Chiny news,Wydarzenia i zapowiedzi

Sukces polskich i chińskich studentów. Prezydent Komorowski podziwia odpowiedzialność młodego pokolenia.

Niedawno zakończyła się pierwsza, rozszerzona na cały kontynent europejski część projektu współpracy ekonomicznej pomiędzy studentami najlepszych uczelni z Polski i Chin. Dotychczas w żaden projekt studencki nie było jednocześnie zaangażowanych tak dużo polskich i europejskich instytucji rządowych.

Chinese- European Partnership for Development obejmuje dwa 12-dniowe wyjazdy uczestników; do Europy i Chin. Podczas pierwszej, europejskiej części, która miała miejsce na przełomie marca i kwietnia goście z Azji mieli okazję zaznajomić się z zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej oraz jej najważniejszych instytucji. Debaty i szkolenia w takich miejscach jak Europejski Bank Centralny, Parlament Europejski czy spotkanie w Komisji Europejskiej z Januszem Lewandowskim były niepowtarzalną szansą przybliżenia studentom z Chin rynku zjednoczonej Europy i wspólnej polityki walutowej. Na spotkaniach z ekspertami poruszane były tematy współpracy gospodarczej w ramach  Unii Europejskiej, w tym Polski, z Państwem Środka.

Koordynator Generalny Projektu, Marta Ilnicka podkreśla, iż „podjęte przez uczestników Projektu działania mające na celu do budowania dialogu z najlepszymi uniwersytetami w Chinach nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie naszych partnerów, przede wszystkim KGHM Polska Miedź S.A., który jako firma utrzymująca niezwykle rozwinięte kontakty biznesowe z Chinami postanowiła wesprzeć również współpracę między tymi krajami na płaszczyźnie edukacji i ogólnego rozwoju młodych i ambitnych ludzi chcących poznawać świat i lepiej rozumieć te tak różne od siebie rynki inwestycyjne.”.

Istotę przedsięwzięcia podkreślił także gość honorowy Gali Otwarcia Projektu, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Sun Yuxi. Ambasador zauważył, że w ostatnim czasie liczba chińskich studentów uczących się w Polsce zwiększyła się trzykrotnie, a CEPD to jedyny projekt na świecie, który pozwala młodym ludziom z Polski i Chin wyjątkowo dokładnie poznać rynki gospodarcze obu regionów. To idealny moment na budowanie relacji chińsko- polskich wśród studentów, którzy za kilka lat będą inwestować i rozwijać rynki w swoich państwach.

Ideę wymiany docenił także sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. „Jestem przekonany, że projekt Chinese- European Partnership for Development będzie drogowskazem dla kolejnych inicjatyw łączących nasze kraje, narody i kultury. To w tych sferach powstają więzi ważne, głębokie i trwałe, które później ułatwiają relacje gospodarcze i dyplomatyczne”.

Przed uczestnikami jeszcze drugi, równie intensywny zjazd, tym razem na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. A już teraz organizatorzy zapraszają do obejrzenia barwnej fotorelacji z europejskiej części projektu na www.cepd.info i facebook’u Chinese- European Partership for Development- www.facebook.com/cepd.info.


Chinese – European Partnership for Development – interdyscyplinarny projekt polsko – chińskiej wymiany studentów o tematyce ekonomiczno-gospodarczej. Organizatorami projektu są najlepsze uczelnie Polski i Chin: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Peking University oraz Hong Kong University of Science and Technology – szósty najlepszy uniwersytet na świecie według Financial Times. CEPD umożliwia studentom wgląd w sytuację ekonomiczną i polityczną wszystkich uczestniczących państw, pozwala na zbudowanie długotrwałych relacji między społecznościami ekonomicznymi oraz promuje kraje wraz z ich kulturą, tradycjami i rynkami inwestycyjnymi.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Sukces polskich i chińskich studentów. Prezydent Komorowski podziwia odpowiedzialność młodego pokolenia. Reviewed by on 20 kwietnia 2012 .

Niedawno zakończyła się pierwsza, rozszerzona na cały kontynent europejski część projektu współpracy ekonomicznej pomiędzy studentami najlepszych uczelni z Polski i Chin. Dotychczas w żaden projekt studencki nie było jednocześnie zaangażowanych tak dużo polskich i europejskich instytucji rządowych. Chinese- European Partnership for Development obejmuje dwa 12-dniowe wyjazdy uczestników; do Europy i Chin. Podczas pierwszej, europejskiej części, która miała miejsce na przełomie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Już dawno pisałem że od chińczyków możemy nie tylko wiele uzyskać ale wiele się nauczyć.

Pozostaw odpowiedź