Artykuły,Hongkong news

Szlakiem Smoka: Hongkong

Hongkong2Historia Hongkongu to nie tylko historia niewielkiej wyspy i kilkudziesięciu brytyjskich kolonizatorów. To historia otwierania się Chin na świat Zachodu, historia wojen opiumowych, migracji, okupacji japońskiej, a w końcu negocjacji chińsko-brytyjskich zakończonych zwróceniem Hongkongu Chinom w 1997 r.

Jakże niewiarygodne wydaje się dziś niezadowolenie władz brytyjskich, gdy w 1841 r. kapitan Elliot doniósł o porozumieniu z władzami chińskimi, kończącym I wojnę opiumową. Wedle postanowień Hongkong miał bezpowrotnie przejść w ręce Brytyjczyków. Wiązało się to również z otwarciem pięciu pierwszych portów traktatowych w Chinach. Były to Ningbo, Kanton, Xiamen, Fuzhou i Szanghaj. Chińczycy nigdy nie zapomnieli tego upokorzenia.

Królowa brytyjska nie zachwyciła się faktem przejęcia prawie bezludnej i skalistej wyspy. Kapitan Elliot stracił stanowisko. Historia kilkudziesięciu kolejnych lat udowodniła jednak, że Wielka Brytania zyskała wówczas więcej niż mogła przewidywać. Prężna diaspora brytyjska wraz ze sporą liczebnie emigracją chińską szybko sprawiły, że Hongkong stał się największym portem świata. Początkowo zakładano tu magazyny opium, które pozostawały nielegalne na terenie Chin kontynentalnych. Obok siedzib i biur administracji brytyjskiej powstawały tu również centra firm, zajmujących się handlem i finansami. Położenie geograficzne zapewniało mu dostęp do wszystkich niemal liczących się rynków azjatyckich, liberalna brytyjska polityka gospodarcza gwarantowała dobre warunki do rozwoju przedsiębiorstw i handlu. Sytuacja tylko poprawiła się po podpisaniu porozumienia kończącego II wojnę opiumową, na mocy której ustalono dzierżawę półwyspu Koulun oraz 234 wysp. Termin oddania tych terenów wyznaczono na 1997 r. W 1898 r., od kiedy zaczęto liczyć 99-letnią dzierżawę, data ta wydawała się nierealnie odległa.

TMP-M3-135

W II połowie XIX w. do Hongkongu zaczęli ściągać przedsiębiorcy z Chin. Zakładali tu swoje firmy, budowali domy. Emigracja z Chin powiększyła się zwłaszcza w okresie powstania tajpingów (1851-1864) oraz wojny domowej w Chinach (1946-1949). Hongkong był stabilnym i bezpiecznym portem, w odróżnieniu od targanych konfliktami Chin. Hongkong stał się celem wyjazdów najbardziej przedsiębiorczych, wykształconych i pracowitych Chińczyków i temu w dużej mierze zawdzięcza swój obecny sukces. Hongkong stał się przez lata niezwykłą mieszkanką kultur i światów: brytyjskiego prawa, reguł, otwartości i liberalizmu w handlu oraz chińskiej pracowitości, dyscypliny i różnorodności. Dziś jest światową stolicą, jednym z największych portów świata, centrum biznesowym i handlowym, miastem na styku kultur, które nigdy nie zasypia, ku uciesze mieszkańców i sporej liczby turystów.

hongkong 2

Przyjeżdżając do Hongkongu dobrze na początku rozeznać się w położeniu. Specjalny Region Autonomiczny Hongkong podzielony jest w rzeczywistości na 3 części: wyspę Hongkong, półwysep Koulun oraz Nowe Terytoria, w skład których wchodzi również kilkaset wysp, w znacznej części niezamieszkałych. Na Nowe Terytoria przybywają najczęściej przyjezdni z Chin kontynentalnych (tzw. Dalu 大陆), podróżujący pociągiem z Kantonu lub autobusem z Shenzhen. Na półwysep Koulun przybijają wodoloty z Makau, na ogromnym lotnisku na wyspie Lantau lądują dziennie setki samolotów ze wszystkich znaczących miast świata. To jednak wyspa Hongkong jest centrum życia regionu. Tu mieści się większość zabytków i znanych miejsc, tu są najlepsze restauracje i większość hoteli.

CCL-F2-1047(L)

Do największych atrakcji miasta należy bez wątpienia widok Zatoki Wiktorii, jaki rozciąga się ze szczytu wzgórza o tej samej nazwie. Wzgórze Wiktorii ma wysokość 552 m n.p.m. i przy dobrej pogodzie widok jest zachwycający. Zorganizowanym grupom najłatwiej dostać się na szczyt drogą prowadzącą południowym zboczem góry, turyści indywidualni często wybierają wjazd na górę specjalnym pociągiem. Na szczycie czeka szereg stoisk z pamiątkami, restauracje, a także centrum handlowe. Zbocza góry zajęte są przez wysokie bloki, każde po kilkadziesiąt pięter. Wśród wąskich uliczek znajdziemy jednak również tor wyścigów konnych, niezwykle popularne miejsce wśród mieszkańców miasta a także liczne kluby sportowe, baseny czy centra rozrywki.

CRH-G1-1003(L)

Najpiękniejsze miejskie plaże wyspy znajdują się przy południowym wybrzeżu, w tym uznana za najatrakcyjniejszą plaża w Zatoce Repulse. W wolnym czasie można zażyć tu kąpieli morskiej lub słonecznej. Miłośnicy historii i kina akcji nie powinni przepuścić okazji zajrzenia do zatoki Aberdeen, która słynęła kiedyś jako wioska biedoty, piratów i przemytników. Dziś jest miejscem, gdzie można przypomnieć sobie jak wyglądało niegdyś życie na łodzi lub popatrzeć na piękne i drogie jachty, zacumowane w dokach.

TMP-P2-1072(L)

Wizyta na terenie Koulunu będzie niespodzianką dla osób szukających spokoju. Znaleźć go można w licznych świątyniach i parkach, ukrytych wśród wąskich ulic wielkiego miasta.

Zwolennicy zakupów również znajdą w Hongkongu swoje ulubione miejsca, w jednej z galerii handlowej przy Nathan Road, na wieczornym targu przy ulicy Temple czy na bazarze Stanleya na wyspie Hongkong.

ISL-C1-394

Setki wysp otaczających Hongkong nadaje się doskonale na jednodniowe lub kilkudniowe wycieczki. Najciekawszą z nich jest wyspa Lantau, na której znajdują się piękne plaże, klasztor buddyjski Po Lin, największy na świecie posąg buddy z brązu, park rozrywki, kolejka linowa do wioski Ngong Ping…oraz kilka więzień.

CT Poland jpg„Szlakiem Smoka” to cykl tekstów zaczerpniętych z Przewodnika po Chinach autorstwa Ewy Gajewskiej, pilotki Biura Podróży CT Poland. 

Powyższe miejsca można odwiedzić z Biurem Podróży CT Poland w ramach tras: Prezydencka, Nefrytowy Smok, Chiny z rejsem po Jangcy i Hongkong, Perły Chin.

Udostępnij:
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  27
  Udostępnienia
Szlakiem Smoka: Hongkong Reviewed by on 16 lipca 2013 .

Historia Hongkongu to nie tylko historia niewielkiej wyspy i kilkudziesięciu brytyjskich kolonizatorów. To historia otwierania się Chin na świat Zachodu, historia wojen opiumowych, migracji, okupacji japońskiej, a w końcu negocjacji chińsko-brytyjskich zakończonych zwróceniem Hongkongu Chinom w 1997 r. Jakże niewiarygodne wydaje się dziś niezadowolenie władz brytyjskich, gdy w 1841 r. kapitan Elliot doniósł o porozumieniu

Udostępnij:
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  27
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź