Artykuły,Chiny news,News,Publicystyka

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (05.03-11.03)

commons.wikimedia.org

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (05.03-11.03)

Prezentujemy Państwu pierwszy cotygodniowy przegląd brytyjskiej prasy autorstwa Aleksandra Balabanova. Jak na tle Polski prezentuje się brytyjska debata publiczna na temat wzrastającej potęgi Chin? Którym aspektom polityki Pekinu poświęca się na Wyspach najwięcej miejsca, a co znajduje się poza zainteresowaniem mediów?

Zapraszamy do lektury!

 

 

The Guardian (6.03)

Premier Chin: Podążajcie za Xi w myśli, słowie i czynie

Podczas ostatniego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, Premier ChRL Li Keqiang apelował do około 3000 członków Zgromadzenia o „zdecydowane podążanie” za Prezydentem Xi Jinpingiem, uważanym za najmocniejszego lidera od czasów Mao Zedonga.

W przemowie wypełnionej schlebiającymi aluzjami, Li namawiał członków partii do utrzymania „dobrego przywództwa Xi Jinpinga w adresowaniu ważnych ustaw”, „pewnego podtrzymania wiodącej myśli Xi Jinpinga w umacnianiu armii” oraz „implementowania myśli o gospodarce jako nowej erze socjalizmu w chińskiej odmianie”. Ogłaszając planowany wzrost gospodarczy na rok 2018 (6.5%), Premier przekonywał dygnitarzy do poparcia „trzech krytycznych walk” Xi – redukcji ryzyka kryzysu ekonomicznego, zmniejszenia skali skrajnego ubóstwa oraz dbania o środowisko naturalne.

Pomimo wielu głosów na Zachodzie o pełzającej dyktaturze Xi, Li powiedział delegatom – „Władza nie może być użyta według woli jednostki, władza musi być nadzorowana… Decyzje będą podejmowane w rozsądny oraz demokratyczny sposób w oparciu o prawo, a przed podjęciem decyzji o którejś z najważniejszych kwestii związanych z interesem publicznym, będziemy zabiegać o opinie ze wszystkich stron, włącznie z krytyczną.”

 

The Economist (3.03.2018 – 9.03.2018): Jak Zachód źle zrozumiał Chiny

“Co Zachód zrozumiał źle”, „Nie taki partner, którego szukaliście”, “Konstytucyjna zmiana: pod przykrywką”

Jeszcze kilka lat temu, za rządów Hu Jintao oraz tuż po objęciu władzy przez aktualnego Prezydenta, wizja demokratyzacji Chin była stosunkowo realistyczna. Jednakże w zeszłym tygodniu, gdy najpotężniejszy człowiek świata Xi Jinping ogłosił zmianę konstytucji tak, aby móc rządzić bez limitu kadencji, Chiny z kolektywnej dyktatury przesunęły się w stronę dyktatury jednostki. Stanowi to dowód nie tylko na to, że w Państwie Środka zachodzą ogromne zmiany, ale również na to, że ponad 25-letnia, zachodnia wiara w demokratyzację Chin była złudna.

Po upadku Związku Sowieckiego, Zachód z entuzjazmem zaprosił kolejne komunistyczne państwo do globalnego systemu gospodarczego. Politycy myśleli, że dając Chińczykom głos w organizacjach takich jak Światowa Organizacja Handlu (WTO), włączą ich w system oparty na prawie międzynarodowym stworzonym po II Wojnie Światowej. Europejscy i amerykańscy dygnitarze mieli nadzieję na to, że integracja gospodarcza zachęci Chiny do transformacji w stronę gospodarki wolnorynkowej, a to poskutkuje demokratyzacją systemu, życia społecznego oraz przestrzeganiem wolności i praw człowieka.

Wydarzenia, które miały miejsce od tamtego czasu wskazują na zupełnie przeciwny rezultat:

 • W ramach walki z korupcją, Xi usunął zdecydowaną większość potencjalnych rywali
 • Dokonał czystek w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA), częściowo aby zapewnić jej lojalność wobec Partii, a częściowo wobec siebie
 • Internował niezależnych prawników
 • Usunął z mediów oraz internetu krytykę własną oraz partii
 • Wprowadził w fazę początkową Social Credit System (SCS), kontrowersyjny program oceny wiarygodności społecznej
 • Pomimo częściowego otwarcia się na światowe rynki od lat 80., chińska gospodarka jest wciąż w dużym stopniu centralnie planowana, a największe przedsiębiorstwa pozostają pod silnym wpływem partii
 • Podczas, gdy ich firmy prowadzą globalną ekspansję, Chińczycy niechętnie wpuszczają zachodnie marki na własne podwórko (Amerykańskie firmy obsługujące karty kredytowe zostały wpuszczone dopiero, gdy płatności mobilne zdominowały rynek)
 • Często również wykorzystują biznes do karania innych państw, za nieprzychylne im działania polityczne (Gdy Filipiny podważyły żądania Chin dotyczące Mielizny Scarborough, zakazali oni kupna filipińskich bananów ze względu na zagrożenie dla zdrowia).

 

Zachodnie demokracje znajdują się w szczególnie trudnych czasach. Nie dość, że są pochłonięte kryzysem tożsamości (rosnąca fala populizmu oraz nacjonalizmu), to mocarstwo oferujące alternatywny model polityczno-gospodarczy ogłosiło plan stania się globalnym liderem do 2049 roku. Prezydent USA Donald Trump wcześnie rozpoznał zagrożenie ze wschodu, jednakże skupia się tylko na aspekcie deficytu handlowego, co samo w sobie nie stanowi zagrożenia. Możliwa wojna celna dawałaby kolejne pole do popisu Chińczykom, którzy zaczynają kreować się na obrońców wolnego handlu.

Ponadto, do działań w ramach „sharp power”, Pekin dodaje „hard power” (np. budowanie infrastruktury na nienależących do niego terenach – Mieliźnie Scarborough) w celu pokazania swojej dominacji i zmniejszeniu amerykańskich wpływów w regionie. Nie ulega wątpliwości, że powyższe działania Zachód musi traktować jako istotne zagrożenie.

Co zatem powinien zrobić Zachód?

Potrzebna jest gruntowna zmiana podejścia i polityki w stosunku do Państwa Środka. Im dłużej świat zachodni stosuje politykę appeasementu, tym trudniej będzie mu będzie stawić czoła Pekinowi w przyszłości.

Aby odpowiedzieć na chińską “sharp power”, należy zacząć od dyskredytacji fundacji, stowarzyszeń oraz grup studenckich połączonych z rządem lub Partią. W aspekcie ekonomicznym, Zachód powinien obserwować inwestycje chińskich gigantów, zwłaszcza w sektorze technologicznym. Ponadto, USA powinno starać się jednoczyć z sojusznikami, wysyłając jasne sygnały o swoim wsparciu oraz wciąż bardzo silnej pozycji.

 

Aleksander Balabanov- od października podejmie studia licencjackie z matematyki, statystyki i biznesu na londyńskiej LSE. Aktualnie asystent emerytowanego profesora nauk politycznych Uniwersytetu Oksfordzkiego Zbigniewa Pełczyńskiego. Laureat 30. Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia
Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (05.03-11.03) Reviewed by on 15 marca 2018 .

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (05.03-11.03) Prezentujemy Państwu pierwszy cotygodniowy przegląd brytyjskiej prasy autorstwa Aleksandra Balabanova. Jak na tle Polski prezentuje się brytyjska debata publiczna na temat wzrastającej potęgi Chin? Którym aspektom polityki Pekinu poświęca się na Wyspach najwięcej miejsca, a co znajduje się poza zainteresowaniem mediów? Zapraszamy do lektury!     The Guardian (6.03) Premier

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • „Prezentujemy Państwu pierwszy cotygodniowy przegląd brytyjskiej prasy autorstwa Aleksandra Balabanov”
  Czy autorem jest Pani Aleksandra Balabanov czy też Pan Aleksander Balabanov? Jeśli to pierwsze, powinno raczej być napisane „autorstwa Aleksandry Balabanov” a jeśli to drugie – „autorstwa Aleksandra Balabanova”. A tak, to nie wiadomo o kogo chodzi tak dokładnie…

Pozostaw odpowiedź