Chiny news,News

Starzejące się chińskie społeczeństwo – problem nierozwiązany

Źródło: china-mike.com

Osoby w wieku powyżej 60 lat stanowiły niemalże jedną piątą populacji Chin pod koniec 2017 roku, a do przyspieszenia tego niekorzystnego procesu przyczyniła się w głównej mierze wieloletnia polityka planowania rodziny, która zapobiegła prawie 400 mln urodzeń, twierdzą chińscy demografowie.

Problem ten potwierdzają również źródła rządowe. Zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie internetowej chińskiego Ministerstwa Spraw Cywilnych liczba osób w wieku 60 lub więcej lat wynosiła 241 mln na koniec roku 2017, czyli w przeliczeniu na procenty 17,3% ogółu ludności Chin. Według szacunków Krajowej Komisji Roboczej ds. Starzenia się około roku 2050 liczba ta wzrośnie do 487 mln, stanowiąc 34,9% całości populacji.

– Starzenie się społeczeństwa w Chinach wynika ze wzrostu średniej długości życia obywateli oraz spadku współczynnika dzietności – powiedział dla Global Times Zhai Zhenwu, prezes Szkoły Socjologii i Studiów nad Populacją na Uniwersytecie Renmin. Według danych Banku Światowego średnia długość życia w Chinach wzrosła z 66 lat w 1979 r. do 76 lat w 2016 roku. W 2017 r. w kraju odnotowano 17,23 mln urodzeń, o 630 tys. mniej niż w roku 2016. Ilość narodzin w pierwszej połowie 2018 r. była mniejsza o 15% w stosunku do takiego samego okresu rok wcześniej.

– Chińska polityka planowania rodziny przyspieszyła ten proces, a jego skutki są nieodwracalne – powiedział Zhai. Stwierdził również, że nawet gdyby Chiny zniosły politykę planowania rodziny lub zwiększyły wysiłki na rzecz zwiększenia dzietności, efekty byłyby bardzo ograniczone w zakresie łagodzenia presji wywieranej przez starzejące się społeczeństwo.

Najnowsze dane przedstawiające problem obiegły krajowe media, wywołując społeczną debatę na temat tego czy wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa należy przeciwdziałać poprzez zmianę polityki z działań ograniczających liczbę narodzin na działania mające nakłaniać do posiadania większej ilości dzieci. Niedawno dwóch chińskich naukowców zaproponowało, aby przeznaczać pewną część pieniędzy z wypłat wszystkich dorosłych osób poniżej 40 roku życia w celu dotowania rodzin posiadających dwoje dzieci. Propozycja zakładała ustanowienie funduszu dzietności, w którym obywatele poniżej 40 roku życia byliby zobowiązani do corocznego wkładu pieniężnego, dopóki nie będą posiadali dwójki dzieci. 

Oburzeni internauci sugerowali, że zamiast tego, grzywny zgromadzone od osób naruszających zasady planowania rodziny powinny być przeznaczane na osoby starsze. Według portalu yicai.com w 2016 r. kwota pochodząca z tzw. opłat za utrzymanie społeczne wyniosła 25 mld juanów (3,9 mld dolarów amerykańskich), jednak raporty medialne wykazały, że część z tych środków była w niektórych miejscach wykorzystywana do opłacania ubezpieczeń zdrowotnych urzędników.

Głos w sprawie problemu starzenia się społeczeństwa w Państwie Środka zabrał najbardziej znany chiński seksuolog Li Yinhe. W rozmowie dla Global Times powiedział – Polityka planowania rodziny nie powinna skupiać się na metodzie kija i marchewki. Stwierdził również, że tradycyjna idea, która traktuje większą ilość dzieci jako szczęście dla rodziny, wywołała wiele paniki w związku z niskim współczynnikiem dzietności, podczas gdy obecnie jest to naturalny trend w modernizacji i urbanizacji kraju. Według Li – Niski współczynnik niekoniecznie musi być złą rzeczą, ponieważ rząd mógłby skupić się bardziej na polityce, która zapewniałaby wzrost poziomu jakości życia indywidualnych obywateli.

 

Opracowanie: Jakub Wirski

Na podstawie: globaltimes.cn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Starzejące się chińskie społeczeństwo – problem nierozwiązany Reviewed by on 21 sierpnia 2018 .

Osoby w wieku powyżej 60 lat stanowiły niemalże jedną piątą populacji Chin pod koniec 2017 roku, a do przyspieszenia tego niekorzystnego procesu przyczyniła się w głównej mierze wieloletnia polityka planowania rodziny, która zapobiegła prawie 400 mln urodzeń, twierdzą chińscy demografowie. Problem ten potwierdzają również źródła rządowe. Zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie internetowej chińskiego Ministerstwa

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź