Chiny news

Spowolnienie chińskiej gospodarki

Spadek inflacji w Chinach w kwietniu do 5,3%, a także inne czynniki, takie jak poziom produkcji przemysłowej mogą sugerować, że druga największa gospodarka świata ulega schłodzeniu i nie ma potrzeby dalszego zaostrzania polityki monetarnej przez rząd w Chinach.

Inflacja w kwietniu była wyższa niż oczekiwano, ale niższa niż w marcu, kiedy to jej poziom wyniósł 5,4% i był najwyższy od 32 miesięcy.

Roczne tempo produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej spowolniło bardziej niż przypuszczano, co podkreśla przypuszczenia, że roczny wzrost gospodarczy sięgający zawrotnych 10% zwalnia. Ceny żywności, główna przyczyna wzrostu inflacji spadły w kwietniu o 0,4% w stosunku do marca i wzrosły o 11,5% w porównaniu do kwietnia roku ubiegłego. Poziom cen innych produktów w kwietniu wzrósł o 0,4% w stosunku do poziomu cen w marcu.

Jak twierdzi George Worthington, ekspert ds. gospodarek państw Azji w IFR Markets, podlegającej Thomson Reuters, dane te sugerują, że środki podjęte przez rząd w Pekinie mające na celu zwiększenie kontroli nad udzielaniem kredytów w Chinach i wzrostem gospodarczym przyniosły sukces.

Jak twierdzi Shao Yu, ekonomista z Hongyuan Securities, wskaźniki ekonomiczne z kwietnia sprawiają, że mniej prawdopodobne jest, że Ludowy Bank Chin podniesie stopę rezerw obowiązkowych lub stopy procentowe. Ekonomista uważa, że centralny bank Chin co najwyżej raz podniesie stopę rezerw obowiązkowych w przeciągu dwóch miesięcy.

Rząd w Pekinie ma na celu ograniczenie średniej inflacji w 2011 r. do 4%. Bank centralny podnosił czterokrotnie stopy procentowe od października zeszłego roku, a stopy rezerw obowiązkowych siedmiokrotnie co oznacza, że duże chińskie banki mają obecnie rekordowo 20.5 procent rezerw zamrożonych w depozytach, które mogłyby być przeznaczone na kredyty.

Wang Jian z Państwowej Komisji Rozwoju i Reform powiedział, że chińscy politycy być może będą musieli teraz zacząć się niepokoić o zbyt szybkie spowolnienie w gospodarce. Być może będą teraz próbowali obcinać stopy procentowe zamiast ich podnoszenia. Według Wang Jian, Ludowy Bank Chin będzie bardzo ostrożnie podchodził do podnoszenia stóp procentowych. Władze banku, jak twierdzi Wang, przestaną podnosić stopy procentowe, a w drugiej połowie roku zaczną je obniżać.

Rynki nie zareagowały na dane dotyczące gospodarki chińskiej w kwietniu. Według Państwowego Biura Statystyki, produkcja przemysłowa w Chinach w kwietniu wzrosła o 13,4% w porównaniu do poziomu produkcji rok wcześniej. Jest to także wynik gorszy od poziomu produkcji w marcu, kiedy wzrost ten wyniósł 14,8%. Według badań agencji Reuters, wzrost produkcji w ubiegłym miesiącu w Chinach miał wynieść 14,7%. Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 17,1% podczas gdy w marcu wzrost jej wyniósł 17,4%. Według badania Reutersa miała ona wzrosnąć o 17,6%.

Ekonomista Chen Gang uważa, że spowolnienie chińskiej gospodarki nie jest poważne i dalekie od punktu ostrzegawczego dla rządzących w Państwie Środka. Według niego bank centralny powinien kontynuować zaostrzanie polityki monetarnej. Jednak możliwość, że bank centralny wznowi emisję trzyletnich bonów, sugeruje że bank być może zdecyduje się na operacje otwartego rynku zamiast podnosić stopy procentowe lub stopy rezerw obowiązkowych w celu kierowania polityką monetarną.

Chociaż zbyt wcześnie jeszcze na ogłoszenie przez Pekin zwycięstwa nad inflacją to stabilizacja cen pokazuje, że zaostrzona polityka monetarna przynosi pierwsze rezultaty. Sheng Laiyun, rzecznik Państwowego Biura Statystyki powiedział, że wzrost cen został zahamowany, a środki podjęte przez rząd w celu jego kontroli okazały się skuteczne. Chińska gospodarka w dalszym ciągu odczuwa silną presję inflacyjną a także rosną koszty pracy w Chinach. Jak twierdzi Sheng Laiyun, chińscy rządzący nie mogą zlekceważyć sytuacji i w dalszym ciągu kontrolować wzrost cen.

Jak twierdzą niektórzy analitycy, trudno będzie obniżyć poziom inflacji w Chinach do 4% biorąc pod uwagę rosnące koszty pracy, a także ceny surowców i paliw. Władze w Pekinie dały do zrozumienia, że będą używały juana do walki z presją inflacyjną, jednak z drugiej strony pojawiły się obawy, że szybki wzrost kursy juana uderzy w eksporterów oraz doprowadzi do napływu kapitału spekulacyjnego do Chin.

Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA domagał się w tym tygodniu od Chin, aby te podniosły kurs juana, który zdaniem Waszyngtonu jest utrzymywany nisko celem wspierania chińskiego eksportu.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spowolnienie chińskiej gospodarki Reviewed by on 13 maja 2011 .

Spadek inflacji w Chinach w kwietniu do 5,3%, a także inne czynniki, takie jak poziom produkcji przemysłowej mogą sugerować, że druga największa gospodarka świata ulega schłodzeniu i nie ma potrzeby dalszego zaostrzania polityki monetarnej przez rząd w Chinach. Inflacja w kwietniu była wyższa niż oczekiwano, ale niższa niż w marcu, kiedy to jej poziom wyniósł

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź