Inne-news,Korea Pd news,Korea Pn news,News

Światowe reakcje na singapurski szczyt Trump-Kim

Żródło: commons.wikimedia.org

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KLDR) Kim Dzong Un spotkali się na wyspie Sentosa w Singapurze we wtorek (12.05) i podpisali porozumienie w sprawie denuklearyzacji i bezpieczeństwa Korei Północnej. Wielu światowych przywodców wyraziło pozytywne refleksje na temat szczytu, mówiąc, że jest to pozytywny krok w kierunku pokoju.

Podczas szczytu, na pierwszym spotkaniu do Trumpa i Kim dołączyli jedynie tłumacze, co stanowiło odejście od standardowej praktyki polegającej na tym, że przynajmniej jeden doradca każdej ze stron jest obecny podczas ważnych spotkaniach. Później tego dnia doradcy dołączyli do rozmów na większą sesję dwustronną. Trump i Kim podpisali oświadczenie, w którym przywódca Korei Północnej potwierdził swoje zdecydowane i niezachwiane zobowiązanie do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a prezydent USA zgodził się „zapewnić gwarancje bezpieczeństwa” Korei Północnej. Po szczycie Trump odbył długą konferencję prasową. Wspomniał, że Kim przyjął zaproszenie do Białego Domu i powiedział, że „naprawdę wierzy”, że Kim dotrzyma słowa i Kim „ufa mi, a ja ufam mu”.

Lider większości w senacie USA Mitch McConnell powiedział, że jest to ważny krok w kierunku „historycznego pokoju”. – Jak wyjaśnił kilka godzin temu prezydent Trump, dziś miał miejsce początek żmudnego procesu. Nasze oczy są szeroko otwarte – powiedział McConnell. – Jeśli Korea Północna nie okaże się gotowa do [denuklearyzacji], my i nasi sojusznicy musimy być przygotowani na przywrócenie polityki presji. Dziś gratuluję prezydentowi tego wielkiego kroku i podzielam jego nadzieję, że rozpocznie on proces prowadzący do historycznego pokoju.-

Wielka Brytania we wtorek (12 czerwca) z zadowoleniem przyjęła zobowiązanie Korei Północnej do denuklearyzacji. Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych podało, że jest to sygnał, że Kim Dzong Un w końcu posłuchał przesłania po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rzecznik premier Wielkiej Brytanii Theresy May powiedział dziennikarzom – Cieszymy się, że prezydent Trump i Kim Dzong Un przeprowadzili konstruktywne spotkanie; jest to ważny krok w kierunku stabilności regionu o zasadniczym znaczeniu dla globalnego wzrostu gospodarczego. Jest wiele pracy do wykonania i mamy nadzieję, że Kim nadal będzie negocjować w dobrej wierze w kierunku całkowitej, weryfikowalnej i nieodwracalnej denuklearyzacji.

Unia Europejska pochwaliła również szczyt między dwoma przywódcami jako „kluczowy i konieczny krok”, wskazując, że można osiągnąć denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. – Ten szczyt był kluczowym i koniecznym krokiem do wykorzystania pozytywnych zmian osiągniętych w relacjach międzykoreańskich i na półwyspie – powiedziała we wtorek szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również pochwaliło Trumpa, mówiąc, że konieczne jest powstrzymanie prowokacyjnych działań w celu złagodzenia napięć na półwyspie. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti powiedziała we wtorek, że rosyjski Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow uznał szczyt za „pozytywny krok”.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In pogratulował Trumpowi i Kimowi, mówiąc, że spotkanie utorowało drogę pokojowi światowemu. – Prezydent Mun powiedział, że prezydent Trump osiągnął wielki sukces na szczycie Korea Północna-Stany Zjednoczone, kładąc podwaliny pod pokój nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale na całym świecie – powiedział Błękitny Dom.

 

Opracowała: Małgorzata Opałka
Źródło: koreatimes.co.kr, edition.cnn.com, straitstimes.com

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Światowe reakcje na singapurski szczyt Trump-Kim Reviewed by on 14 czerwca 2018 .

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KLDR) Kim Dzong Un spotkali się na wyspie Sentosa w Singapurze we wtorek (12.05) i podpisali porozumienie w sprawie denuklearyzacji i bezpieczeństwa Korei Północnej. Wielu światowych przywodców wyraziło pozytywne refleksje na temat szczytu, mówiąc, że jest to pozytywny krok w kierunku pokoju. Podczas szczytu, na pierwszym spotkaniu do Trumpa i Kim dołączyli jedynie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź