Artykuły,Publicystyka

W. Tomaszewski: Festiwal Pięć Smaków – recenzja filmu „Krokodyl”

Drugi filipiński film pokazywany na festiwalu, pt. Krokodyl jest zupełnie odmienny niemal we wszystkim od Cienia za księżycem. Tam mieliśmy „księżycowo” wyglądający las w na Luzonie, a tu bagna wschodniego Mindanao, tam trzy osoby a tu lokalną wiejską społeczność, tam dramat polityczno- intymny tu dramat rodzinny. Różnicę można mnożyć.

Tematem filmu jest dramat jaki spotkał bardzo ubogą rodzinę rybacką żyjąca na południu Filipin, żyjącą na bagnach, której dom jest postawiony na palach na małej rzece, a właściwie strumieniu, który wpada do wielkiego jeziora pełnego krokodyli. Rowena, trzynastoletnia córka gospodarzy która właśnie świętuje urodziny, płynie wraz z koleżanką łódką przez jezioro do szkoły na zakończenie roku szkolnego. Rozentuzjazmowana, zamiast wiosłować wali wiosłem w wodę prowokując do ataku olbrzymiego krokodyla. Potwór jednym klapnięciem paszczy wyciąga dziewczynkę z łódki. Przez kilka następnych dni, lokalna zbiorowość szuka ciała dziewczynki, aż wreszcie znajduje je okaleczone, poradziwszy się wpierw szamana.

Film został zrealizowany w podwójnej konwencji i jest oparty na faktach. Reżyser stworzył jednocześnie film fabularny oraz dokument. Dokumentalne zdjęcia zawierające sceny ostatecznego pogrzebu dziewczynki oraz rozmowy z jej rodzicami i sąsiadami są umieszczone w sekwencji w filmu fabularnego. Film jest znakomity poprzez swoją prostotę, ukazuje lokalną społeczność bardzo ubogich ludzi żyjących w zasadzie na pograniczu cywilizacji. Ci ludzie żyją w harmonii z otaczającą ich przyrodą, znają i respektują zwyczaje zwierząt i znajdują modus vivendi. Rowena nieświadomie tą bardzo wąską równowagę narusza. Tragedia dziewczynki jest nie tylko tragedią jej rodziny ale poruszą cała lokalną społeczność, która podziela żałobę najbliższych. Wyjątkiem są urzędnicy, zwłaszcza jeden z nich, pod opieką którego pozostaje wioska. Ci urzędnicy są niezmiernie skorumpowani, nazywani krokodylami, stąd tytuł filmu na podwójne znaczenie. Odmawiają rodzicom ofiary, wszelkiej materialnej pomocy, nawet w takim zakresie, żeby można było kupić trumnę.

Źródło: piecsmakow.pl

Źródło: piecsmakow.pl

W dokumentalnej rozmowie, matką Roweny mówi, że ona by chciała tylko w dwie rzeczy: żeby świat się dowiedział o tragedii jej córki i żeby można było ją wydobyć z dołu i pochować normalnie w trumnie. Obie rzeczy zostały dokonane.

Silną strona filmu są piękne zdjęcia pokazujące przyrodę tamtego rejonu świata, w konwencji ciszy i wyciszenia jakby przeciwwagi  emocjom. To jest jednak poczucie złudzenia, ponieważ w każdej chwili ta piękna przyroda może pokazać swoje drugie oblicze.

Bardzo interesujące było spotkanie z reżyserem filmu p.Francisem Xavierem Pasionem , które miało miejsce tuż po projekcji. Reżyser ciekawie opowiadał o trudnych warunkach realizacji filmu, z dala infrastruktury współczesnej cywilizacji, brakach wody pitnej, co jest problemem tamtego rejonu i pracy do godziny 15-tej, ponieważ po tej porze zdaniem miejscowych krokodyle wychodzą na ląd, co na szczęście nie było prawdą. Potwierdził też, zupełny brak zainteresowania tą sprawa ze strony miejscowych władz, owych krokodyli nie mniej nieczułych niż tytułowe zwierze. Dodał też, że ten rejon słynie z tych ogromnych gadów i właśnie w tej prowincji został schwytany, na razie największy krokodyl świata. Pan Pasion kończąc spotkanie z widzami dodał, że jednak po tej tragedii, miejscowi rybacy przenieśli swoje chaty w głąb lądu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W. Tomaszewski: Festiwal Pięć Smaków – recenzja filmu „Krokodyl” Reviewed by on 23 listopada 2015 .

Drugi filipiński film pokazywany na festiwalu, pt. Krokodyl jest zupełnie odmienny niemal we wszystkim od Cienia za księżycem. Tam mieliśmy „księżycowo” wyglądający las w na Luzonie, a tu bagna wschodniego Mindanao, tam trzy osoby a tu lokalną wiejską społeczność, tam dramat polityczno- intymny tu dramat rodzinny. Różnicę można mnożyć. Tematem filmu jest dramat jaki spotkał

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź