Tajwan

Tajwan – wartość realnej dyplomacji

Republika Chińska poczyniła znaczny postęp w poprawie relacji w cieśninie i relacjach zagranicznych w ostatnich czterech latach. Jest to skutek zastosowania przez rząd realnej dyplomacji, dalekowzrocznego podejścia, które usuwa przeszkody powstrzymujące kraj od efektywnej współpracy ze swymi dyplomatycznymi sprzymierzeńcami i partnerami na międzynarodowej arenie.

Od momentu objęcia przez Ma Ying-jeou stanowiska prezydenta Republiki Chińskiej (RCh) w maju 2008 r. dokonała się znacząca przemiana w relacjach Tajwanu z Chinami kontynentalnymi i resztą świata. Kraj, który z różnych niewłaściwych powodów nie schodził z nagłówków gazet, jest obecnie regularnie chwalony.

Jednym z tych powodów jest realna dyplomacja. Pracując na zasadzie wzajemnego zaufania rząd RCh zrezygnował z dawnych nieefektywnych działań na rzecz poszukiwania kulturalnej, gospodarczej i handlowej dyplomacji. Przyniosło to pożądany efekt zmiany wizerunku kraju.

Pierwszy krok nastąpił wraz z poprawą relacji w cieśninie. Napięcie pomiędzy Tajpej i Pekinem długo hamowało możliwość istotnego udziału Tajwanu w międzynarodowej społeczności. Jedyną drogą pójścia do przodu było zajęcie się źródłem problemu, a to oznaczało przyjęcie w relacjach z Chinami zasad porozumienia z 1992 roku, oraz reguł bez niepodległości, bez zjednoczenia i bez użycia siły.


Były Wiceprezydent Republiki Chińskiej, Lien Chan wita się z Sekretarzem Stanu USA, Hillary Rodham Clinton, podczas tegorocznego spotkania przywódców państw APEC we Władywostoku (Rosja). Fot. Hao Chen-tai

 

Dzisiejsze pokojowe relacje z Chinami kontynentalnymi, które charakteryzują się autonomią, godnością, elastycznością i pragmatyzmem, przyniosły 18 porozumień z Ramową Umową o Współpracy Gospodarczej (ECFA) na czele.

Poprawa relacji Tajpej-Pekin pozwoliły rządowi dokonać znaczących osiągnięć na międzynarodowej arenie, które mogą być przypisane realnej dyplomacji.

Najbardziej widoczne jest to w ruchu bezwizowym. Łącznie 129 krajów i terytoriów umożliwiło obywatelom Republiki Chińskiej podróżowanie w ramach programu o ruchu bezwizowym. W ostatnim czasie Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły do tej listy. W dniu 2 października br. Sekretarz Janet Napolitano z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego poinformowała o umieszczeniu Tajwanu na liście krajów o ruchu bezwizowym. Określiła to jako ważny krok na przód we współpracy gospodarczej Tajwanu i USA, oraz pozwala to obu stronom na utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Coraz więcej obywateli Republiki Chińskiej korzystając z dogodnych warunków wizowych podróżuje za granicę pomagając promować kraj nawet w najdalszych zakątkach globu.

Tajwan dla świata

Rosnące zainteresowanie Tajwanem i szacunek międzynarodowej społeczności stworzyły rządowi opcję rozwoju programu Tajwańskich Akademii. Inicjatywa skierowana na promocję kultury Tajwanu i naukę języka mandaryńskiego (tradycyjny zapis znaków) pokazuje pozycję lidera w sinologii, tradycyjnej kulturze i sztuce chińskiej. Promuje ponadto tajwańskie zrozumienie dla high-tech i zwiększa wiarygodność Tajwanu, jako międzynarodowego centrum doskonalenia wiedzy. Dzięki temu krajowe instytucje zyskują większy rozgłos, w związku z rosnącą liczbą osób zainteresowanych studiowaniem tradycyjnej kultury chińskiej.

Oprócz nowo otwartych ośrodków w USA, planowane jest otwarcie filii w Europie, Centralnej Azji,  Indiach i Południowej Ameryce. Wedle ostatnich danych rząd podpisał listy intencyjne z edukacyjnymi instytucjami w 30 krajach, a kilkanaście następnych jest w trakcie przygotowań.

Tam gdzie pomyślnie rozwija się kultura, zwykle biznes i handel są w pobliżu, podkreślając dodatkowo efektywność realnej dyplomacji. Po podpisaniu ECFA, Tajwan mógł podpisać we wrześniu br. przełomowe porozumienie z Japonią o liberalizacji, promocji i ochronie inwestycji; rozpocząć negocjacje na temat porozumienia o współpracy gospodarczej z Singapurem i Nową Zelandią; i zorientować się w możliwości podpisania podobnych porozumień z państwami takimi jak: Indie, Indonezja czy Filipiny.

Światowe Zgromadzenie Zdrowia w 2009 r. w Genewie,(Szwajcaria), delegacja Republiki Chińskiej po raz pierwszy wzięła udział w spotkaniu jako obserwator.
Fot. dzięki uprzejmości Departamentu Zdrowia

Te działania wyróżniają Tajwan, jako zagorzałego zwolennika wolnego handlu i zwiększają szanse na podpisanie porozumienia o wolnym handlu z Japonią i USA. Postrzegane są ponadto, jako istotne kierunki udziału w bardziej ekspansywnych i mających potencjał przedsięwzięciach takich jak:  Strefa Wolnego Handlu Azji-Pacyfiku i Partnerstwo Transpacyficzne.

Inne godne uwagi osiągnięcia w dziedzinie gospodarki dotyczą usunięcia Tajwanu w 2009 r. przez USA z Special 301 Watch List, listy krajów, które nie posiadają odpowiedniej i efektywnej ochrony praw własności intelektualnej, oraz przystąpienie w 2010 roku do porozumienia o zamówieniach publicznych w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Zwiększenie udziału Tajwanu w międzynarodowych organizacjach jest wieloletnim celem rządu, co stało się łatwiejsze dzięki realnej dyplomacji. W 2009 roku po 12 latach bezowocnych starań, Tajwan został zaproszony do udziału w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA), jako obserwator. W tym roku po raz czwarty brał udział w corocznym spotkaniu WHA.

Wkrótce, Tajwan może osiągnąć podobny rezultat w przypadku Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego,  powiązanej z ONZ. W połowie września br. Izba Reprezentantów USA przyjęła rezolucję, w której Kongres popiera status obserwatora dla Tajwanu w międzynarodowej organizacji lotnictwa.

Inicjatywa pokoju na Morzu Wschodniochińskim jest kolejnym efektem decyzji przyjęcia realnej dyplomacji. Korzystając z reputacji Tajwanu w regionie, jako solidnego i postępowego partnera, rząd może zaproponować spierającym się stronom konstruktywną drogę prowadzącą do wypracowania  polityki koegzystencji i wzajemnego dobrobytu, wnosząc tym istotny i cenny wkład w utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Realna dyplomacja przyniosła wiele namacalnych korzyści Tajwanowi i jego partnerom.  Kontynuacja tego podejścia jest najlepszą polityką przyszłości i kluczem do tworzenia miejsca dla zwiększonego udziału Tajwanu na świecie, z jednoczesnym osiągnięciem większego dobrobytu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tajwan – wartość realnej dyplomacji Reviewed by on 9 października 2012 .

Republika Chińska poczyniła znaczny postęp w poprawie relacji w cieśninie i relacjach zagranicznych w ostatnich czterech latach. Jest to skutek zastosowania przez rząd realnej dyplomacji, dalekowzrocznego podejścia, które usuwa przeszkody powstrzymujące kraj od efektywnej współpracy ze swymi dyplomatycznymi sprzymierzeńcami i partnerami na międzynarodowej arenie. Od momentu objęcia przez Ma Ying-jeou stanowiska prezydenta Republiki Chińskiej (RCh)

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 6

 • Adam
  dziekuje za wyjasnienie, nie zrozumialem Cie
  moja uwaga odnosila sie jednak i do tego, ze w omawianym przypadku gospodarka podporzadkowana jest polityce
  Rafal Prost
  przepraszam za odgorny ton, niestety sprawy chinsko-tajwanskie czasami mnie ponosza emocjonalnie
  choc to robert fisk powiedzial w jednym z wywiadow, ze do pracy dziennikarza (choc nie o tym tu mowa) nie mozna podejsc bez emocji, jesli chce sie ja wykonywac wlasciwie

 • a juz myslalem, ze obejdzie sie bez komentarza …

  Adam
  choc „piekna” to przesadnie ujete – zaleznie od badan 60-75% spoleczenstwa chce zachowania status quo, zjednoczenia z chinami w obecnym stanie nie chce z 90%
  w zjednoczeniu chodzi jedynie o problem polityczny, bo gospodarki wspolpracuja trzecia dekade i obie strony sobie radza

  niejednokrotnie mozna przeczytac i sie pod tym podpisuje, ze polaczenie obu krajow skonczyloby sie totalna klapa i tragedia dla spoleczenstwa tajwanskiego

  Rafal Prost

  „reintegraca” to typowy frazes propagandy KPCh, jesli traktowac na powaznie jako przynaleznosc przez dekade w ciagu 5000 lat, to moze i tak. tajwan byl ponadto jednym z niewielu krajow azji, ktore nie placily chinom trybutu
  swietnie cale zagadnienie opisuje emma teng w taiwan’s imagined geography, mnostwo chinskich zrodel pierwotnych, swietne oberwacje, jestem swiezo po lekturze i pod sporym wrazeniem
  warto tez przytoczyc inny jej ciekawy dowod odnoszacy sie do przynaleznosci formozy do chin od wszechczasow
  The deeply ingrained notion that the seas defined the natural limits of the Chinese realm underlay the reluctance to annex Taiwan. As the Kangxi emperor’s advisors argued, ‚Since antiquity, no oceanic islands have ever entered the imperial domain.

  pozycja do znalezienia w google books

  chen shui bian antychinski? kolejna propaganda. on byl protajwanski, a to roznica

  „Niebiescy tajwańscy nie byliby prochińscy gdyby Chińczycy nie zerwali z komunizmem.” tego nawet nie da sie skomentowac

  • Avatar Adam Izydorczyk

   @Ryśku

   Integracja jest pozytywnym procesem dziejowym – np. współpraca na polu wolnego przepływu towarów u ludzi ( proces globalizacji przez większość ludzi demonizowany )

   Czym innym jest wymiana handlowa pomiędzy dwoma krajami, a czym innym jest połączenie dwóch systemów ekonomicznych !! ( to są całkowicie różne procesy ) Wymiana handlowa pomiędzy Chinami, a USA też się odbywa – obydwa kraje współpracują, ale nikt nie myśli w sensie ” stworzenia jednego organizmu gospodarczego ” !!

   Tutaj oprócz export/import mamy jeszcze co najwyżej inwestycje !! Inne budżety, inny poziom opodatkowania, inne ustawy o rachunkowości, inne przepisy celne i 10000 innych spraw. ( już pomijam sprawę związaną z polityką monetarną , inflacją, stopami procentowymi etc.etc. )

   Przykład UE, gdzie stopy procentowe były bardzo niskie i korzystne dla centrum ( Holandia,Niemcy,Austria ) i kraje peryferyjne typu Grecja, Hiszpania Portugalia, które oberwały przez to bo „naturalna stopa procentowa” i inne determinanty na pewno nie określiłyby stopy procentowej na poziomie 0,5 % – 2 % !!

 • Avatar Adam Izydorczyk

  Sama idea „integracji” jest piękna, ale trzeba się jeszcze zastanowić nad skutkami ekonomicznymi. Od dawien dawna zawsze kiedy rozmawiamy o integracji każdy mówi tylko o kwestiach POLITYKI pomijając ekonomię – więc :

  po 1 – różne stopy procentowe
  po 2 – inne systemy bankowe
  po 3 – różny rozwój gospodarek ( są w innym stadium może nie w tak drastycznej odmianie jak RFN i NRD)
  po 4 – kwestie monetarne
  po 5 – różne systemy podatkowe oraz rachunkowe
  etc.etc.

  Tajwan ma wszystkie atrybuty państwa – więcej niezależnego państwa !! i o ile w stosunku do małego Hongkongu można było przyjąć zasadę jedno państwo dwa systemy ( zresztą HK w wielu sprawach stracił po integracji ) o tyle przeprowadzenie takiego procesu dla Chin i Tajwanu to niemal integracja na zasadzie UE, która trwa prawie 40 lat !! ( ilość problemów jest chyba zauważalna – co lepsze nadal jesteśmy państwami narodowymi tylko w pewnym sensie współpracujemy etc.etc.

 • Avatar Rafał P. A. Prost

  To dobrze, że następuje reintegracja Tajwanu z Chinami. Jednak trzeba pamiętać, że wcześniej nie było to możliwe. Nie można winić tylko i wyłącznie Republiki Chińskiej za brak zbliżenia we wcześniejszych latach. Owszem, z jednej strony odegrały tu kwestie polityczne; przez 8 lat rządzili antychińscy zieloni ale ważne jest też to że Chiny odeszły od ideowego komunizmu i wróciły do korzeni; np. odradza się tradycyjna opera chińska zwalczana przez Yiang Qing (drugą czy tam trzecią żonę Mao Zedonga).

  Niebiescy tajwańscy nie byliby prochińscy gdyby Chińczycy nie zerwali z komunizmem.

 • Ciekawy tekst. Dziękuję za tłumaczenie.

Pozostaw odpowiedź