Artykuły,Chiny news,Korea Pn news,News,Publicystyka

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (25.03-31.03)

commons.wikimedia.org

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (18.03-24.03)

Prezentujemy Państwu czwarty cotygodniowy przegląd brytyjskiej prasy autorstwa Aleksandra Balabanov. Jak na tle Polski prezentuje się brytyjska debata publiczna na temat wzrastającej potęgi Chin? Którym aspektom polityki Pekinu poświęca się na Wyspach najwięcej miejsca, a co znajduje się poza zainteresowaniem mediów?

Zapraszamy do lektury!

 

 

The Guardian (25.03)

Papierowe tygrysy? USA i Chiny w konflikcie celnym, ale do wojny jeszcze daleko

Czy dojdzie do wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata? Pomimo ogłoszenia przez prezydenta Trumpa planu wprowadzenia ceł na produkty chińskie w wysokości 60 miliardów dolarów oraz zapowiadanego przez Chińczyków odwetu, eksperci twierdzą, że mocarstwa nie zaryzykują wywołania wojny celnej. Pierwsza reakcja Pekinu na działania Waszyngtonu była ostra. W wywiadzie dla narodowej telewizji Ambasador ChRL w USA Cui Tiankai powiedział – Jeśli ktoś zacznie wojnę handlową z Chinami, będziemy walczyć do końca. Oficjalna odpowiedź była już spokojniejsza. Pekin będzie bronić swoich interesów – usłyszał sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin od wicepremiera ChRL Liu He.

Chińczycy zaproponowali dodatkowe cła w wysokości tylko 3 miliardów dolarów na produkty ze Stanów Zjednoczonych takie jak owoce, wino, wieprzowina, aluminium i stal w odpowiedzi na amerykańskie cła na stal i aluminium. Krajowi producenci są oczywiście bardzo niezadowoleni. W 2017 roku wysłali do Chin wieprzowinę o wartości 1,1 miliarda dolarów, a łączna wartość eksportu żywności do ChRL to 20 miliardów dolarów. Na liście ceł nie było jednak najważniejszych produktów eksportowanych do Państwa Środka – soi, sorga oraz samolotów i komponentów firmy Boeing.

Przedstawiciel handlowy USA (US trade representative) Robert Lighthizer powiedział, że cła mają zmotywować Chińczyków do zmiany praktyk biznesowych. Mają one obejmować 1300 kategorii produktów, jednocześnie minimalizując szkody wyrządzone amerykańskim konsumentom i producentom. Jednakże cła w takiej postaci dotknęłyby tylko 0.1% PKB Chin, co nie zmniejszyłoby deficytu handlowego USA z Chinami o 100 miliardów dolarów, jak pragnie tego administracja Trumpa. Ponadto, Pekin dysponuje obligacjami skarbowymi USA o wartości 1 biliona dolarów, co daje mu mocną pozycję negocjacyjną. Ta oraz inne propozycje prezydenta USA tylko z pozoru są ostre. Nawet jeśli cła zostaną wprowadzone, przedsiębiorstwa amerykańskie oraz chińskie będą miały 30 dni na komentarze i odwołania.

Najistotniejsi sojusznicy Stanów Zjednoczonych (Kanada, UE, Japonia i Korea Płd.) byli gotowi podjąć wspólną akcję celną wymierzoną w Chiny poprzez działania w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Doradca George’a W. Bush’a ds. Chin Dennis Wilder powiedział, że Stany Zjednoczone straciły szansę na przeprowadzenie spójnego ataku na Chiny wraz z wprowadzeniem ceł na stal i aluminium, które z pewnością mocniej uderzają w sojuszników USA niż w Chiny.

“Do momentu ogłoszenia ceł na aluminium i stal drzwi UE, Korei Płd. i Japonii stały otworem. Błędem było działanie [nałożenie ceł] pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego i uczynienie naszych sprzymierzeńców głównymi celami. Po tych wydarzeniach trudno było im zgodzić się na podjęcie wspólnych działań” – stwierdził Wilder. Dodał, że Pekin rozumie, w jak dużym stopniu cła związane są z polityką wewnętrzną Stanów Zjednoczonych i nie chce “popchnąć USA do podjęcia dalszych działań”. Inwestorzy giełdowi z pewnością mają nadzieję, że potencjalny konflikt to tylko przepychanka papierowych tygrysów.

 

BBC News (28.03)

Kim w Pekinie: Dlaczego to Xi wciąż jest tym, z którym [Kim Dzong Un] musi się spotykać

W środę (28.03) chińskie media potwierdziły, że przywódca KRLD Kim Dzong Un przyjechał na wizytę dyplomatyczną do Pekinu w “tajemniczym zielonym pociągu”. Jest to pierwszy wyjazd Kima poza granice kraju od momentu objęcia władzy w 2011 roku. Po sześciu latach konsolidacji władzy, egzekucji oponentów politycznych oraz rozwoju północnokoreańskiego arsenału nuklearnego Kim opuścił Pjongjang korzystając z zaproszenia Prezydenta ChRL Xi Jinpinga.

