Chiny news,Hongkong news,News

Stany Zjednoczone wzywają do ,,oczyszczenia duchów” Tiananmen

https://www.flickr.com/photos/camilakoinoyokan/14420716158/

Podczas gdy dziesiątki tysięcy osób zapaliło w poniedziałek(04.06) świece w centrum Hongkongu, by uczcić pamięć ofiar masakry na Placu Tiananmen, Stany Zjednoczone zaapelowały do chińskich władz, aby publicznie opowiedziały o stłumieniu studenckich protestów prodemokratycznych odbywających się na i wokół Placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku.

W czerwcu 1989 roku odbyły się masowe demonstracje studenckie mające na celu wymuszenie demokratyzacji kraju, które zostały krwawo stłumione przez wojsko. Aż do dziś nie ujawniono oficjalnej liczby ofiar i poszkodowanych. Nieoficjalne szacunki wahają się od kilkuset do kilku tysięcy ofiar: wydarzenia te są tematem tabu w Chinach.  W oświadczeniu wydanym w niedzielę(03.05) przez sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo zaznaczono, że pamięta on ,,tragiczną utratę niewinnego życia”:

-Jak napisał Liu Xiaobo w 2010 roku, duchy z 4 czerwca jeszcze nie spoczęły. Dołączamy do społeczności międzynarodowej i ponaglamy chiński rząd do sporządzenia oficjalnego spisu zabitych, zatrzymanych lub zaginionych.-

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Hua Chunying w odpowiedzi na słowa Pompeo oświadczyła, że Chiny już dawno temu wyciągnęły ​​jasne wnioski z tych wydarzeń, ale Stany Zjednoczone co roku wydają oświadczenia zawierające ,,nieuzasadnioną krytykę” i ingerują w wewnętrzne sprawy Chin: -Sekretarz stanu USA nie ma absolutnie żadnych kwalifikacji, aby wymagać od rządu chińskiego robienia czegokolwiek- dodała Hua.

Hu Xijin, redaktor nacjonalistycznej gazety ,,The Global Times”, nazwał oświadczenie Pompeo ,,bezsensownym chwytem”, który ,,pokazuje jak bardzo świat zachodni chce wtrącać się w polityczne procesy Chin”: -Chińska Partia Komunistyczna nie wspomina już o incydencie na placu Tiananmen, aby pomóc społeczeństwu chińskiemu ruszyć dalej i z pewnością udało się to.-  skomentował, pisząc po angielsku na Twitterze, który jest zablokowany w Chinach.

Dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w miejskim parku w Hongkongu na coroczne upamiętnienie wydarzeń na placu Tiananmen. Wśród tłumu znajdowali się również mieszkańcy Chin kontynentalnych, którym nie zezwolono by na publiczne wystąpienia 4 czerwca. -Uważam, że to spotkanie znaczy tak wiele oraz jestem bardzo wzruszony widząc tak wielu ludzi z całego Hongkongu i nie tylko, którzy chcą upamiętnić tych, którzy zginęli w 1989 roku. Mam tylko nadzieję, że pewnego dnia nasz rząd się otworzy i zacznie mówić o tym, co było.- skomentował anonimowy uczestnik obchodów.

Hongkong jest jedynym miejscem w Chinach, w którym odbywają się tak wielkie uroczystości rocznicowe. Organizatorzy czuwania oszacowali frekwencję na 115 000 osób, podczas gdy policja w Hongkongu oszacowała ją na 17 000 osób. W swoim corocznym liście otwartym Matki Tiananmen, które reprezentują rodziny zmarłych, stwierdziły, że ,,rząd jest winny poważnego braku szacunku, ignorując ich prośby o odszkodowanie”:

-Tak potężny proletariacki aparat dyktatorski boi się nas: starych, chorych, najsłabszych i najbardziej wrażliwych w naszym społeczeństwie” – napisały w liście skierowanym do prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Na Tajwanie prezydent Tsai Ing-wen uznała, że jeśli Chiny potrafiły by zmierzyć się z tym co się stało, to mogło by to posłużyć za podstawę dla chińskiej transformacji demokratycznej.

 

Na podstawie: reuters.com

Opracowanie: Monika Maślany

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia
Stany Zjednoczone wzywają do ,,oczyszczenia duchów” Tiananmen Reviewed by on 6 czerwca 2018 .

Podczas gdy dziesiątki tysięcy osób zapaliło w poniedziałek(04.06) świece w centrum Hongkongu, by uczcić pamięć ofiar masakry na Placu Tiananmen, Stany Zjednoczone zaapelowały do chińskich władz, aby publicznie opowiedziały o stłumieniu studenckich protestów prodemokratycznych odbywających się na i wokół Placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku. W czerwcu 1989 roku odbyły się masowe demonstracje studenckie

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • bardzo dobrze, że ta informacja ukazała się na portalu CSPA.. słuczałem 3 dni temu radia, wsponiano, całkiem ciekawie wybory z 4VI. 1989 r, ale ani słowa o Tiananmen.
  Chiny są potęgą, to nie podlega dyskusji, ale wśród zachwytów nad Chinami dobrze, że przypomiano równiż o innych obliczach tego kraju. widziałem też artykuł, ze Chiny i Białoruś nie będą tolerować żadnych kolorowych rewolucji. To już brzmi jak ostrzeżenie.

Pozostaw odpowiedź