Hongkong news,News

Walka o dawne kwatery małżeńskie

hongkong roadGrupa znanych artystów rozpoczęła walkę z magnatem prasowym i deweloperem, celem uczynienia z 2 budynków  przy Hollywood Road służących przez laty jako kwatery dla policyjnych małżeństw – obszaru twórczego dla początkujących artystów.

Fot. Terence

Grupie artystów „zmontowanej” przez  Hong Kong Institute of Contemporary Culture (HK ICC), obiecano wsparcie finansowe w wysokości 25 mld dolarów (10 mld zł), za którym stoi 5 osób w tym Pansy Ho Chiu-king, córka magnata kasyn w Makau Stanleya Ho Hung-sun.

Instytut Kultury Współczesnej (HK ICC) został założony w 1998r. przez artystów i nauczycieli, i prowadzi szkołę twórczą w Lok Fu oraz jest organizatorem międzynarodowych programów promujących kulturę.

„Nie stoi za nami duży biznes. To co mamy to utalentowani ludzi z pasją” – powiedział Dyrektor instytutu Mathias Woo Yan-wai przedstawiając propozycję prasie. Instytut zabrał około 30 znanych osobistości-artystów w tym aktora Daniela Wu Yin-cho, reżyserkę i aktorkę Sylvię Chang Ai-chia, współzałożyciela firmy G.O.D. (sieć sklepów z rzeczami lifestylowymi) Douglasa Young, twórców popularnej w Hongkongu animacji Mcdull Briana Tse Lap-man i Alice Mak Ka-bik, piosenkarza pop i producenta Anthony Wong Yiu-ming, kaligrafistę Kan Tai-keung oraz projektantów Freemana Lau Siu-hong i Stanleya Wong Ping-pu.

Dyrektor Wu powiedział, że podpisał z w/w twórcami umowy, które zobowiązują do wynajmu pomieszczeń w 2 byłych blokach mieszkalnych, o ile instytut zwycięży. Umowy nie przewidują ile czasu najemcy spędzą w budynkach. Dyrektor zapytany czy nie dojdzie do sytuacji, w której najemcy będą nieobecni przez większość czasu, powiedział że wszystkie instytucje mają swoją bazę w Hongkongu i w obu budynkach zostaną otwarte ich biura. Instytucje zobowiązały się do prowadzenia wykładów i warsztatów dla publiczności, aranżowania otwartych sesji w ich studiach a także do objęcia opieką przynajmniej jednego młodego artysty każdego roku.

„Najemcy przyniosą coś innego. Będą współpracować z lokalnymi rzemieślnikami i tworzyć nowe produkty. Na przykład sieć G.O.D. będzie sprzedawać ekskluzywne produkty niedostępne w innych sklepach.  Projektant poświęci swoje warsztaty na robienie z młodymi ludźmi krzeseł i taboretów w różnych stylach”.

Główni najemcy wynajmą 60% powierzchni płacą za najem czynsz wg. cen rynkowych. Pozostała powierzchnia otwarta będzie dla młodych artystów i twórczych firm z kosztem wynajmu poniżej cen rynkowych.

Wu powiedział, że instytut będzie partnerem Federacji Przemysłu Hongkongu (Federation of Hong Kong Industries) skłonnych do wspierania młodych i utalentowanych artystów-rzemieślników.

Łączna  studia zajmą 60% dostępnej powierzchni wynoszącej 15 tyś. metrów kwadratowych. Pozostała część zostanie przeznaczona dla publiczności, w której znajdą się sklepy, kawiarnie, powierzchnie wystawiennicze, teatry black-box oraz centrum dziedzictwa pokazujące historię Hollywood Road i Szkoły Głównej, założonej 1889 roku, na długo przed powstaniem kwater małżeńskich.

Wg. planów rządowych okres wynajmu nie przekroczy 10 lat a głównym najemcą/operatorem musi być firma non-profit, która będzie miała za zadanie stworzenie na terenie byłych kwarter małżeńskich przestrzeni twórczej. Połowa zysku trafiać będzie do kasy rządu a reszta posłuży do finansowania działalności operatora. Administracja rządowa przeprowadzi podstawowy remont budynków i doda most powietrzny oraz szklany baldachim, który połączy oba bloki.

Konkurenci HK ICC to Hong Kong Heritage Conservation Foundation (Fundacja Ochrony Dziedzictwa) założona przez dyrektora wykonawczego  dewelopera Sino Land –  Daryla Ng Win-kong, która to nikomu nieznana fundacja ma swoją bazę w w Chinach oraz Musketeers Education and Culture Charitable Foundation utworzona w 2008r. przez prezesa Hong Kong Economic Times Holdings – Lawrence’a Fung Siu.

Źródło: http://www.hongkong.info.pl/

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Walka o dawne kwatery małżeńskie Reviewed by on 9 września 2010 .

Grupa znanych artystów rozpoczęła walkę z magnatem prasowym i deweloperem, celem uczynienia z 2 budynków  przy Hollywood Road służących przez laty jako kwatery dla policyjnych małżeństw – obszaru twórczego dla początkujących artystów. Fot. Terence Grupie artystów „zmontowanej” przez  Hong Kong Institute of Contemporary Culture (HK ICC), obiecano wsparcie finansowe w wysokości 25 mld dolarów (10

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź