Chiny news,Indie news,News

Wielki przywódca dostał 85 zaproszeń – wybrał Wrocław

Dalajlama XIV (fot. PAP / Adam Hawałej)

Dalajlama XIV (fot. PAP / Adam Hawałej)

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przyleciał na osobiste zaproszenie prezydenta Rafała Dutkiewicza do Wrocławia, gdzie spędzi dwa dni. To jedyne miasto, do którego zawita podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał spośród 85 innych zaproszeń.

Pierwszym punktem wizyty będzie zwiedzanie wystawy „Solidarny Wrocław„, która powstała w związku z 30-leciem powstania Solidarności. „Solidarny Wrocław” to opowieść o tym wielkim ruchu społecznym, ale też o Wrocławiu, który w latach 80. był jednym z najważniejszych miejsc na mapie oporu antykomunistycznego. Później w Hali Stulecie Dalajlama wygłosi godzinny wykład poświęcony roli solidarności w świecie. Na spotkanie z duchowym przywódcą Tybetańczyków Urząd Miasta we Wrocławiu rozdał ponad 6 tys. wejściówek. Po wykładzie Dalajlama wysłucha koncertu chóru dziecięcego.

Dalajlama odwiedzi też Dzielnicę Czterech Świątyń, która podczas pierwszej wizyty we Wrocławiu w 2008 r. bardzo go zachwyciła. Spodobało mu się – jak wówczas tłumaczył – że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.

We Wrocławiu w ścisłym centrum znajdują się cztery świątynie: synagoga pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica), należący do parafii ewangelicko-augsburskiej kościół Opatrzności Bożej (ul. Kazimierza Wielkiego), katolicki kościół św. Antoniego (ul. św. Antoniego) oraz cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (ul. św. Mikołaja).

Na czwartek zaplanowana została konferencja prasowa oraz spotkanie z młodzieżą we wrocławskim Teatrze Lalek. Ma w nim uczestniczyć 250 licealistów. Wrocławianie będą mogli spotkać Dalajlamę przed południem podczas zwiedzania wystawy zdjęć przed Ratuszem.

Dalajlama odwiedzi stolicę Dolnego Śląska po raz drugi. W 2008 r. spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia. Polskę odwiedził cztery razy, m.in. w grudniu 2008 r. uczestniczył w obchodach 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla, w zeszłym roku gościł w stolicy, gdzie odebrał tytuł honorowego obywatela Warszawy. W trakcie wizyty będzie ochraniany przez BOR i swoich osobistych ochroniarzy-mnichów.

Dalajlama XIV – Tenzin Gjaco – (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa tybetańskiego i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie, w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim „tulku” – kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat.

Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. W rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 r. jego siedzibą jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był już w Polsce trzy razy – w 1993 r., 2000 r. oraz 2008 r.

(js, meg)

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wielki przywódca dostał 85 zaproszeń – wybrał Wrocław Reviewed by on 22 września 2010 .

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przyleciał na osobiste zaproszenie prezydenta Rafała Dutkiewicza do Wrocławia, gdzie spędzi dwa dni. To jedyne miasto, do którego zawita podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał spośród 85 innych zaproszeń. Pierwszym punktem wizyty będzie zwiedzanie wystawy „Solidarny Wrocław„, która powstała w związku z 30-leciem powstania Solidarności. „Solidarny Wrocław” to opowieść

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Oho, mój komentarz nie przeszedł. Czyżby cenzura na Mysiej znów działała?…

Pozostaw odpowiedź