Artykuły,Chiny news

Szlakiem Smoka: Wielki Mur Chiński

pekin 3O wielkim Murze Chińskim napisano już tomy książek i opracowań. Krążą wokół niego legendy i setki opowieści. Mówi się, że widać go z kosmosu i że ciągnie się przez tysiące kilometrów. Wiadomo, że pełnił funkcje obronne, ale czy faktycznie spełniał swoją funkcję? No i czy faktycznie to, co wiemy o murze, jest do końca prawdą? Spróbujmy przyjrzeć się więc murowi z bliska.

Tradycja budowania murów w Chinach sięga V w. p.n.e., a dokładnie Okresu Wiosen i Jesieni (770-476 r. p.n.e.) oraz Okresu Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.). Murami otaczano pałace, domostwa, w końcu także całe miasta. U podstaw idei budowania muru legł chiński egocentryzm oraz przekonanie o wyższości chińskiej kultury nad wszystkimi innymi, a także poczucie zagrożenia ze strony żyjących na północy Chin plemion. Sieć murów rozrastała się i powiększała, ale dopiero pierwszemu cesarzowi Qin Shi Huang (221-207 p.n.e.) zawdzięczamy plan połączenia wybudowanych już fragmentów w jedną solidną konstrukcję.

Prace nad murem kontynuowali cesarze z dynastii Han. W późniejszych okresach znaczenie muru słabło. Dotyczyło to głównie okresu panowania dynastii Tang, która otworzyła się na wpływy z zewnątrz i przybywających spoza muru kupców, artystów i zachodnie poselstwa.

IMG_4308

Mur chiński ponownie nabrał dużego znaczenia w czasie panowania dynastii Ming (1368-1644). Cesarze Ming odbudowali skrupulatnie fragmenty muru i cały czas utrzymywali go w dobrym stanie. Wówczas również zaczęto wzmacniać konstrukcję muru. Mur nie uchronił jednak cesarzy przed przejęciem władzy przez Mandżurów, drugą obok dynastii Yuan, rdzennie nie chińską dynastię.

Na przestrzeni dziejów mur wielokrotnie przebudowywano, a jego funkcje dostosowywano do aktualnych potrzeb. Fragmenty muru, które można oglądać obecnie, zostały w całości zrekonstruowane lub pochodzą z czasów dynastii Ming. Nie zachowały się starsze fragmenty muru, ale dzięki mapom wiemy, w których miejscach mur stał. Wiele fragmentów muru spotkał także przykry los, ale i być może drugie życie jako materiał do budowy domów.

Mur chiński ciągnie się od twierdzy Jiayuguan na dalekim chińskim zachodzie aż po miasteczko Shanhaiguan, gdzie mur chiński schodzi do morza nad zatoką Pohaj. Jest to długość ok. 2300 km. Na każdym z odcinków mur wyglądał nieco inaczej. Na pustyniach wystarczyła dwumetrowa piaskowo-gliniana konstrukcja, wzmocniona trawą. W miejscach bardziej strategicznych, jak przełęcze czy doliny, mur stanowił solidną kamienną konstrukcję, czasem nawet wysokości 10 m i szerokości 7 m.

Najpopularniejsze miejsca, gdzie turyści mogą oglądać chiński mur znajdziemy w okolicach stolicy Chin – Pekinu. Znajdują się tam najmłodsze i najlepiej zachowane fragmenty, a tam, gdzie mur nie zachował się w ogóle, został na starych fundamentach odbudowany.

Wielki Mur 5

Mur chiński od momentu narodzin turystyki był popularnym miejscem wycieczek. Od czasu wpisania go na Listę UNESCO liczba odwiedzających liczona jest już w milionach. Znaczna część to oczywiście Chińczycy, dla których mur jest dumą narodową i nie lada atrakcją. Turyści zagraniczni mogą odwiedzić mur chiński w kilku miejscach. Najpopularniejszym wśród naszych wycieczek jest fragment muru w Juyongguan oraz Badaling. Są to najłatwiej dostępne, ale i najlepiej przygotowane na przyjęcie gości fragmenty. W obu miejscach mur został odbudowany niemal od podstaw, co pozwala nam zobaczyć, jak wyglądał w czasach swej świetności. Mnóstwo w okolicy stoisk z pamiątkami, sklepików i restauracyjek.

Rzadziej odwiedzanie fragmenty znajdują się w miejscowości Mutianyu, gdzie można zobaczyć największe współcześnie istniejące fragmenty starego muru i w okolicach muru spędzić noc oraz Simatai i Jinshanling, które łączy kilkukilometrowy szlak trekkingowy. Trasa słynie ze swego piękna, ale wymaga odpowiednio dobrej kondycji, prowiantu i dobrego górskiego obuwia. Godny uwagi jest również fragment muru w Huanghuacheng.

Prawda czy fałsz – kilka mitów o Wielkim Murze Chińskim.

„Mur to jednolita konstrukcja.”

To nieprawda, mur składał się zawsze z wielu pojedynczych fragmentów.

„Ryż był używany jako zaprawa.”

Jest to prawdą w przypadku murów miejskich w Xi’an. Nie znaleziono wystarczających dowodów mogących poświadczyć tę tezę w przypadku Wielkiego Muru.

„Mur wykorzystywany był jako autostrada.”

Z uwagi na znajdujące się co kilkaset metrów strażnice, byłoby to mało prawdopodobne.

„Zmarli zakopywani byli w murze.”

Zdarzały się takie przypadki, ale nie na skalę masową. Mogłoby to bowiem osłabić konstrukcję muru po rozkładzie ciał.

„Sygnały wysyłano za pomocą dymu i ognia.”

To prawda, choć dominującą metodą był proch, race oraz flagi.

„Mur chiński można zobaczyć z kosmosu.”

Chińscy astronauci nie potwierdzili niestety tej wiadomości.

CT Poland jpg„Szlakiem Smoka” to cykl tekstów zaczerpniętych z Przewodnika po Chinach autorstwa Ewy Gajewskiej, pilotki Biura Podróży CT Poland. 

Wielki Mur Chiński można odwiedzić z Biurem Podróży CT Poland w ramach tras: Prezydenckiej, Stolice Chin, Chiny Klasyczne, Nefrytowy Smok.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Szlakiem Smoka: Wielki Mur Chiński Reviewed by on 17 kwietnia 2013 .

O wielkim Murze Chińskim napisano już tomy książek i opracowań. Krążą wokół niego legendy i setki opowieści. Mówi się, że widać go z kosmosu i że ciągnie się przez tysiące kilometrów. Wiadomo, że pełnił funkcje obronne, ale czy faktycznie spełniał swoją funkcję? No i czy faktycznie to, co wiemy o murze, jest do końca prawdą?

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Interesuje mnie pochodzenie materiałów użytych do budowy tego muru. Czy były to tylko miejscowe skały krystaliczne typu granity, lub wulkaniczne bazalty, czy też łatwe w obróbce pisakowce i bloki narzutowe, zwietrzelinowe? Czy była to też wypalana cegła? Jeżeli tak, to gdzie ją wypalano i z jakich korzystano glin i cegielni? Jaka jest kubatura tych materiałów w metrach sześciennych i waga w tonach lub podobnych jednostkach wagi i objęośc? Czy jest możliwa odpowiedź na te pytania? Warto porównać ówczesną produkcję i wytwarzanie tych materiałów budowlanych z obecną ich skalą i techniką.

 • Dynastia Ming nie odbudowała, a raczej zbudowała Wielki Mur, ten, który obecnie znamy.

  Pierwszy Wielki Mur z czasów dynastii Qin i Han był zbudowany głownie z ziemi. Erozja i brak konserwacji, szczególnie
  za czasów dynastii Yuan zupełnie go zrujnowały.

  Mingowie-postawili mur z cegły. Faktycznie należałoby mówić o dwóch Wielkich Murach.e

Pozostaw odpowiedź