Artykuły,Chiny news

W. Tomaszewski: Sensacyjny zwrot w sprawie Bo Xilaia

Głośna sprawa upadku jednego z najpotężniejszych polityków w Chinach, Bo Xilalia przybrała niespodziewany zwrot. Z politycznej stała się także obyczajową, z udziałem jak twierdzi wychodzący w Hongkongu dziennik ‚Apple Daily”, najsłynniejszej chińskiej aktorki Zhang Ziyi. Według tego dziennika panna Zhang miała świadczyć usługi seksualne politykom i biznesmenom z najwyższej półki, za co miała zarobić gigantyczne sumy, oceniane za ostatnie 10 lat na kwotę 700 mln juanów (350 mln zł) = ca. 80 mln euro. Sama aktorka stanowczo zaprzecza i zagroziła gazecie procesem sądowym, jednakże jej nieobecność na festiwalu w Cannes, gdzie miała miejsce premiera jej najnowszego filmu: „Niebezpieczne związki” podsyciła plotki.

Przypomnijmy, Bo Xilai jest synem Bo Yibo, nie żyjącego już znanego polityka, wiceprzewodniczącego Centralnego Komitetu Doradczego KPCh, który jest zaliczany do tzw. Ośmiu Nieśmiertelnych czyli polityków-seniorów, którzy pod przywództwem Deng Xiaopinga mieli największy wpływ na rządy w Chinach w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia. Sam Bo Xilai to były lub zawieszony obecnie członek Biura Politycznego KPCh oraz usunięty w połowie marca obecnego roku sekretarz Komitetu Miejskiego KPCh w Chongqingu, w mieście wydzielonym w strukturze administracyjnej Chin, będącym prawdopodobnie największym zespołem miejskim na świecie liczącym ponad 30 mln mieszkańców. Bo Xilai zasłynął jako bezlitosny tępiciel korupcji i przestępczości. Przypisuje mu się, że w ciągu paru miesięcy oczyścił podległy mu rejon z lokalnej mafii i skorumpowanych urzędników. Media sugerowały także, że Bo Xilai w swojej polityce propagował kult ideologii Mao Zedonga i sławił rewolucję kulturalną. Jego upadek zapoczątkowała tajemnicza ucieczka byłego szefa policji w Chongqingu, Wang Lijuna, który poprosił o azyl w amerykańskim konsulacie w stolicy prowincji Syczuan w Chengdu. Miał on ujawnić, różne ciemne sprawy, w tym udział żony Bo w zorganizowaniu morderstwa pewnego brytyjskiego biznesmena.

Zhang Ziyi to najbardziej znana współczesna chińska aktorka. Zagrała główną rolę żeńską w niezapomnianym filmie „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, który przyniósł jej międzynarodową sławę. W tym filmie jako młoda wojowniczka Jen stoczyła jedną z najbardziej fascynujących walk na biała broń w historii kina, razem inną wielką gwiazdą kina chińskiego Michelle Yeoh (Chinka z Malezji). Grała też m.in. w wybitnie artystycznych, znakomitych filmach kostiumowych: „Hero” i „Dom Latających Sztyletów”. Zagrała też główną rolę w głośnym filmie „Wyznania gejszy”. W tym filmie oprócz wspomnianej już Michelle Yeoh zagrała też poprzednia „królowa” kina chińskiego: Li Gong. Ten film, mimo że jest produkcji amerykańskiej a nie japońskiej został bardzo źle odebrany w Chinach. Udział w nim trzech największych dam chińskiego kina spotkał się z gwałtowną reakcją społeczeństwa chińskiego, co świadczy jak silne są resentymenty w Chinach względem Japończyków. Duża część społeczeństwa była zaszokowana faktem, że chińskie aktorki grały role Japonek, zwłaszcza gejsz, których zawód kojarzy się z prostytucją, co musiało powodować skojarzenia historyczne związane z faktem traktowania Chinek jako prostytutek przez Japończyków podczas IIWŚ. Pół miliona petycji skierowano do władz z żądaniem zakazu wyświetlania tego filmu z Chinach i taki zakaz został wydany, a co bardziej krewcy dziennikarze oskarżali Zhang Ziyi o zdradę kraju.

Wspomniana gazeta oskarżyła Zhang Ziyi, że uprawiała seks z Bo Xilaiem 10 razy w latach 2007-2011, a ten miał ją poznać z miliarderem Xu Mingiem, z którym też była w relacjach seksualnych, podobnie jak z następnie poznanymi innymi członkami chińskiej elity. Ci bardzo wpływowi notable mieli rzekomo umożliwić jej, uniknięcie płacenia podatków z tych nielegalnych dochodów.

Do tej sprawy należy podchodzić, z dużym dystansem. Po pierwsze, gazeta nie przedstawiła żadnych dowodów, że Zhang Ziyi była luksusową prostytutką na usługach dygnitarzy i miliarderów. Poza tym same sumy są szokujące. Po drugie, trzeba pamiętać, że Bo Xilai to polityk upadły, oskarżany o różne przestępstwa, którego w tej chwili łatwo kopać.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W. Tomaszewski: Sensacyjny zwrot w sprawie Bo Xilaia Reviewed by on 27 czerwca 2012 .

Głośna sprawa upadku jednego z najpotężniejszych polityków w Chinach, Bo Xilalia przybrała niespodziewany zwrot. Z politycznej stała się także obyczajową, z udziałem jak twierdzi wychodzący w Hongkongu dziennik ‚Apple Daily”, najsłynniejszej chińskiej aktorki Zhang Ziyi. Według tego dziennika panna Zhang miała świadczyć usługi seksualne politykom i biznesmenom z najwyższej półki, za co miała zarobić gigantyczne

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź