Artykuły,Publicystyka,Wywiady

Wywiad z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim o wizycie Xi Jinpinga w Polsce

– Wizyta przewodniczącego Xi przyczyni się do otwarcia nowego rozdziału partnerstwa Chin i Polski – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

By Li Zengwei, Wang Yunsong from People’s Daily

Pisemny wywiad ministra sprawa zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego, który ukazał się w „People’s Daily” na dzień przed państwową wizytą przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce.

Źródło: msz.gov.pl

Źródło: msz.gov.pl

Pytanie: To jest pierwsza wizyta przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga do Polski. Jakie są Pana oczekiwania związane z tą wizytą?  Jaką rolę według Pana ta wizyta odegra w promowaniu i pogłębianiu stosunków pomiędzy oboma krajami?

Odpowiedź: Bardzo cenimy wizytę przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Postrzegamy ją jako rezultat znakomitego politycznego klimatu istniejącego pomiędzy Warszawą a Pekinem, jak również jako uznanie znaczenia Polski w Europie, a także jako docenienie roli, jaką Polska może odegrać w inicjatywie Jednego Pasa i Jednej Drogi. Ta wizyta przyczyni się do rozwoju politycznej i ekonomicznej współpracy, otworzy nowy rozdział naszego partnerstwa. Podczas tej wizyty podniesiemy nasze strategiczne partnerstwo na wyższy poziom, na poziom kompleksowego strategicznego partnerstwa. Dzięki temu otworzymy nowe bezprecedensowe szanse dla naszej współpracy.

Polska i Chiny podczas ostatnich dekad podobnie podążały drogą ekonomicznych reform i rozwoju. My głęboko wierzymy, że wspólny cel ekonomicznego rozwoju i podnoszenia stopy życiowej jest ważnym powodem dla dalszego umacniania związków pomiędzy oboma krajami. Towarzysząca delegacja biznesu, składająca się z liderów chińskiego rynku, stwarza okazję do przekształcenia politycznego klimatu w umowy o wymiernej wartości ekonomicznej.

P: Jak Pan ocenia obecne i przyszłe wzajemne stosunki?

O: Przez ostatnie kilka lat można było zauważyć częste wzajemne wizyty przedstawicieli obu krajów, które doprowadziły do ustanowienia strategicznego partnerstwa, które ma dla nas  największe znaczenie. Podczas wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Chinach zostało podpisane memorandum pomiędzy Polską a Chinami o poparciu inicjatywy Jednego Pasa i Jednej Drogi, które to potwierdza otwarcie się naszych dwóch krajów na dalszą współpracę. Nasze stosunki są oparte na zaufaniu, zrozumieniu i promowaniu wspólnych wartości.

Polityczna współpraca znacznie się zwiększyła w ciągu ostatni lat. Z powstaniem inicjatywy Jednego Pasa i Jednej Drogi wiążemy szanse na realizację postanowień strategicznego partnerstwa. Istnieją już trzy połączenia towarowe między Polską a Chinami, łączące najbardziej tętniące życiem miasta handlowe w obu krajach. Widzimy szansę dla dalszej chińsko-polskiej współpracy szczególnie w infrastrukturze, transporcie i sektorze energetycznym. Sukces firmy Sinohydro w przetargu na budowę węzła wodnego na Odrze oraz CEE Equity Partners inwestujące w grupę Polish Energy Partners to tylko kilka przykładów owocnej współpracy.

Chiny są wielkim krajem, krajem Konfucjusza i gospodarczego cudu, który trwa ponad trzy dekady. Polska, z drugiej strony, jako największy kraj Środkowo-Wschodniej Europy ma także wiele do zaoferowania. My mamy stabilną i szybko rozwijająca się gospodarkę bazująca na kadrze wysoko wykształconych młodych ludziach, podnoszących swoje kwalifikacje  przedsiębiorcach, którzy zapewniają wysoką jakość towarów i usług, a ponadto jesteśmy w sercu Europy. Jeśli te wartości połączymy z gospodarką Chin, to potencjalny rozwój będzie nieograniczony.

P: Przewodniczący Xi realizuje inicjatywę budowania strategii „Jednego Pasa i Jednej Drogi„. Jakie jest znaczenie tej strategii dla rozwoju Polski i współpracy z Chinami ?.

O: Śledzimy z uwagą każdą z chińskich inicjatyw, zwłaszcza te o międzynarodowym zasięgu. Inicjatywa Jednego Pasa i Jednej Drogi ma potencjał łączący kraje z różnych kontynentów. Polska przyłączyła się do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jako jedyne państwo ze Środkowej i Wschodniej Europy, żeby podkreślić nasze zainteresowanie w pełnym uczestniczeniu w tym projekcie.

Potencjał tego projektu jest nie do przecenienia. Budowa infrastruktury oraz ułatwianie handlu są okazją do rozwoju gospodarek dla krajów uczestniczących w tym projekcie. Wierzymy, że nasze zaangażowanie może być  korzystne dla wszystkich. Mamy nadzieję na przyciągniecie inwestorów do Polski, ponieważ jesteśmy najbardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów w regionie Środkowo-Wschodniej Europy (czwarty najbardziej atrakcyjny region w świecie, zaraz po Chinach). Zauważamy wzrost obecności chińskich inwestorów, ale oczekujemy większego zaangażowania, zwłaszcza w segmencie w dużych i odważnych projektów inwestycyjnych.

Z drugiej strony chcemy zwiększyć i zrównoważyć nasz obrót handlowy. W Polsce mamy wiele produktów, które są wysokiej jakości. Chińscy odbiorcy prawie nie rozpoznają  marki: Made in Poland” i nie odróżniają jej od innych europejskich produktów. Żeby wymienić tylko jeden przykład, obywatele przywiązują coraz większą uwagę do odżywiania się. Polskie produkty rolne, a szczególności produkty mleczne i mięso produkowane są w sposób ekologiczny, zapewniający najwyższą możliwą jakość. Inicjatywa Jeden Pas i Jedna Droga może pomóc w eksporcie tych towarów do Chin poprzez stworzenie multimodalnych logistycznych i dystrybucyjnych centrów.

P: Polska jest ważnym uczestnikiem współpracy pomiędzy Chinami a krajami  Środkowej i Wschodniej  Europy i ma szereg planów współpracy z Chinami; Czy Polska ma jakiś nowy plan wzmocnienia współpracy gospodarczej i handlowej z Chinami od czasu kiedy Pan objął urząd w listopadzie 2015 r.? W jakich dziedzinach Polska ma nadzieję zintensyfikować dalszą współpracę z Chinami?

O: Polska dołącza się do Chin i do innych krajów w wysiłkach, aby sfinansować ambitny plan rozwoju inicjatywy  Jednego Pasa i Jednej Drogi, w tym za pośrednictwem naszego członkostwa w AIIB. My także kontynuujemy model współpracy między Chinami a krajami Środkowej i Wschodniej Europy znany jako „16+1”, który jest naszym strategicznym partnerstwem i który wzmacnia więzi na lokalnym poziomie.

Obserwujemy również, że zarówno Chiny, jak i Polska realizują ambitne polityki gospodarcze. Co więcej, szereg postulatów określonych w XIII planie gospodarczym w Chinach. są zbieżne z odpowiednim Planem Rozwoju w Polsce. Uważamy, że wiele z tych celów można osiągnąć dzięki współpracy. Oba kraje kładą nacisk na: innowacje poprzez badania i rozwój, zrównoważony rozwój i zieloną energię. Chciałbym przedstawić prosty przykład: Chińscy inwestorzy są zainteresowani finansowaniem projektów energetycznych w Polsce i polscy przedsiębiorcy mogą pomóc w unowocześnieniu kopalń węgla w Chinach, oferując czysty rozkład termiczny technologii węglowej. Synergię można osiągnąć na różnych poziomach z obopólną korzyścią. To jest to, co staramy się czynić w naszych stosunkach z Chinami!

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
Wywiad z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim o wizycie Xi Jinpinga w Polsce Reviewed by on 21 czerwca 2016 .

– Wizyta przewodniczącego Xi przyczyni się do otwarcia nowego rozdziału partnerstwa Chin i Polski – powiedział polski minister spraw zagranicznych. By Li Zengwei, Wang Yunsong from People’s Daily Pisemny wywiad ministra sprawa zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego, który ukazał się w „People’s Daily” na dzień przed państwową wizytą przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce. Pytanie: To jest

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Szanowny Panie Ministrze! Nowy Jedwabny Szlak to oczywiście zwiększona wymiana handlowa, kontakty i współpraca. Nic Pan jednak nie wspomniał o sugestiach XI Jinpinga o dosłownych konkretach Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma biec od Pekinu przez Moskwę do Warszawy, a któremu jak wynika z ministerialnych wypowiedzi Polska jest przeciwna, bo omija Ukrainę, a łączy nas z Moskwą. Alternatywą jest szlak przez Kijów gdyż Ukraińcy nie mają takich skrupułów. Jednak Rosja wbrew naszym intencjom woli nas niż Ukrainę i to jest problem. Po Xi był w Warszawie prezydent Kazachstanu z tą samą misją i z tym samym wynikiem. Polska wbrew oficjalny deklaracjom czynnie stara się o zmarginalizowanie naszej roli w Europie i na świecie na rzecz naszych ukraińskich sąsiadów. To polityka samobójcza i czas najwyższy aby to zmienić.

Pozostaw odpowiedź