Publicystyka

P. Warchoł: Wybory gubernatora Tokio

23 stycznia ruszyła kampania wyborcza na gubernatora Tokio. W wyborach zaplanowanych na 9 lutego 2014 wystartuje szesnastu kandydatów.

Po grudniowej aferze łapówkarskiej, a w konsekwencji dymisji dotychczasowego gubernatora Naoki Inose, 23 stycznia rozpoczęła się w Tokio kampania wyborcza. W gronie głównych faworytów znajdują się: Yōichi Masuzoe (były minister zdrowia, pracy i opieki społecznej, wspierany przez konserwatywną Partię Liberalno-Demokratyczną), Morihiro Hosokawa (premier Japonii w latach 1993-1994), Toshio Tamogami (były szef Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony) i Kenji Utsunomiya (wspierany m.in. przez Japońską Partię Socjaldemokratyczną).  Najczęściej poruszane tematy podczas trwającej kampanii wyborczej to przede wszystkim: bezpieczeństwo elektrowni jądrowych, Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku, zapobieganie katastrofom naturalnym oraz problemy społeczne.

Skyscrapers_of_Shinjuku_2009_Tokyo

Widok na tokijski Shinjuku; źródło: commons.wikimedia.org

Elektrownie jądrowe

Kwestia elektrowni jądrowych jest centralnym punktem kampanii Morihiro Hosokawy, który kreśli wizję, zgodnie z którą „Tokio zmienia Japonię poprzez [strategię] ‚Zero elektrowni jądrowych’”. Projekt ten stoi w opozycji do zamiarów obecnego premiera Shinzō Abe, w których uwzględnia możliwość wznowienia pozyskiwania energii jądrowej. Hosokawa opowiada się m.in. za pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, sugerując, że rozwój kraju nie musi opierać się na energii jądrowej. Hosokawę w jego wizji silnie wspiera były premier Japonii, Jun’ichirō Koizumi, który – po kilkuletniej nieobecności w mediach – obecnie intensywnie udziela się w kampanii wyborczej.

Podobne stanowisko w sprawie energii jądrowej zajmuje Utsunomiya – podkreśla swój negatywny stosunek do elektrowni jądrowych, uznaje rozmontowanie istniejących reaktorów za konieczne oraz oferuje pomoc ofiarom poszkodowanym na skutek promieniowania.

Z kolei Tamogami otwarcie przyznaje, że w czasach postępującej deflacji ożywienie sytuacji ekonomicznej Japonii jest niemożliwe bez wykorzystywania energii jądrowej, przy czym podkreśla konieczność wprowadzenia w elektrowniach wszelkich środków ostrożności.

Masuzoe pozostaje w kwestii elektrowni jądrowych najbardziej zachowawczy – opowiada się za stopniowym zamykaniem reaktorów przy jednoczesnym zwiększeniu do 20 proc. wykorzystania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

Igrzyska Olimpijskie

Wszyscy czterej kandydaci zgodni są co do tego, że Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku są szansą na wykreowanie nowego wizerunku Tokio. Główne problemy przygotowań do imprezy ogniskują się wokół projektu stadionu oraz kosztów całego przedsięwzięcia. Jak sugeruje Utsunomiya, stadion według obecnego projektu będzie nie tylko zbyt kosztowny, ale także nie spełni wymogów bezpieczeństwa. W podobnym tonie wypowiadają się Hosokawa i Masuzoe, apelując o dokładne prześwietlenie całego projektu. Masuzoe uczynił z igrzysk punkt centralny swoich kampanii i – jak zapowiada – chciałby zaprezentować światu „najwspanialszą olimpiadę i paraolimpiadę w historii”. Utsunomiya oraz Hosokawa zgodnie upatrują w igrzyskach okazji do polepszenia stosunków dyplomatycznych z Chinami i Koreą Południową oraz rozwoju pokojowych relacji pomiędzy krajami azjatyckimi.

Zapobieganie katastrofom naturalnym oraz problemy społeczne

Toshio Tamogami, jako były szef Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony, za punkt centralny swojej kampanii wyborczej obrał bezpieczeństwo i ochronę miasta przed skutkami katastrof naturalnych. Wśród propozycji wzmocnienia Tokio wymienia m.in. konieczność budowy odpornych na wstrząsy szkół i obiektów użytku publicznego, umocnienie Zatoki Tokijskiej na wypadek tsunami lub powodzi oraz utworzenie schronisk dla potencjalnych ofiar tego typu katastrof.

Podobne postulaty znaleźć można również w programach pozostałych kandydatów, którzy zgodnie przyznają, że ochrona życia mieszkańców przed katastrofami to priorytet.

„Jako prawnik, przez 43 lata (…) rozwiązywałem problemy tego świata. Teraz czas na Tokio” – pisze w biuletynie wyborczym Utsunomiya. Priorytetowym punktem jego kampanii jest stworzenie miasta, w którym – jak sam pisze – łatwo żyć i łatwo pracować. Ponadto opowiada się za poprawą systemu opieki społecznej, ułatwieniami dla rodzin wychowujących dzieci oraz wprowadzeniem regulacji ograniczających wykorzystywanie pracowników przez pracodawców.

Na polepszenie sytuacji młodzieży i kobiet oraz podniesienie jakości opieki zdrowotnej stawia również w jednym ze swoich postulatów Hosokawa, zwracając również uwagę na problem starzejącego się społeczeństwa.

Masuzoe, poza postulatem stworzenia bezpiecznego i stabilnego systemu opieki społecznej, podkreśla również konieczność ożywienia japońskiej gospodarki, począwszy od sytuacji gospodarczej Tokio, oraz potrzebę wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.

Według niektórych sondaży przedwyborczych rywalizacja o stanowisko gubernatora Tokio rozegra się pomiędzy Yōichi Masuzoe a Morihiro Hosokawą – przy czym, jak podaje dziennik Yomiuri Shimbun, liderem w tegorocznych wyborach pozostaje Masuzoe.

Artykuł w oparciu o biuletyn wyborczy wydany 9 stycznia 2014. [http://www.h26tochijisen.metro.tokyo.jp/pdf/publication_election.pdf]

Bibliografia:

http://www.h26tochijisen.metro.tokyo.jp/pdf/publication_election.pdf
http://www.yomiuri.co.jp/election/local/news/20140201-OYT1T01224.htm
http://www.tokyo-np.co.jp/article/feature/2014tochiji/list/CK2014012702000139.html
http://www.tokyo-np.co.jp/article/feature/2014tochiji/list/CK2014012802000198.html

http://www.nytimes.com/2013/03/01/world/asia/japan-to-begin-restarting-idled-nuclear-plants.html?_r=0
http://www.tokyo-np.co.jp/article/feature/2014tochiji/list/CK2014012602000105.html
http://www.tokyo-np.co.jp/article/feature/2014tochiji/list/CK2014012802000198.html

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Warchoł: Wybory gubernatora Tokio Reviewed by on 4 lutego 2014 .

23 stycznia ruszyła kampania wyborcza na gubernatora Tokio. W wyborach zaplanowanych na 9 lutego 2014 wystartuje szesnastu kandydatów. Po grudniowej aferze łapówkarskiej, a w konsekwencji dymisji dotychczasowego gubernatora Naoki Inose, 23 stycznia rozpoczęła się w Tokio kampania wyborcza. W gronie głównych faworytów znajdują się: Yōichi Masuzoe (były minister zdrowia, pracy i opieki społecznej, wspierany przez

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Absolwentka japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się głównie tematyką kampanii wyborczych i mediów japońskich.

Pozostaw odpowiedź