W normalnych warunkach taka wizyta byłaby tylko przejawem pewności siebie przewodniczącego Partii Pracy Korei Północnej. Będąc w pełnej kontroli nad reżimem może wyjechać za granicę, nie martwiąc się o utratę władzy wskutek zamachu stanu. Teraz widoczna jest nie tylko pewność siebie Kima, ale również umiejętnie budowany wizerunek męża stanu, stojącego ramię w ramię z Xi, również lidera państwa o własnym arsenale jądrowymi i stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Relacje osobiste przywódców są dla obu stron bardzo ważne, ponieważ po ogłoszeniu zniesienia limitu kadencji dla prezydenta ChRL Xi prawdopodobnie będzie rządził, tak jak Kim, do końca życia.

Pekin poinformował Waszyngton o wizycie po fakcie, zaznaczając w ten sposób status Kima jako istotnego gracza w północno-wschodniej Azji. Przywódca Korei Płn. uważa, że jego arsenał nuklearny w dużym stopniu pokazuje znaczenie jego państwa na arenie międzynarodowej. Wizyta w Chinach to podkreśla.

 

The Times (29.03)

Analiza: Xi gra o “wypchnięcie” USA z Korei w długiej perspektywie

„Kim Dzong Un pojechał wolnym pociągiem do Pekinu, ale szybkim pociągiem do zdobycia szacunku” – napisał dziennikarz The Times Roger Boyes. Lider Korei Płn. spotkał się z prezydentem Xi, żeby omówić sposoby postępowania z prezydentem Trumpem. Jeśli celem rozwoju północnokoreańskiego arsenału nuklearnego przez Kima było zwrócenie na siebie uwagi, z pewnością go osiągnął. Jednak plany przywódcy Korei Płn. wydają się o wiele szerzej zakrojone, wychodząc daleko poza złagodzenie sankcji. Jego głównym celem jest zachowanie panowania przez dynastię Kimów.

Stara się zatem o wycofanie amerykańskich żołnierzy z Korei Płd. i Japonii. Byłoby to korzystne również dla Chin, które dużą wagę przywiązują do zwiększania swoich wpływów w regionie. Obaj przywódcy chcą pokazać, że wolą negocjować, niż prowadzić wojny. Planowane na maj spotkanie liderów Korei Płn. i USA ma być początkiem długich rozmów, których rezultatem ma być zażegnanie konfliktu na wschodzie.

Kim będzie chciał przedłużać rozmowy, aby dać więcej czasu swoim naukowcom na rozwój badań nuklearnych. Oferta denuklearyzacji złożona Amerykanom przez Kima bardzo podoba się Chińczykom: jednym z warunków jest usunięcie amerykańskiego rakietowego systemu antybalistycznego (THAAD) z regionu, a co za tym idzie również większości amerykańskich żołnierzy. Jednak takie rozwiązanie ma dwie wady: znaczące osłabienie Korei Płd. oraz brak akceptacji Kima na szczegółowe zbadanie północnokoreańskiego arsenału jądrowego przez Amerykanów. Innymi słowami, zawarcie umowy Waszyngton-Pjongjang jest wielce nieprawdopodobne.

Pekin doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale dołoży starań do przedłużenia rozmów w celu zniechęcenia administracji Trumpa do angażowania się w konflikt. W takim wypadku Chiny będą forsować ideę “negocjacji sześciu stron”, które najpewniej zdominują. Im dłużej negocjacje będą trwały, tym dłużej marynarka wojenna USA będzie oddalona od Korei Południowej. Xi ma też nadzieję na to, że prezydent Korei Płd. Moon Jae-in straci wiarę w gwarancje obronne Stanów Zjednoczonych.

Seul oznajmił już, że jest przeciwny dalszemu rozwojowi THAAD oraz zwiększeniu kooperacji między USA, Koreą Płd. oraz Japonią do stopnia “Sojuszu Trójki” (“Triple Alliance”). Jeśli Chiny nie zwiększą presji na Pjongjang oraz uda im się rozbić sojusz na osi Seul-Waszyngton, postrzegane będą przez wschodnich sojuszników USA jako atrakcyjniejszy partner do rozmów. Prezydent Trump powinien postępować ostrożnie.

Udostępnij:
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  10
  Udostępnienia
Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (25.03-31.03) Reviewed by on 30 marca 2018 .

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (18.03-24.03) Prezentujemy Państwu czwarty cotygodniowy przegląd brytyjskiej prasy autorstwa Aleksandra Balabanov. Jak na tle Polski prezentuje się brytyjska debata publiczna na temat wzrastającej potęgi Chin? Którym aspektom polityki Pekinu poświęca się na Wyspach najwięcej miejsca, a co znajduje się poza zainteresowaniem mediów? Zapraszamy do lektury!     The Guardian (25.03) Papierowe

Udostępnij:
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  10
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź