Artykuły,Chiny news

Szlakiem Smoka: Kamienny Las

Kunming

Kunming jest stolicą prowincji Yunnan, otoczoną z trzech stron przez góry, od południa oblewaną przez wody jeziora Dianchi. Ze względu na łagodny klimat przez okrągły rok, Kunming zwany jest „Miastem Wiecznej Wiosny”.

Kamienny Las

Choć już Marco Polo opisywał Kunming jako wspaniałą metropolię, przez wieki pozostawał on raczej niewielkim miastem, obecnie jego rozwój bardzo przyspieszył. Nie zachowały się niestety żadne przekazy historyczne, które pozwoliłyby nam odtworzyć wygląd miasta sprzed 800 lat, ale źródła z czasów dynastii Ming wspominają o Kunmingu dużo częściej. Centrum ówczesnego miasta było w okolicach Zielonego Jeziora, te tereny zamknięte były w granicach murów miejskich. Z tego okresu zachowało się do dzisiejszego dnia niewiele, a obecnie mimo rosnących w górę wieżowców, pomimo wielu przedsięwzięć handlowych i przemysłowych, Kunming pozostaje jednym z przyjemniejszych miast chińskich, urzeka wielością historycznych atrakcji, punktów widokowych a bogactwo mniejszości narodowych, zamieszkujących te okolice nadaje mu unikalny charakter. Kunming w ostatnich latach postawił na rozwój turystyki. Bardzo przyczyniła się do tego zorganizowana w 1999 r. Światowa Wystawa Ogrodnicza, która przyciągnęła tłumy zwiedzających. Obecnie Kunming jest światową metropolią.

Do największych atrakcji Kunmingu należy Złota Świątynia, położona nieco na uboczu i otoczona kameliowymi drzewami. Jest to kompleks kilku świątyń, podzielonych rozległymi zielonymi dziedzińcami. Wiele osób udaje się na teren Zachodnich Wzgórz, leżących na terenie gór Biji. Wzgórza dobrze widoczne są również ze wschodniego i północnego brzegu jeziora Dian. Krajobrazowa część rozciąga się od drewnianej świątyni Huating aż do wykutej w kamieniu Bramy Smoka. Mgła często spowija świątynie i zabudowania na terenie wzgórz, potęgując tylko mistyczny i tajemniczy klimat tego miejsca. Świątynie pochodzą w większości z czasów dynastii Ming oraz mandżurskiej dynastii Qing. Do podnóża kompleksu dotrzeć można asfaltową drogą lub milszą leśną ścieżką. Można również skorzystać z oferty jednego z busów.

Niezaprzeczalnie największą atrakcją okolic Kunmingu, miejscem, którego nie sposób pominąć jest Kamienny Las w okolicach miasteczka Lunan. Wiele milionów lat temu tereny obecnego Kamiennego Lasu pozostawały dnem morza. Na skutek ruchów tektonicznych tereny te zaczęły się stopniowo wypiętrzać a wystające z wody wapienne skały poddawane były niszczącej sile wody i wiatru. Proces ten trwający setki tysięcy lat stworzył krajobraz, który trudno obecnie porównywać z innymi pomnikami przyrody. Już kilkadziesiąt kilometrów nad Kunmingiem oczom zwiedzających zaczynają ukazywać się wapienne skały, ale największe ich nagromadzenie znajduje się właśnie w okolicach Lunan. Kamienny Las zajmuje powierzchnię ponad 30 tys. ha, a odkryty został za czasów dynastii Ming. Nazwę nadał mu cesarz Kangxi z dynastii mandżurskiej Qing. Obecnie zwiedzany kompleks to labirynt kamiennych pomników, ostańców, korytarzy i ukrytych przejść. Do niektórych jaskiń schodzi się trzymając łańcuchów, warto przygotować się na długi spacer zakładając wygodne buty.

CT Poland jpg„Szlakiem Smoka” to cykl tekstów zaczerpniętych z Przewodnika po Chinach autorstwa Ewy Gajewskiej, pilotki Biura Podróży CT Poland. 

Powyższe miejsca można odwiedzić z Biurem Podróży CT Poland w ramach tras: Barwy Yunnanu, Perły Chin

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Szlakiem Smoka: Kamienny Las Reviewed by on 1 lipca 2013 .

Kunming Kunming jest stolicą prowincji Yunnan, otoczoną z trzech stron przez góry, od południa oblewaną przez wody jeziora Dianchi. Ze względu na łagodny klimat przez okrągły rok, Kunming zwany jest „Miastem Wiecznej Wiosny”. Choć już Marco Polo opisywał Kunming jako wspaniałą metropolię, przez wieki pozostawał on raczej niewielkim miastem, obecnie jego rozwój bardzo przyspieszył. Nie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź