BLOGOSFERA

Tongli – Wenecja Wschodu

Tongli cieszące się renomą „muzeum dawnej architektury”, jest atrakcyjnym miastem położonym na wschodnim brzegu jeziora Taihu, w odległości 18 km od Suzhou, w prowincji Jiangsu. Sprawiające wrażenie przeniesionego z przeszłości, może się pochwalić tysiącletnią historią, gdyż większość domów pochodzi jeszcze z czasów dynastii Ming i Qing. Posiadające budowle ozdobione wywiniętymi okapami, stylowymi oknami, gdzie wiele budynków zachowało oryginalną elewację, z surowymi białymi ścianami i dachami z czarnych dachówek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Charakteryzuje się kamiennymi mostami i dobrze zachowaną dawną architekturą w tym prywatnych posesji, ogrodów, świątyń oraz uliczek ze specyficznymi ciągami domów. Budowle położone na nabrzeżach to również małe sklepiki z miejscowymi produktami i herbaciarnie. Posesje uświetniono wytwornymi ogrodami typowymi dla architektury chińskiej, z wąskimi schodami prowadzącymi do altan i w dół nad wodę. Tworzą kompleksy będące perłą wśród miast nadwodnych południowego brzegu Yangzi Jiang.

Pierwotnie nazywane Fushi, jest miastem odznaczającym się dużym dorobkiem kulturowym i osiągnięciami w tym zakresie. Od czasów starożytnych zamieszkiwało tu wielu poetów, malarzy, uczonych konfucjańskich i urzędników państwowych. Ich umiejętności przyczyniły się do postępu w wielu regionach kraju. Zachowanych kilkadziesiąt kamiennych tablic z różnych okresów i wiele nazw ulic upamiętniających tych wielkich mędrców, przypomina o swoich znamienitych mieszkańcach posiadających wysokie oficjalne tytuły. Spacerując po uliczkach na każdym kroku turysta napotyka ślady dostojeństwa wyjątkowego miasta, i trudno wtedy nie docenić wyjątkowej atmosfery.

Siedem wysp, gdzie na pięciu z nich położone jest Tongli, utworzonych przez piętnaście rzek i jezior połączyło czterdzieści dziewięć kamiennych mostów w różnych stylach. Każdy most ma swoją nazwę, brzmiącą bardzo poetycko.

Najważniejsze z nich to: Taiping (Spokoju i Ciszy), Jili (Powodzenia) i Changqing (Trwałych Uroczystości).

Mały lecz wyszukany w swej skromności Most Taiping został wybudowany w okresie panowania cesarza Jiaqing dynastii Qing.

02_Taiping Bridge

Most Jili jest konstrukcją łukową, typową dla Mostów Księżycowych, z inskrypcją w stylu starych kupletów opisujących piękne widoki jakie może zobaczyć malarz stając na jednym z jego końców.

03_Jili Bridge

Most Changqing, również nazywany Guangli, został zbudowany w 1470 roku, a przebudowany w 1704.

04_Changqing Bridge

Ponieważ te trzy mosty są symbolem miejscowego społeczeństwa, dlatego podczas ważnych uroczystości, jak ślub czy urodziny, ludzie przechodzą przez nie, co ma przynieść pokój, radość i szczęście w życiu.

Najstarszy most Odzwierciedlający Pochodzenie (Siben) został wybudowany za panowania dynastii Song (960 – 1279), natomiast najmniejszy most nazywany Pojedynczego Kroku (Dubu), ma długość półtora metra, a szerokość około jednego metra. Wszystkie te budowle stojąc nieruchomo przez setki lat, stały się nieodłączną częścią miasteczka i świadkami jego historii.

Dobrze się zachowała rezydencja Ustronność i Refleksja (Tuisi), z 1886 roku, wybudowana przez zdegradowanego i będącego na emeryturze urzędnika Ren Lansheng, obecnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej nazwa wywodzi się od aforyzmu z narracyjnego słynnego dzieła zwanego Zuo Zhuan (Komentarz od Zuo) spisanego przez pisarza sądowego państewka Lu, Zuo Qiuming, w okresie Wschodniej Zhou (770 – 221 r. p.n.e.) „Bądź wierny cesarzowi ze szczerego serca, natomiast samodzielnie myślący po przejściu na emeryturę”.

05_c03fd54abe801660b26c05

Zewnętrzna część posesji to trzy pawilony, natomiast wewnętrzna, po wschodniej stronie, składa się z dwóch budynków dwupoziomowych tworzących literę U, połączonych ze sobą dwoma ciągami schodów po obu stronach. Posiadłość jest przestronna z recepcją dla gości w marmurowym pawilonie w kształcie łodzi. Ogród z altankami, tarasami, wieżą, mostkami i w środku ze stawem tworzy zharmonizowaną całość, dając swym mieszkańcom oraz gościom wypoczynek i spokój.

06_0006605t

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tongli – Wenecja Wschodu Reviewed by on 3 września 2015 .

Tongli cieszące się renomą „muzeum dawnej architektury”, jest atrakcyjnym miastem położonym na wschodnim brzegu jeziora Taihu, w odległości 18 km od Suzhou, w prowincji Jiangsu. Sprawiające wrażenie przeniesionego z przeszłości, może się pochwalić tysiącletnią historią, gdyż większość domów pochodzi jeszcze z czasów dynastii Ming i Qing. Posiadające budowle ozdobione wywiniętymi okapami, stylowymi oknami, gdzie wiele

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Wenfangsibao

Sinolog pasjonat. Zainteresowany historią i życiem codziennym społeczeństwa chińskiego. Prowadzi blog "Dawne Chiny" na łamach Salonu 24.

Pozostaw odpowiedź