Artykuły,Chiny news

W. Jakóbik: Blokada informacji osłabia Chiny

Często pomijany problem państw socjalistycznych to utrudniony przez władzę przepływ informacji. Jest on niezbędny do podejmowania przez nią właściwych decyzji. Także transparentna polityka gwarantująca rzetelną ocenę poczynań rządu jest w takich warunkach niemożliwa. Traci na tym przede wszystkim obóz rządzący.

Rząd totalitarny popada w schizofrenię tworząc dwie bazy danych – tych fałszywych na użytek propagandowy i tych prawdziwych na potrzeby realizacji swej polityki. Podobnie działają mieszkańcy kraju totalitarnego. Nie tylko rząd oszukuje obywateli, ale ci także oszukują władzę fałszując dane o realizacji kolejnych centralnie narzuconych norm.

Fałszywy bożek PKB

Bez względu na reformy otwierające Chiny na zachodni kapitał, to państwo nadal jest patologicznym środowiskiem, w którym funkcjonują wyżej opisane mechanizmy. Partia Komunistyczna blokuje przecieki informacji, które uderzałyby w jej imię. Dla przykładu Pekin praktycznie nigdy nie podaje całościowego bezrobocia, a jedynie jego poziom w miastach, w których jest ono mniejsze. Nawet jeżeli poziom transparencji chińskich instytucji rośnie, to wieloletnie przekłamania mają wpływ na ostateczną ocenę sytuacji w gospodarce Państwa Środka. Wskaźnik stosowany często przez analityków pragnących udowodnić chiński cud gospodarczy to wzrost PKB. Niestety, ten wzrost jest w dużym stopniu iluzoryczny ze względu na swą strukturę w Chinach, na którą składają się krótkofalowe ale gigantyczne inwestycje rządu finansowane z pożyczek przyznawanych na nierynkowych zasadach, to znaczy z poruczenia pekińskiego urzędnika. W przypadku Państwa Środka PKB nie jest wystarczającym wskaźnikiem potrzebnym do właściwej oceny kondycji tamtejszej gospodarki.

Jak pisze Derek Scissors z Heritage Foundation wraz z nowym rządem w 2003 roku opadła na sile reforma rynkowa, wzrósł udział inwestycji bezpośrednich, a razem z nimi nierównowaga budżetowa. Różnica między inwestycjami, a nakładami brutto na środki trwałe pokazuje, że większość wkładu państwowego marnuje się. Chiny jadą na jałowym biegu. Rządowa interwencja w podobny sposób wynaturza konsumpcję, dodatkowo kreując nadpodaż, np. w branży stoczniowej. W 2012 roku ponad jedna trzecia stoczni w Państwie Środka nie otrzymała żadnych zamówień. Te wszystkie dane pojawiały się wraz z nieustannie rosnącym produkcie krajowym brutto, a raczej pomimo wzrostu tego wskaźnika. Scissors jest przekonany, że lepsze dane o PKB będą jedynie cykliczną zmianą która nie będzie miała wpływu na strukturalne słabnięcie chińskiej gospodarki. Jego zdaniem model chińskiego kapitalizmu jest niemożliwy do utrzymania, a zafałszowane dane Pekinu utrudniają właściwą ocenę sytuacji. Dlatego też badacz rekomenduje Waszyngtonowi tworzenie własnych danych na temat chińskiej gospodarki, które uwzględniałyby informacje niekorzystne, tłumione przez Pekin.

Cenzura i reedukacja

Kolejnym utrudnieniem właściwej oceny sytuacji w Chinach jest zależność prasy od Pekinu. Xi Jinping nie wprowadził w tym zakresie żadnych reform, ale Partia nie uniknie ich jeżeli chce zachować choć część władzy. Pokazuje to sprawa Tygodnika Południowego, który był jednym z najśmielszych periodyków w Państwie Środka. W Nowym Roku na jego łamach miała się ukazać odezwa do Chińczyków namawiająca ich do korzystania z wolności gwarantowanych przez chińską konstytucję lecz w praktyce pozostających jedynie na papierze. Sprawa zakończyła się interwencją aparatczyka,
który zmienił treść artykułów. Lokalne władze uległy presji protestujących, którzy umieszczali kwiaty pod redakcją Tygodnika, obiecując, że nie będą ingerowały w treść dziennikarskich tekstów. Wyznaczyły jednak „doradców” wskazujących żurnalistom co pisać wolno, a czego nie wolno. Potem zaczęły się represje wobec śmielszych protestujących, którzy musieli wybrać się na ostrzegawczą herbatę z przedstawicielami bezpieki.

Jednakże komunistyczna blokada informacji zaczyna przeciekać, między innymi poprzez chiński Twitter – Weibo. Internauci z Państwa Środka piszą tam o ograniczeniach wolności słowa czy programach społecznych mniej znanych na Zachodzie jak lao jiao czyli obozy reedukacji przez pracę w których przebywa obecnie około 300 tysięcy więźniów. To kolejne po lao gai, czyli obozach koncentracyjnych w Państwie Środka, zjawisko o którym warto pisać. Do lao jiao trafiają między innymi matki protestujące przeciwko molestowaniu ich córek przez przedstawicieli władzy. Internauci piszą też o przerażającym poziomie zanieczyszczenia w północnych Chinach wywołanego rabunkową polityką energetyczną władzy oraz o korupcji, przeciwko której Xi Jinping wypowiedział kolejną krucjatę. Weibo huczy od informacji na ten temat, a Pekinowi coraz trudniej powstrzymać ich obrót. Rozwiązaniem tych problemów nie jest z pewnością blokowanie rozmowy na ich temat.

Zarówno Chiny, jak i zależny od ich gospodarki świat potrzebują potwierdzonych informacji na ich temat. Dlatego reforma ekonomiczna musi postępować a po niej musi niechybnie nadejść reforma polityczna. Wolny przepływ informacji jest gwarantem efektywnej dystrybucji know-how, niezbędnych danych socjologicznych i ekonomicznych oraz wiedzy o sprawach ważnych dla obywateli. W Państwie Środka go brakuje. Dopóki sytuacja nie ulegnie zmianie, wróżenie mu hegemonii na arenie międzynarodowej jest zabiegiem przedwczesnym.

Wojciech Jakóbik jest współpracownikiem Ośrodka Myśli Politycznej (www.omp.org.pl) i Klubu Jagiellońskiego (www.kj.org.pl). Jest także redaktorem naczelnym portalu Europa Bezpieczeństwo Energia (www.ebe.org.pl).

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W. Jakóbik: Blokada informacji osłabia Chiny Reviewed by on 4 lutego 2013 .

Często pomijany problem państw socjalistycznych to utrudniony przez władzę przepływ informacji. Jest on niezbędny do podejmowania przez nią właściwych decyzji. Także transparentna polityka gwarantująca rzetelną ocenę poczynań rządu jest w takich warunkach niemożliwa. Traci na tym przede wszystkim obóz rządzący. Rząd totalitarny popada w schizofrenię tworząc dwie bazy danych – tych fałszywych na użytek propagandowy i tych prawdziwych na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź