Artykuły,Publicystyka,Tajwan news

Sto lat Republiki Chińskiej (Tajwanu)

Republika Chińska świętuje stulecie! Dziesięciolecia wspólnego wysiłku obywateli i rządu przekształciły kraj z gospodarczego zaścianka – z dochodem w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 130 USD po II Wojnie Światowej – w model nowoczesnej, wolnorynkowej demokracji. Dzisiaj, osiągnięcia w polityce, praworządności, rozwoju gospodarczym, technologiach, literaturze, sztuce oraz rozwoju społecznym są niezliczone.

Wystawa fotografii pokazuje rozwój Republiki Chińskiej w ostatnich stu latach, zachęcając odwiedzających do pamiętania o przeszłości, pielęgnowania teraźniejszości i patrzenia w przyszłość. Przedstawiono wszystkie aspekty życia: politykę, gospodarkę, edukację, kulturę, rolnictwo, środowisko naturalne oraz pomoc socjalną. Zdjęcia pokazują transformację narodu i rozwój różnorodności, kreatywności oraz tolerancji w przeciągu stu lat od momentu powstania Republiki Chińskiej. Osoby oglądające wystawę lepiej zrozumieją, co przyczyniło się do powstania obecnej Republiki Chińskiej i dlaczego stulecie narodu jest tak radosnym wydarzeniem.

11.

Sun Yat-sen (pierwszy rząd, w środku) obejmuje stanowisko tymczasowego Prezydenta Republiki Chińskiej. Na zdjęciu towarzyszą mu pracownicy Biura Prezydenta. W dniu 1 stycznia 1912 roku w Nankinie ogłoszono powstanie Republiki Chiński. (z archiwum Partii Kuomintang)


22.

Sun Yat-sen (w środku) przewodniczy ceremonii otwarcia Akademii Wojskowej RCh. Powstała w 1924 roku akademia w przeszłości była jedną z bardziej renomowanych na świecie. Kształciła się tam kadra oficerska Armii Narodowo-Rewolucyjnej. (z archiwum Partii Kuomintang)

33.

Zdjęcie górne: Dystrybucja gazety Taiwan Minbao w dniu 6 stycznia 1925 roku. Redakcja gazety mieściła się w okolicach szpitala Ta-an, a jej działalność koncentrowała się na budowaniu świadomości własnej odrębności kulturowej wśród Tajwańczyków oraz zagrzewaniu do opozycji wobec japońskich rządów kolonialnym. (Chiang Wei-shui Cultural Foundation)

Zdjęcie dolne: Druga Konferencja Taiwanese People’s Party odbyła się w lipcu 1928 roku. Partia powstała w Taichung w 1927 roku. Utworzona między innymi przez Chiang Wei-shui, Taiwanese People’s Party była pierwszą nowoczesną partią polityczną na Tajwanie. (Chiang Wei-shui Cultural Foundation)

44.

Zdjęcie górne: W Incydencie mukdeńskim mającym miejsce w dniu 18 września 1931 roku japońskie wojsko w ramach sabotażu wysadziło odcinek kolei należący do Japonii. Wykorzystując ten incydent jako pretekst, Japonia okupowała północnowschodnie prowincje Chin (Mandżuria), gdzie później ustanowiono marionetkowe państwo Mandżukuo. (z archiwum Partii Kuomintang)

Zdjęcie dolne: Żołnierz 29-tej Armii RCh ochrania most im. Marco Polo przed atakiem japońskich oddziałów po wojskowym incydencie wywołanym przez Japończyków w dniu 7 lipca 1937 r. (z archiwum Partii Kuomintang)


55.

Zdjęcie górne: Magazyn Sihang został wykorzystany przez chiński regiment znany jako “800 bohaterów” za fortyfikację, w celu zatrzymania ataku japońskich sił. „Obrona magazynu Sihang” miała miejsce w Szanghaju od 26 października do 1 listopada 1937 r. (z archiwum Partii Kuomintang)

Zdjęcie dolne: Zastępca dowódcy regimentu, Hsieh Chin-yuan (z przodu) na czele „800 bohaterów” broniących magazynu Sihang. (z archiwum Partii Kuomintang)


66.

Zdjęcie górne: Soong Mai-ling, żona generała Chiang Kai-shek, pomaga w przygotowaniu wysyłki odzieży zimowej oddziałom na froncie. Wydane przez rząd zarządzenie zachęca kobiety do ochotniczej pomocy w różnych działaniach logistycznych itp. (z archiwum Partii Kuomintang)

Zdjęcie dolne: Grupa kobiet pracuje przy przygotowaniu wysyłki 100 tys. bawełnianych kamizelek dla żołnierzy chińskiej armii. (z archiwum Partii Kuomintang)


77.

Zdjęcie górne: Tajwańscy piloci myśliwców i amerykański doradca wojskowy dyskutują o rozpoznawaniu różnych rodzajów myśliwców. Po ataku na Pearl Harbor w dniu 7 grudnia 1941 r. USA, W. Brytania i inne kraje ogłosiły stan wojny z Japonią, rozpoczynając wojnę na Pacyfiku. (z archiwum Partii Kuomintang)

Zdjęcie dolne: P-40 samoloty myśliwskie z eskadry Latające Tygrysy odgrywały główną rolę w obronie Drogi Birmańskiej. (z archiwum Partii Kuomintang)


88.

Generał Chiang Kai-shek, Prezydent USA, Franklin D. Roosevelt, Premier W. Brytanii, Winston Churchill i pozostali uczestnicy konferencji w Kairze w dniu 25 listopada 1943 r. Kilka dni później, 1 grudnia, RCh, USA, W. Brytania wydały Deklarację kairską żądając od Japonii zwrotu Republice Chińskiej czterech prowincji w północnowschodnich Chinach, Tajwanu i Penghu. (z archiwum Partii Kuomintang)


99.

W październiku 1944, rząd RCh rozpoczął program zachęcający wykształconą młodzież do wstąpienia do wojska wykorzystując slogan „Jeden cal ziemi, Jeden cal krwi; 100 000 młodzieży, 100 000 żołnierzy”. (z archiwum Partii Kuomintang)


 

410.

Zdjęcie przedstawia oficerów podczas uroczystości upamiętniającej powrót Tajwanu do RCh, 25 październik 1945 r. Ceremonia odbyła się w Taipei Assembly Hall (obecnie Zhongshan Hall) upamiętniając poddanie się japońskich sił na Tajwanie z końcem II Wojny Światowej. (ze zbiorów Academia Historica)


511.

Zdjęcie górne: Dzieci i dorośli uczą się razem mandaryńskiego. Po powrocie Tajwanu do RCh, rozpoczęto na wyspie naukę języka mandaryńskiego. (Rządowe Biuro Informacji)

Zdjęcie dolne: Lekcja mandaryńskiego na świeżym powietrzu. (Rządowe Biuro Informacji)


612.

Pierwsze wybory lokalne pod rządami RCh w 1946 r. Samorządy zostały wdrożone we wszystkich powiatach i miastach z momentem uchwalenia regulacji samorządowych w 1950 r. (Rządowe Biuro Informacji)


713.

Zdjęcie górne: Urzędnicy państwowi przeprowadzają badania na terenach wiejskich. Aby rozwiązać problem dzierżawy na wsi, w 1949 r. rząd rozpoczął wprowadzanie serii reform rolnych, obejmujących między innymi obniżkę dzierżawy, sprzedaż gruntów państwowych czy program ziemia dla rolników. Ta polityka miała długotrwały efekt na Tajwanie. (Rządowe Biuro Informacji)

Zdjęcie dolne: Ludność gromadzi się wokół ostatnio opublikowanych rozporządzeń programu ziemia dla rolników. (Rządowe Biuro Informacji)


814.

Wizyta prezydenta USA, Dwight D. Eisenhowera na Tajwanie, 18 czerwiec 1960 r. Był to ważny okres w relacjach pomiędzy Republiką Chińską i USA. Prezydent Eisenhower był jedynym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Republikę Chińską. (Rządowe Biuro Informacji)1015.

Kobieta niesie do domu mąkę, którą otrzymała z darów rządu. W latach 1951-1965 Tajwan otrzymał od USA pomoc wojskową oraz dostawy żywności i materiałów budowlanych. (Rządowe Biuro Informacji)


1416.

Zdjęcie górne: Pracownicy udają się do pracy w strefie wolnego handlu Nanzi, która powstała w 1968 roku, jako druga tego typu strefa na Tajwanie. W celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów, rząd oferował obniżki i zwolnienia z opłat celnych na sprzęt i surowce zachęcając tym zagranicznych inwestorów do budowy fabryk, tworzenia nowych miejsc pracy i otwierania zagranicznych rynków na produkty z Tajwanu. (Rządowe Biuro Informacji)

Zdjęcie dolne: Pracownicy podczas pracy w fabryce. (Rządowe Biuro Informacji)1517.

W latach 60-tych i 70-tych przemysł tekstylny dzięki różnym regulacjom i projektom promocyjnym, stał się kluczowym przemysłem eksportowym. (Rządowe Biuro Informacji)


1818.

Wspieranie rodzimej wytwórczości przez gubernatora prowincji Tajwan, Hsieh Tung-min, w 1972 roku było sposobem na wyjście z ubóstwa. Ten plan cieszył się powodzeniem i pozwalał kobietom na pozyskanie dodatkowego dochodu. (GA Agencja Fotograficzna)2419.

Zdjęcie górne: Od momentu powstania w grudniu 1980 roku, Park Naukowy Hsinchu przyciągnął wiele firm i specjalistów przemysłu high-tech pobudzając przedsiębiorczość innowacyjną i przekształcając Tajwan z gospodarki pracochłonnej w gospodarkę opartą na wiedzy. (ze zbiorów Narodowego Centrum Badań Promieniowania Synchrotronowego)

Zdjęcie dolne: Produkcja półprzewodników przyniosła znaczne dochody. (GA Agencja Fotograficzna)


2920.

Zdjęcie górne: Obywatele robią sobie pamiątkowe zdjęcia przed zaporami z drutu kolczastego po proteście w dniu 25 grudnia 1989 r. przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego. Po zniesieniu stanu wojennego w 1987 r. społeczeństwo zaczęło korzystać z wolności do organizowania demonstracji. (GA Agencja Fotograficzna)

Zdjęcie dolne: Policjanci w pełnym rynsztunku przywracają porządek po demonstracji zorganizowanej 17 kwietnia 1991 r. domagającej się zmian w Zgromadzeniu Narodowym. (GA Agencja Fotograficzna)


3321.

Przewodniczący Fundacji Wymiany przez Cieśninę, Koo Chen–fu (po prawej) i przewodniczący Stowarzyszenia ds. Stosunków Pomiędzy Stronami w Cieśninie Tajwańskiej, Wang Daohan (po lewej) podczas podpisania memorandum w Singapurze w dniu 27 kwietnia 1993 roku. Było to pierwsze oficjalne spotkanie pomiędzy obydwoma stronami od momentu przeniesienia Republiki Chińskiej na Tajwan w 1949 roku. (Huang Zi-ming)


3522.

Pierwsze bezpośrednie wybory prezydenta Republiki Chińskiej odbyły się 23 marca 1996 roku. Wygrali kandydaci Kuomintangu Lee Teng-hui (po lewej) i Lien Chan (po prawej) uzyskując 54% głosów. (Ho Shu-chuan).


3623.

Pierwszy na Tajwanie miejski system transportu publicznego – Taipei Mass Rapid Transit System – został udostępniony 28 marca 1996 r. Z końcem września 2010 roku ponad 4 miliardy osób skorzystało z tego rodzaju transportu, co daję średnią miesięczną w wysokości 40 milionów osób. (GA Agencja Fotograficzna)


3724.

Ratownicy z różnych miejscowości na wyspie dostarczyli rzeczy w ramach pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 21 września 1999 r. Było to największe trzęsienie, jakie dotknęło Tajwan w ostatnim stuleciu, powodując śmierć 2415 osób, a ponad 8000 osób zostało rannych. (Rządowe Biuro Informacji)


3825.

Prezydent i wiceprezydent elekt Chen Shui-bian i Lu Hsiu–lien świętują wygrane wybory w dniu 18 marca 2000 r. Pierwsze przekazanie władzy wykonawczej pomiędzy partiami politycznymi było wynikiem zwycięstwa kandydatów Democratic Progressive Party, którzy wygrali większością głosów osiągając wynik 39,3%. (Rządowe Biuro Informacji)


3926.

Zdjęcie górne: Pasażerowie świętują na pokładzie pierwszego statku kursującego bezpośrednio na kontynent z Kinmen (Tajwan) do Xiamen. Z dniem 1 stycznia 2001 r. częściowo otworzono połączenia, usługi pocztowe i wymianę handlową w Cieśninie Tajwańskiej. (Rządowe Biuro Informacji)

Zdjęcie dolne: Pasażerowie udają się na kontynent w celach turystycznych, oraz aby odwiedzić krewnych. (Rządowe Biuro Informacji)


4027.

Od grudnia 2004 r. do stycznia 2010 r. Taipei 101 był najwyższym budynkiem na świecie. 508 metrowy budynek, w którym znajdują się biura i centra handlowe góruje nad centrum Tajpej. (GA Agencja Fotograficzna)


4128.

Zdjęcie górne: Feeria barw podczas ceremonii otwarcia 2009 Igrzysk Sportów Nieolimpijskich w Kaohsiung. (GA Agencja Fotograficzna)

Zdjęcie dolne: Ceremonia otwarcia Igrzysk Osób Niesłyszących Tajpej 2009 zawierała elementy tradycyjnej kultury Tajwanu. (GA Agencja Fotograficzna)


4329.

Szybka kolej na Tajwanie została uruchomiona z dniem 5 stycznia 2007 roku. Pociąg osiąga prędkość do 300 km/h, przez co znacznie skrócił się czas podróży pomiędzy miastami na północy i na południu wyspy, umożliwiając podróż w obie strony w ciągu jednego dnia. (GA Agencja Fotograficzna)


4430.

Ma Ying-jeou (w środku) spotkał się z wyborcami po wygranych wyborach w dniu 22 marca 2008 r. Ma, kandydat Kuomintangu, zdobył 58,45% głosów. (Cheng Yuan-ching)


4531.

  

Przewodniczący Fundacji Wymiany przez Cieśninę, Chiang Pin-kung (po prawej) podczas spotkania z przewodniczącym Stowarzyszenia ds. Stosunków Pomiędzy Stronami w Cieśninie Tajwańskiej, Chen Yunlin w Hotelu Grand w Tajpej w dniu 4 listopada 2008 r. Spotkanie dało początek nowej erze relacji w cieśninie odznaczających się godnością, równością, oraz wzajemnością, w której pozapolityczne kwestie mogą być dyskutowane. (GA Agencja Fotograficzna)


4632.

The Ming Hwa Yuan Arts & Cultural Group, najpopularniejszy zespół prezentujący tajwańską operę, jako pierwszy przedstawił ten rodzaj sztuki w Teatrze Narodowym. Grupa występowała także za granicą. (GA Agencja Fotograficzna)


4833.

W przeszłości Teatr Lalek był bardzo popularny na Tajwanie, a produkcja widowiska teatralnego „Mistrz fechtunku i słowa” dla telewizji spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, kiedy została wyemitowana w 1970 roku. Główne postacie były także bohaterami filmów i innych produkcji w latach dziewięćdziesiątych. Teatr Lalek wywodzi się z prowincji Fujian i po raz pierwszy na Tajwanie został zaprezentowany ponad 200 lat temu. (GA Agencja Fotograficzna)


51

34.

Storczyki są uprawiane na Tajwanie od ponad wieku, a od 20 lat są w czołówce eksportowanych produktów. Hodowcy z Tajwańskiej Plantacji Storczyków, która powstała w 2003 roku w Tainan, stale rozwijają nowe odmiany storczyków zwiększając konkurencję na rynku międzynarodowym. (GA Agencja Fotograficzna)


5235.

Zdjęcie górne: Klimat Tajwanu sprzyja uprawie herbaty. (GA Agencja Fotograficzna)

Zdjęcie dolne: Plantacja herbaty Bagua malowniczo położona w górach okręgu Nantou jest ulubionym miejscem odwiedzin miłośników herbaty. (GA Agencja Fotograficzna)


5536.

Zdjęcie górne: Turbiny wiatrowe w okolicach portu Taichung. (GA Agencja Fotograficzna)

Zdjęcie dolne: Budowa elektrowni fotowoltaicznej o wysokiej koncentracji została zakończona w grudniu 2009 roku w okręgu Kaohsiung. Jest to druga tego rodzaju elektrownia na świecie i pierwsza w Azji. (GA Agencja Fotograficzna)


5637.

Lokalne władze zachęcają mieszkańców wyspy do częstszego korzystania z transportu przyjaznego środowisku. Działania te są zgodne z planami przedstawionymi przez władze centralne w 2008 roku, zmierzającymi do redukcji emisji dwutlenku węgla do poziomu z roku 2000 przed końcem 2025 roku. (GA Agencja Fotograficzna)


5738.

W roku 2010 tajwańscy architekci i przedsiębiorstwa zjednoczyli swoje działania na rzecz zbudowania budynku EcoArk z 1,5 miliona zużytych butelek plastikowych. Jest to pierwsza tego rodzaju konstrukcja na świecie z zaawansowaną zieloną technologią, niską produkcją dwutlenku węgla oraz zgodna z globalną tendencją redukcji, rekonsumpcji i recyklingu. (GA Agencja Fotograficzna)


5839.

Zdjęcie górne: Tajwan jest głównym ofiarodawcą pomocy na rzecz krajów rozwijających się. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Tajwan wysłał do ponad 70 krajów ekspertów w dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa czy ogrodnictwa. Dzięki zaawansowanym technikom przedstawionym przez ekspertów nastąpiła poprawa standardu życia lokalnej społeczności. (Cheng Yuan-ching)

Zdjęcie dolne: Kilka dni po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku, Tajwański Międzynarodowy Fundusz Współpracy i Rozwoju (ICDF) przygotował pomoc humanitarną i produkty pierwszej potrzeby. (Archiwum Tajwańskiego Międzynarodowego Funduszu Współpracy i Rozwoju – ICDF)


6040.

Przez 40 lat, sprzedawczyni warzyw z okręgu Taitung, Chen Shu-chu zaoszczędziła i przeznaczyła 320 tys. USD na rzecz sierot, oraz budowę biblioteki. Za jej szczodrość magazyn Time umieścił ją na liście pośród 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. (GA Agencja Fotograficzna)

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Sto lat Republiki Chińskiej (Tajwanu) Reviewed by on 10 października 2010 .

Republika Chińska świętuje stulecie! Dziesięciolecia wspólnego wysiłku obywateli i rządu przekształciły kraj z gospodarczego zaścianka – z dochodem w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 130 USD po II Wojnie Światowej – w model nowoczesnej, wolnorynkowej demokracji. Dzisiaj, osiągnięcia w polityce, praworządności, rozwoju gospodarczym, technologiach, literaturze, sztuce oraz rozwoju społecznym są niezliczone. Wystawa fotografii pokazuje

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź