Artykuły,Chiny news,Inne-news,Publicystyka

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (15.04-21.04)

commons.wikimedia.org

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (15.04-21.04)

W tym tygodniu uwagę prasy brytyjskiej przyciągnęło Forum Boao dla Azji – azjatycki odpowiednik Davos. Innym istotnym wydarzeniem było nałożenie przez Stany Zjednoczone zakazu sprzedaży komponentów chińskiej firmie ZTE przez amerykańskie przedsiębiorstwa. Czy znaczące osłabienie jednej z najbardziej innowacyjnych chińskich firm jeszcze bardziej pogłębi konflikt celny? Dobrą wiadomością dla Chińczyków oraz globalnej gospodarki jest to, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2018 roku przewyższył oczekiwania władz w Pekinie.

Zapraszamy do lektury szóstego cotygodniowego przeglądu prasy brytyjskiej autorstwa Aleksandra Balabanov!

 

The Economist (14.04-20.04)

“Party on the beach” – Impreza na plaży, czyli o Boao Forum for Asia

Uczestnikom corocznego ekonomicznego Forum Boao dla Azji, azjatyckiego odpowiednika Davos, na którym również spotykają się globalne elity, Pekin obiecał wyjaśnienie swoich planów gospodarczych dotyczących większego otwarcia chińskiego rynku dla firm zagranicznych. Spotkanie miało także złagodzić napięcia związane z narastającym konfliktem celnym ze Stanami Zjednoczonymi. We wtorek (10.04) Prezydent Chin Xi Jinping wygłosił oficjalną przemowę otwierającą forum. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od momentu zniesienia limitu kadencji na urząd prezydenta ChRL (patrz przegląd 12.03-17.03). Mimo że państwowa gazeta “Dzienniki Chiński” napisała, iż jego występ to nowy rozdział w chińskiej “xiplomacji”, przemówienie było raczej standardowe i opierało się na znanych już wcześniej schematach.

Xi obiecał, że drzwi do chińskiego rynku otworzą się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej przed zagranicznymi firmami, ale nie pokazał żadnych konkretnych zmian, które mogłyby zadowolić protekcjonistyczne zapędy Prezydenta USA Donalda Trumpa. Dopiero w następnym panelu dyskusyjnym Prezes Narodowego Banku Chin Yi Gang (patrz przegląd 18.03-24.03) powiedział, że skrócony zostanie proces nakładania lub znoszenia ograniczeń na wykupywanie udziałów w chińskich firmach przez zagraniczne przedsiębiorstwa, ale to również nie złagodziło napięć.

Xi nigdy nie postrzegał Forum Boao jako miejsca do podpisywania umów handlowych. Widzi je raczej jako kolejną okazję do pokazania swojego autorytetu przed światową elitą oraz promowania chińskiego przywództwa w globalizacji, wolnym handlu oraz tworzeniu “społeczeństwa ze wspólną wizją dla ludzkości” (ta ostatnia fraza została wpisana do chińskiej konstytucji). Od powstania Forum w Boao Chiny chciały, aby rangą dorównało ono Forum w Davos. Nazwa Boao oznacza “obfitą rybę” i wzięła się od nazwy wioski, gdzie w 1998 roku przywódcy Australii, Japonii i Filipin wpadli na pomysł organizacji takiego wydarzenia. Od tego czasu Forum Boao odwiedziło liczne grono prominentnych postaci, jak George Soros, Bill Gates, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Firma consultingowa Deloitte jest “intelektualnym sponsorem” konferencji, odwiedzanej także przez wielu przedstawicieli sektora prywatnego, w tym koncernu Alibaba. Porównania do Davos stają się więc coraz mniej przesadzone. Jednakże Boao znacząco różni się od Davos w niektórych aspektach. Z 1700 obecnych dziennikarzy tylko około 25 miało dostęp do wszystkich pomieszczeń przez cały czas. Prasa została umieszczona w specjalnym hotelu, godzinę jazdy samochodem od miejsca Konferencji. Prezydent Xi nie odezwał się do dziennikarzy ani słowem, ale to nie wyjątek, gdyż prawie wszystkie jego spotkania z nimi to wyreżyserowane konferencje prasowe. Za to w wielu miejscach mogli otrzymać broszury promujące “myśl Xi”.

 

BBC News (17.04)

“Czy Zachód powinien obawiać się chińskiej technologii?”

Niedawna decyzja departamentu handlu USA o siedmioletnim zakazie sprzedaży sprzętu chińskiej firmie ZTE przez amerykańskie przedsiębiorstwa sięga do sprawy sprzed kilku lat, gdy ZTE została oskarżona przez rząd Stanów Zjednoczonych o łamanie sankcji przeciwko Iranowi. Już wtedy Amerykanie ostrzegali, że nieprzestrzeganie porozumienia przyniesie konsekwencje. Braki w dostawach amerykańskich komponentów spowodują opóźnienia w wysyłce oraz spadek zamówień ZTE, która szacuje spadek sprzedaży o 13.5% w 2018 roku i 7.6% w 2019 roku. Jednak nie tylko Stany Zjednoczone podejmują takie decyzje.

W poniedziałek (16.04) organ ds. nadzoru cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii ostrzegł firmy przed współpracą z ZTE ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Choć te sprawy są pozornie niepowiązane, wskazują na wspólny problem: podejrzliwość Zachodu w sprawie chińskiej technologii, podsycana przez narastający konflikt celny na osi Waszyngton-Pekin. Jednym z głównych powodów sporu jest oskarżające stwierdzenie Amerykanów, że Chiny wykorzystały amerykańskie firmy, które w zamian za dostęp do ogromnego rynku i taniej siły roboczej musiały nawiązać współpracę z chińską firmą i w efekcie dokonać transferu technologii. Pekin zbywa te wszystkie argumenty, a w odpowiedzi na decyzję dotyczącą ZTE namawia USA do stworzenia “uczciwego, sprawiedliwego oraz stabilnego systemu prawnego dla chińskich przedsiębiorstw”. Kolejnym źródłem konfliktu jest podejrzenie, że chińskie biznesy na Zachodzie są “oczami i uszami” Komunistycznej Partii Chin.

Innym argumentem jest to, że Chińczycy ukradli amerykańskie pomysły i sprzedali je na Zachodzie po niższej cenie. O ile to mogło być prawdą w przeszłości, dziś można z tym polemizować. Innowacyjność chińskich przedsiębiorstw często przewyższa innowacyjność ich zachodnich konkurentów. Niektórzy krytycy polityki USA mówią, że Zachód pokazuje swoją ignorancję i brak zrozumienia dla ciężkiej pracy Chińczyków, operujących w systemie 996 (patrz przegląd 12.03-17.03).

 

BBC News (17.04)

Chiński wzrost gospodarczy na poziomie 6.8% w pierwszym kwartale 2018 roku przewyższa oczekiwania

W okresie styczeń-marzec 2018 roku wzrost chińskiego PKB przewyższył oczekiwania rządu (6.5%). Dane wyraźnie pokazują, że konsumpcja wewnętrzna wzrasta. Jednak obawy dotyczące stanu chińskiej gospodarki (wzrastający poziom długu, bańka na rynku nieruchomości) pozostają. Pekin podejmuje różne działania, mające obniżyć dług oraz zapobiec pęknięciu bańki, jednocześnie nie zakłócając wzrostu gospodarczego. Ekonomistka Banku Nordea w Singapurze Amy Zhuang opisała wzrost jako solidny, ale wskazała na jego prawdopodobne obniżenie w długim okresie ze względu na potrzebę zmniejszenia bańki. Dobra tendencja może być również zakłócona przez wzrastające napięcia celne na osi Waszyngton-Pekin.

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia
Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (15.04-21.04) Reviewed by on 22 kwietnia 2018 .

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (15.04-21.04) W tym tygodniu uwagę prasy brytyjskiej przyciągnęło Forum Boao dla Azji – azjatycki odpowiednik Davos. Innym istotnym wydarzeniem było nałożenie przez Stany Zjednoczone zakazu sprzedaży komponentów chińskiej firmie ZTE przez amerykańskie przedsiębiorstwa. Czy znaczące osłabienie jednej z najbardziej innowacyjnych chińskich firm jeszcze bardziej pogłębi konflikt celny? Dobrą wiadomością dla Chińczyków

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź