Publicystyka,Wydarzenia i zapowiedzi,Wywiady

Wywiad z Magdaleną Pająk, organizatorem konferencji FALA 2018 na Uniwersytecie Warszawskim

Poniżej prezentujemy Państwu wywiad z Magdaleną Pająk, prezesem Koła Naukowego ILS UW Nippo, głównym organizatorem konferencji FALA 2018, która odbędzie się już 25 maja w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55). Wydarzenie to będzie świetną okazją do przyjrzenia się bliżej lingwistyce formalnej i stosowanej, metodyce nauczania języków wschodnioazjatyckich, semiotyce, zmianom w uzusie oraz wszystkiemu, co nie zawsze znajdzie się w sylabusie zwykłych zajęć. 

Więcej informacji o wydarzeniu:
Strona organizatorów
Wydarzenie na Facebooku


Czym jest Nippo, no i skąd ta nazwa?

Nippo to koło naukowe działające w ramach Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego nazwa, zapisywana znakami 日波, oznacza stosunki japońsko-polskie – z naszej strony to dodatkowy sposób podkreślenia na czym dokładniej nam zależy w kwestii działalności organizacji.

Kogo zrzesza koło?

Koło zrzesza głównie studentów Sekcji Japońskiej Instytutu, jednak nie zamyka się tylko na nich. Każdy student może dołączyć do organizacji, jedynym warunkiem jest chęć zaangażowania się i oczywiście zainteresowanie Japonią, jej kulturą, językiem, społeczeństwem.

Jaki jest jego główny cel?

Głównym celem koła jest promowanie kultury japońskiej na wszystkich możliwych szczeblach. Z tego powodu staramy się być obecni, gdzie tylko się da – na imprezach masowych dotyczących Japonii w charakterze wolontariuszy, ale także jako swego rodzaju ambasadorowie kultury japońskiej podczas wykładów organizowanych w bibliotekach, warsztatów dla dzieci i tym podobnych. Zależy nam, by odczarowywać stereotypy o Japonii, jakoby był to nieznany, tajemniczy kraj Orientu, zamiast tego pokazując niespaczony i jak najrzetelniejszy jej obraz.

Jakie są osiągnięcia koła i jego poszczególnych członków?

Bez wątpienia ogromnym sukcesem koła jest jego rozpoznawalność wśród osób organizujących wydarzenia związane z Japonią. W przypadku wielu z nich obecność wolontariuszy z Nippo jest już niejako oczywistością. Dodatkowo raduje nas, a jednocześnie zaskakuje ruch, jaki Nippo budzi w mediach społecznościowych. W tym momencie nasz fanpage jest platformą, która interesuje nie tylko studentów – wiele osób z całego kraju, jak i zagranicy obserwuje naszą facebook’ową stronę, ufając nam, że zamieścimy tam ciekawe i rzetelne informacje na temat Japonii. Naszych obserwatorów staramy się również przekierowywać na inne strony, które w naszej opinii publikują treści wartościowe i uprzednio sprawdzone.

Cieszymy się również, że nasza praca jest rozpoznawana nie tylko w środowisku japonistycznym. Jednym z takich przykładów jest zaproszenie, jakie jedna z członkiń koła, Karolina Kwiatkowska, otrzymała od Radiowej Czwórki. Jej wykład o ikebanie, japońskiej sztuce układania kwiatów, tak zainteresował dziennikarzy, że niezwłocznie poprosili o kontakt, który zaowocował ciekawym wywiadem na antenie.

Z kim do tej pory nawiązaliście kontakt, z kim współpracowaliście?

Grono naszych partnerów ciągle się powiększa, ale już jest dość pokaźne. Razem z Biblioteką Przy Zawiszy organizujemy wykłady popularyzujące wiedzę o Japonii. Członkowie koła w ciekawy sposób prezentują swoją wiedzą zainteresowanym. Tematyka jest szeroka, od kuchni po zwyczaje pogrzebowe, od ikebany do rozprzestrzenienia się w Japonii buddyzmu.

Tak jak wspominałam, Nippo stara się być obecne na ważnych imprezach japonistycznych i w ten sposób w zeszłym roku staliśmy się zapleczem wolontariackim podczas imprezy Tanabata Na Pradze w Noc Kupały. Podczas wydarzenia członkowie wspomagali głównych organizatorów, czyli grupę 喜びの公園 Yorokobi no kōen, organizowali warsztaty, a także wraz z Polskim Związkiem Shogi umożliwili zainteresowanym rozegranie partii japońskich szachów.

W tym roku Nippo szykuje się do pomocy na Hanami, festiwalu organizowanym przez szkołę języków orientalnych RakuGaku. Serdecznie zapraszamy już 6 maja na Pole Mokotowskie, gdzie czeka nas mnóstwo atrakcji związanych z kulturą Japonii.

Waszym największym jak do tej pory projektem jest bez wątpienia FALA. Skąd pomysł na konferencję? Jakie są założenia tego projektu i co chcecie osiągnąć?

Rzeczywiście, FALA – czyli Forum Akademickie Lingwistyki Azjatyckiej – jest jak na razie największym przedsięwzięciem Nippo, które jest przez nas w pełni organizowane. Mówiąc prosto, konferencja wynika z naszych potrzeb. Podczas wielu rozmów i dyskusji zastanawialiśmy się, jak efektywnie połączyć promocję kultury japońskiej z naszymi zainteresowaniami, czyli lingwistyką. Jest wiele kwestii, które w pewnym stopniu uważamy za niejasne, niewystarczająco usystematyzowane, do których wlicza się na przykład metodyka języka japońskiego w naszym kraju. W trakcie przygotowań zorientowaliśmy się jednak, że warto by konferencję rozszerzyć o inne języki wschodnioazjatyckie, stąd nasze zaproszenie skierowane do sinologów, koreanistów i nie tylko. Wierzymy, że w tak dużej grupie zainteresowanych możemy czerpać nawzajem ze swojej wiedzy i doświadczeń, wypracowując jednolite metody nauczania czy badania tych języków. Liczymy też bardzo na odkrywanie nowych ścieżek, inspiracji badawczych czy po prostu na to, że dzięki czyjemuś wystąpieniu uda nam się zwrócić uwagę na pewne aspekty języka, które wcześniej z różnych względów nam uciekały.

Jakie nadzieje wiążecie z konferencją FALA?

Przede wszystkim liczymy na to, że uda nam się zintegrować środowisko badaczy języków wschodnioazjatyckich. Mamy nadzieję, że FALA stanie się corocznym spotkaniem, którego celem będzie właśnie wspólne wypracowywanie nowych strategii w lingwistyce tych języków. Liczymy też, że uda się nam z czasem otworzyć Falę nie tylko na środowisko ogólnopolskie, ale również międzynarodowe.

Czy w Polsce organizowane są inne wydarzenia tego typu?

Wiemy, że w Polsce organizowanych jest wiele imprez promujących kultury krajów Azji Wschodniej, naszą uwagę przykuwają również konferencje mające na celu rozmowy o stosunkach dyplomatycznych, gospodarczych, politycznych… jednakże jeśli spojrzeć na Falę w jej pełnym brzmieniu i formie, to Forum Akademickie Lingwistyki Azjatyckiej jest jedyne w swoim rodzaju na terenie Polski.

Jakie macie plany na przyszłość, w związku z FALĄ oraz kołem Nippo?

Co do Fali, to jak już wspomniałam, liczymy, że uda nam się dopracować ją tak, by można było nazwać ją konferencją międzynarodową. Jak zazwyczaj w przypadku takich wydarzeń, mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie docierać do kolejnych odbiorców i zainteresowanych, stając się tradycją w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, a także w świecie lingwistów zajmujących się językami wschodnioazjatyckim.

Jeśli zaś chodzi o samo koło, liczymy, że uda nam się dalej je rozwijać poprzez organizowanie kolejnych projektów i inicjatyw. Chcielibyśmy rozpocząć cykl spotkań z tłumaczami literatury japońskiej, natomiast w tej fazie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym w bardziej szczegółowy sposób. Natomiast niedługo po Fali czekają nas sesja i wakacje, a potem kolejny rok akademicki – liczymy na zastrzyk tzw. „świeżej krwi”, a tym samym na nowe pomysły i koncepcje.

Udostępnij:
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Udostępnienia
Wywiad z Magdaleną Pająk, organizatorem konferencji FALA 2018 na Uniwersytecie Warszawskim Reviewed by on 15 marca 2018 .

Poniżej prezentujemy Państwu wywiad z Magdaleną Pająk, prezesem Koła Naukowego ILS UW Nippo, głównym organizatorem konferencji FALA 2018, która odbędzie się już 25 maja w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55). Wydarzenie to będzie świetną okazją do przyjrzenia się bliżej lingwistyce formalnej i stosowanej, metodyce nauczania języków wschodnioazjatyckich, semiotyce, zmianom w uzusie oraz

Udostępnij:
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Zawsze znajdzie sie Polka, ktora obcokrajowcom by zycie oddala i cos jeszcze dala…, leczac swoje kompleksy . A rodakow wyzywa od sloikow. Przeciez milosc i szacunek do innych odleglych nacji mozna zaczac cwiczyc na najblizszych sasiadach zza sciany. Dlaczego nie ma takich wolontariuszek i przewodniczek Irlandek np.dla Polakow w Irlandii, w Anglii??

Pozostaw odpowiedź