradująca sylwetka zawiera od 9 do 12 części, a jej długość dochodzi do 9 metrów. Każda z jego części może się wznieść do 3 m wysokości. To mityczne zwierzę jest szanowane w Chinach, wszak wszyscy Chińczycy są jego dziećmi, oddają mu hołd w rytmie bębnów i gongów.

smok

* Pierwszy dzień nowego roku jest tradycyjnie wyłącznie wegetariański, nadejście roku stanowi nowy początek, więc organizm musi być oczyszczony. Pędy bambusa, nasiona lotosu, grzyby są najbardziej odpowiednią żywnością na ten dzień… również należy włożyć nowe ubrania.

* W drugi dzień świąt nadal składa się wizyty, a zwłaszcza w domu rodziny żony, dzień ten zwie się ‘’przyjęciem zięcia’’ i ma na celu umocnienie więzi rodzinnych. Jest to też dzień kultu boga fortuny, przed którego wizerunkiem cała rodzina zapala kadzidełka i się modli.

* Trzeci dzień zwie się ‘’ślubem szczurów’’, pod żadnym pretekstem nie można wystraszać mysz i szczurów nawet jeśli wkradną się do kuchni. Już rano w czterech kątach domu umieszcza się jedzenie dla małych sprytnych gryzoni.

Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej (1949 rok) każdego roku z okazji Święta Wiosny przysługuje trzydniowy urlop. W efekcie okres ten jest przedłużony o weekend, który w tym roku jest odpracowany w niedzielę 26 stycznia i sobotę 8 lutego, a więc w sumie tegoroczny odpoczynek ma 7 dni. (od 31 stycznia do 6 lutego)

Uczniowie i studenci mają prawie miesięczne zimowe ferie zaczynające się przed świętem wiosny 19 stycznia i trwające do 16 lutego, a więc do „święta lampionów”.

…kilka formułek przedstawiających życzenia na Święto Wiosny:

* chun jie kuai le 春节快乐 – radosnego Święta wiosny
* shen ti jian kang 身体健康 – zdrowia
* gong xi fa cai 恭喜噶才- dobrej fortuny
* xin nia hao 新年好 – dobrego nowego roku

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Z kopyta konik rwie Reviewed by on 29 stycznia 2014 .

Nadchodzi moje ulubione święto – chiński Nowy Rok. Tym razem to Koń dostojnie będzie gościć podczas 12 miesięcy księżycowych. Według przepowiadań będzie to rok charakteryzujący się gorączkowymi działaniami politycznymi i socjalnymi na arenie międzynarodowej. Koń jest bardzo pacyficzny, mniej agresywny niż Tygrys. Podobno wszelkie wydarzenia nie mają osiągnąć proporcji katastroficznych, dyplomacja ma mieć ostatnie słowo

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź