Wietnam news

Wizyta wietnamskiego wicepremiera w Polsce

flickr.com

flickr.com

W piątek (25.07) wicepremier i minister spraw zagranicznych Wietnamu Pham Binh Minh przybył do Warszawy na doroczną naradę ambasadorów. Polscy liderzy zapewniali podczas wspólnej konferencji prasowej, że postrzegają Wietnam jako ważnego partnera w Azji Południowo-Wschodniej.

Gospodarze spotkania, w tym wicemarszałek sejmu Jerzy Wenderlich, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński wyrazili uznanie dla pozycji międzynarodowej, jaką na przestrzeni lat osiągnął Wietnam.

Podczas swojego oficjalnego pobytu w Warszawie (25-26.07) wietnamski wicepremier zapowiedział konsekwentną politykę dalszego wzmacniania przyjaznych relacji z Polską.

Obie strony zaakceptowały składanie wzajemnych wizyt przez przedstawicieli ministerstw i poszczególnych sektorów gospodarki, aby wzmocnić więzi polityczne oraz ekonomiczne pomiędzy dwoma państwami. Według wicepremiera Minha, prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi Wietnam w 2015 roku.

Na wspólnym posiedzeniu z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz przedstawicielami handlowymi, Minh zaręczał, że Wietnam pragnie stworzyć możliwie najlepsze warunki dla polskich firm. Konieczne jest ułatwienie inwestycji w dziedzinach, które są polskim atutem na wietnamskim rynku – np. przemysł stoczniowy czy budownictwo.

Zarówno Polska, jak i Wietnam skoncentrują swoje działania na usuwaniu barier finansowych oraz przyspieszeniu realizacji postanowień zawartych w umowach o współpracy gospodarczej. Szczególnie istotnym zagadnieniem jest wykorzystanie środków pochodzących z pożyczki w wysokości 250 mln euro, którą rząd Polski udzielił Wietnamowi.

Przedstawiciele dwóch państw zgodzili się także na ustanowienie Wietnamsko-Polskiej Komisji Międzyrządowej w niedalekiej przyszłości.

Partnerstwo edukacyjne i szkoleniowe jest uważane za priorytet we wzajemnych relacjach. Polska jest gotowa wesprzeć wietnamskich studentów poprzez zwiększenie liczby przyznawanych stypendiów z 10 do 15 rocznie. Wkrótce zostanie przyjęte nowe, korzystniejsze porozumienie między dwoma krajami dotyczące edukacji.

Polska i Wietnam współdziałają w zakresie ochrony środowiska i oczyszczania wód. Ich reprezentanci pragną przyspieszyć podpisanie Memorandum w Sprawie Porozumienia i Współpracy Pomiędzy Wietnamskim Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Środowiska oraz Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej.

W czasie wizyty wicepremiera Minha delegacje wymieniały poglądy na temat globalnych i regionalnych kwestii, które mają wpływ na oba państwa. Wietnam i Polska zintensyfikują współpracę, będą wspierać się na forum multilateralnym oraz w ramach organizacji międzynarodowych, zwłaszcza ONZ i ASEM (Asia-Europe Meeting).

Polska ogłosi niebawem ratyfikację Umowy o Partnerstwie i Współpracy pomiędzy Wietnamem i Unią Europejską. Ponadto Wietnam może liczyć na Polskę podczas październikowych negocjacji z UE dotyczących Umowy o Wolnym Handlu (Vietnam-EU Free Trade Agreement).

W obliczu wydarzeń rozgrywających się na Morzu Południowochińskim, Radosław Sikorski powiedział, że Polska popiera rozwiązywanie sporów za pomocą pokojowych metod, zgodnych z prawem międzynarodowym.

Na podstawie:  cpv.org.vn
Opracowanie: Katarzyna Kuśmierska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wizyta wietnamskiego wicepremiera w Polsce Reviewed by on 29 lipca 2014 .

W piątek (25.07) wicepremier i minister spraw zagranicznych Wietnamu Pham Binh Minh przybył do Warszawy na doroczną naradę ambasadorów. Polscy liderzy zapewniali podczas wspólnej konferencji prasowej, że postrzegają Wietnam jako ważnego partnera w Azji Południowo-Wschodniej. Gospodarze spotkania, w tym wicemarszałek sejmu Jerzy Wenderlich, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź