BLOGOSFERA

„The Washington Post”: Premier Chin odrzuca amerykańskie rady w sprawie walut

800px-FakeW niedzielę chiński premier Wen Jiabao pouczał i krytykował Stany Zjednoczone za apel do chińskich władz o dopuszczenie do zwiększenia wartości juana w celu pobudzenia amerykańskiego eksportu. Wen doradził ciężką pracę nad poprawą funkcjonowania systemu finansowego oraz poprawę stosunków z Chinami.

Słowa chińskiego premiera, które padły podczas dorocznej konferencji w parlamencie, są sygnałem, że Chiny zamierzają prowadzić w tym roku twardą politykę wobec Stanów Zjednoczonych. Wypowiedź jest też kolejnym sygnałem rosnącej pewności siebie Chin na arenie międzynarodowej, wynikającej głównie ze skutecznej walki z globalnym kryzysem.

Wen wypowiadał się również dość ostrożnie o sytuacji w kraju, wyrażając obawy o „niestały, nieskoordynowany i niestabilny wzrost chińskiej gospodarki”. Chińskie PKB zyskało w zeszłym roku 8,7 proc., więcej niż jakakolwiek inna duża gospodarka na świecie, ale głównie dzięki ogromnemu pakietowi stymulacyjnemu. Wen powiedział, że chińska gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami, nie wykluczając podwójnego dna recesji, jeśli światowy wzrost gospodarczy nie przyspieszy.

Wystąpienie Wena zdaje się również kończyć – przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości – dyskusję o możliwości zgody władz na aprecjację juana w stosunku do dolara. W czwartek prezydent Obama ujawniając plany dot. zwiększenia amerykańskiego eksportu, wezwał Chiny do przyjęcia „bardziej rynkowego kursu wymiany, który przyczyniłby się do wyrównywania globalnych nierówności”.

Wen stwierdził, że nie uważa, aby juan był niedowartościowany, a amerykańskie metody – zwiększanie eksportu poprzez sterowanie kursami walutowymi – nazwał protekcjonistycznymi.

– Rozumiem, że niektóre kraje chciałyby zwiększyć swój eksport, ale nie rozumiem praktyki deprecjacji własnej waluty i zmuszania innych do aprecjacji ich waluty, aby to osiągnąć – powiedział Wen. – Uważam, że to rodzaj protekcjonizmu handlowego – dodał.

Chiny związały juana z dolarem w połowie 2008 r. po tym, jak pozwoliły na 21-procentowy wzrost jego wartości na przestrzeni trzech poprzedzających lat. Teoretycznie zgoda na aprecjację juana względem dolara sprawiłaby, że amerykański eksport stałby się tańszy i dzięki temu bardziej popularny w Chinach. Mogłoby to również jednak zwiększyć cenę chińskich towarów, obniżając tym samym amerykański deficyt w handlu z Chinami o astronomicznej wartości 225 mld dolarów.

Przedstawiciele amerykańskiej administracji wyrazili nadzieję, że zwiększenie wartości juana nastąpi przed 15 kwietnia, dniem kiedy Departament Skarbu zaplanował publikację raportu o międzynarodowych kursach walutowych. Jeśli autorzy raportu przedstawią wniosek, że Chiny są „walutowym manipulantem”, tzn. sztucznie utrzymują niską wartość juana, może to być podstawa dla Kongresu dla wprowadzenia ceł na import chińskich towarów do Stanów Zjednoczonych.

Wen poinstruował również Amerykę, aby „podjęła konkretne kroki”, zmierzające do poprawy perspektyw gospodarczych oraz ochrony chińskich inwestycji w amerykańskie papiery skarbowe. Chiny są w posiadaniu setek miliardów dolarów w formie amerykańskiego długu skarbowego, co sprawia, że czasem o Państwie Środka mówi się jako „bankierze Ameryki”. Wen powtórzył słowa, które padły także rok temu podczas dorocznego przemówienia w Kongresie Ludowym, że martwi się chińskimi inwestycjami.

Wen wyraził nadzieję na lepsze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, cytując chińskie porzekadło o wspinaniu się wielką górę, ale kontynuował falę krytyki, która w ostatnim czasie płynie z ust chińskich oficjeli. Administracji Obamy dostało się m.in. za spotkanie z wygnanym, duchowym przywódcą Tybetą, Dalajlamą, oraz sprzedaż Tajwanowi broni o wartości 6,4 mld dolarów.

Artykuł ukazał się na portalu Onet.pl. Jego autorem jest John Pomfret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„The Washington Post”: Premier Chin odrzuca amerykańskie rady w sprawie walut Reviewed by on 15 marca 2010 .

W niedzielę chiński premier Wen Jiabao pouczał i krytykował Stany Zjednoczone za apel do chińskich władz o dopuszczenie do zwiększenia wartości juana w celu pobudzenia amerykańskiego eksportu. Wen doradził ciężką pracę nad poprawą funkcjonowania systemu finansowego oraz poprawę stosunków z Chinami. Słowa chińskiego premiera, które padły podczas dorocznej konferencji w parlamencie, są sygnałem, że Chiny

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź