BLOGOSFERA

WZLOT FENIKSA, czyli SZTUKA KOCHANIA W TAOIŹMIE (dozwolone od 18 lat)

seks w taoizmie (5)
« Lubię tę antyczną erotyczną poezję, która tak pięknie opowiada o naszej epoce, gdzie « ocean cierpienia opada na ziemię»
– Liao Yi Lin

W założeniach taoizmu sztuka kochania i wszystko co ją otacza zajmuje honorowe miejsce. {1}

Taoizm (道教 / dàojiào) jest systemem filozoficznym powstałym w Chinach ponad 2000 lat temu.

Ta azjatycka praktyka przodków skupiała miliony zwolenników w starożytnych Chinach. Najbardziej godne uwagi w zasadach taoizmu dotyczących sztuki kochaniana jest to, że proponują one reguły, które nazwę bardzo „nowoczesnymi”. Nie można wspomnieć jeszcze o równouprawnieniu płci. Aczkolwiek mężczyzna i kobieta mają równe role w współpracy dążącej do wzajemnej przyjemności w osiągnięciu najwyższej unii cielesnej.

seks w taoizmie (1)
W Chinach, poszukiwanie mądrości, jest oparte na harmonii. Harmonia dla taoistów, stawia serce i umysł w „Drodze” (Tao), a więc w samej naturze. Jest to powrót do pierwotnej i naturalnej autentyczności. Człowiek może być wolnym od ograniczeń i umysłu. Taoizm jest ideałem wolności indywidualnej, odmową rygorów życia społecznego i lekkomyślności. Jest też unią z siłami kosmicznymi, które dzisiaj fascynują wielu ludzi Zachodu.

Taoista aby uwolnić się od ograniczeń społecznych, oddala się od tłumu, schrania się w górach i żyje w spokoju. Taoiści wiarzą, że niepotrzebne zużywanie energii jest ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Z drugiej strony taoizm naucza sztukę kochania jako przewodnią zasadę do udanego małżeństwa. Miłość pary jest nierozerwalnie związana z pragnieniem fizycznym i psychicznym. Ma to sporą zaletę. Kobieta i mężczyzna są aktywnymi partnerami w akcie seksualnym. Oczywiście istnieje wiele sposobów aby osiągnąć orgazm.

seks w taoizmie (2)

Dla taoizmu seks jest funkcją życiową człowieka. Energia życiowa Qi stanowiąca energię, na której wszystko spoczywa, potrzebuje seksualnych igraszek do życia i jego równowagi. Ciało ludzkie jest pojemnikiem wypełnionymi dobrymi i złymi rzeczami. Lecz seks nie jest w/g taoizmu definiowany ani jako dobry ani jako zły. Niewłaściwa jego praktyka, zła pozycja przy stosunku płciowym, może spowodować ból lub też przyczynić się do złej charyzmy.

seks w taoizmie (6)

Taoizm uczy więc kontrolować żywotne energie. Dobre ukrwienie zapewnia lepszy przepływ dla energii życiowej. Nie było rzadkością w starożytnych Chinach, aby konkubiny cesarza miały masowane stopy w celu lepszego krążenia krwi.
Taoizm zaleca również kilka pozycji sztuki kochania. W sumie istnieje 4 podstawowych pozycji i 26 ich wariantów. Nadane im nazwy często poetyckie odnoszą się do świata zwierzęcego.

Dla przykładu:
• jedwabnik splatający kokon
• dwie rybki obok siebie
• romantyczne jaskółki
• galopujący rumak
• konik polny na gałęzi

seks w taoizmie (9)

Dla taoistów jest oczywiste, że seks jest naturalnym porządkiem rzeczy i źródłem własnego spełnienia się. Abstynencja i absolutne wyrzeczenie jest sprzeczne z prawemi natury.
„Droga Tao” naucza również w jaki sposób można opóźnić wytrysk za pomocą ćwiczeń oddechowych, umożliwiających pełną kontrolę. Ale jak wszystkie taoistyczne nauki, wymaga to regularnych i długich okresów nauczania.

yin&yang

Koncepcja Yin i Yang jest ważna w taoiźmie, a więc również posiada szczególne ważne znaczenie w seksie.

Yang odnosi się do elementu męskiego, Yin natomiast odnosi się do pań. Mężczyzna i kobieta byli odpowiednikiem nieba i ziemi, ale są rozłączeni. Dlatego też, gdy niebo i ziemia są wieczne, mężczyźni i kobiety cierpią z powodu przedwczesnej śmierci. Każda interakcja między Yin i Yang ma znaczenie, ze względu na to wszystkie pozycje i akty miłosne mają również ważne znaczenie. Ponadto, taoistyczne teksty opisują wiele pozycji seksualnych leczących lub zapobiegającym chorobom. Aby energia mężczyzny mogła wzrosnąć, kobieta musiała osiągnąć fizyczną satysfakcję.

seks w taoizmie (8)

Niektóre grupy taoistyczne wierzyły, że aby osiągnąć długowieczność lub stać się nieśmiertelnym, należało uprawiać seks z dziewicami, najlepiej z wyjątkowo młodymi. W księdze « Subtelne obrazy seksualnych tajemnic » napisanej przez Zhao Liang Pi, autor sugeruje, że ideałem kobiety do aktu kochania jest dziewica w wieku niespełna 14 lat, a kobiet powyżej 18 lat należy unikać.
Pisarz Zhang Sanfeng posunął się dość daleko w swej kategorii, dzieląc kobiety na 3 rangi w relacjach seksualnych :

• najniższa ranga to kobiety między 21 i 25 rokiem życia
• ranga środkowa skupiająca od 16 do 20 lat dojrzałe fizycznie dziewice
• najwyższa ranga to dziewice 14-letnie

seks w taoizmie (7)

Jing jest ważnym pojęciem związanym z seksualnym zjednoczeniem mężczyzny i kobiety. Dzięki tej mocy, człowiek jest w stanie przywrócić witalność. Na dodatek Jing przynosi wiele korzyści dla zdrowia i jest związany z produkcją plemników i menstruacją.
Według taoisty z IV wieku – Ge Hong , ten który poszukuje nieśmiertelności winnien doskonalić absolutne podstawy aktu miłosnego. Najważniejsze jest „cenić Jing”.
Aby to zrobić, mężczyzna powinien powstrzymywać się od wytrysku podczas aktu seksualnego. Ge Hong również wskazuje, że jest jednak szaleństwem wierzyć, że przez sztukę kochania można osiągnąć nieśmiertelność. Niektóre starożytne teksty na ten temat zostały błędnie zinterpretowane i przesadzone. Mimo to, jego zdaniem, akt seksualny powinien się odbywać równolegle z panaceum aby osiągniąć długowieczność.

seks w taoizmie (3)
Według tekstów taoistycznych, istnieją najbardziej sprzyjające chwile stosunkom płciowym. Należy unikać uprawiania seksu w kwadrze i pełni księżyca, w dniach kiedy wieją wiatry, pada deszcz, jest mgła, kiedy jest zimno, przy zaćmieniu Słońca i Księżyca. W tych momentach mogłoby to osłabić mężczyznę i przynieść chorobę kobiecie. Dzieci poczęte z tego związku mogłyby być chore umysłowo, głuche, niewidome, niepełnosprawne lub agresywne. Jakoś mi to wszystko dziwnie pasuje, ale cóż skoro tak podają dawne teksty taoistyczne, to tak pewno powinno być.

Wybór miejsca gniazdka miłosnego jest również istotny. Akt miłosny nie powinnien się odbywać blisko świątyń, studni, pieców, latryn i miejsc wokół grobów i trumien. Należy unikać blasku słońca, światła księżyca i gwiazd. Przyjemność dla każdego z partnerów jest niezbędna. Aby to miało miejsce, należy wziąć jednak pod uwagę różnicę, w której obie strony czerpią korzyści. Satysfakcja mężczyzny yang jest prosta, bezpośrednia, „mechaniczna”; kobiecy orgazm yin jest głębszy, bardziej tajemniczy.

Pierwszą lekcją seksualności taoistycznej jest to, że mężczyzna powinien dać radość swej partnerce, jeśli chce czerpać korzyści ze „sztuki miłości”.

seks w taoizmie (4)

Dlatego lepiej możemy zrozumieć dlaczego nauka „sztuki kochania” bardziej jest skierowana w stronę płci męskiej. Regulacja seksualności jest domeną, w której mężczyźni mają znacznie więcej do nauczenia się niż kobiety. Wszystkie żywe istoty, czy to mężczyźni czy to kobiety, ponieważ są żywe, gorące, mobilne, naturalnie się lokują po stronie yang . Bardziej z powodów kulturowych i naturalnych, mężczyźni są otwarci na yang , a kobiety na yin.

Chińska mądrość zwróciła uwagę na konkluzje zbyt często zaniedbywane przez Zachód. Yang, samoistnie jest obecny we wszystkich żywych organizmach. Yin, mniej ewidentny, ale bardziej skuteczny jest źródłem licznych korzyści.

Po wytrysku, mężczyzna czuje się zmęczonym, odczuwa w uszach szum, jego oczy są ociężałe, sen ogarnia jego ciało. Chce mu się pić, główne części ciała są obojętne i sztywne. Podczas wytrysku, przeżywa chwile radości, których skutkiem są długie godziny znużenia. Jeśli zamiast tego mężczyzna kontroluje wytrysk, jego ciało zostanie wzmocnione, jego umysł stanie się bardziej krzepki, jego słuch bardziej wrażliwy i wzrok lepszy. Poprzez tę kontrolę wytrysku, jego miłość do partnerki wzrasta. To tak, jakby nie mógł jej posiąść wystarczająco.

I czy nie można powiedzieć, że sztuka kochania jest niekończącą się rozkoszą?

* Zamieszczone zdjęcia obrazów malowanych na jedwabiu są dziełem anonimowych autorów i pochodzą z XVII i XVIII wieku

* {1}Opracowane na podstawie „Chińska sztuka kochania”, której autorką jest Liao Yi Lin

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
WZLOT FENIKSA, czyli SZTUKA KOCHANIA W TAOIŹMIE (dozwolone od 18 lat) Reviewed by on 20 kwietnia 2015 .

« Lubię tę antyczną erotyczną poezję, która tak pięknie opowiada o naszej epoce, gdzie « ocean cierpienia opada na ziemię» – Liao Yi Lin W założeniach taoizmu sztuka kochania i wszystko co ją otacza zajmuje honorowe miejsce. {1} Taoizm (道教 / dàojiào) jest systemem filozoficznym powstałym w Chinach ponad 2000 lat temu. Ta azjatycka praktyka

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź