Chiny news

Spotkanie w ramach Dialogu Strategicznego i Gospodarczego

W poniedziałek w Waszyngtonie rozpoczęło się kolejne spotkanie w ramach Dialogu Strategicznego i Gospodarczego, prowadzonego przez Chiny i Stany Zjednoczone. W rozmowach dotyczących najtrudniejszych kwestii wezmą udział szefowie szesnastu amerykańskich agencji rządowych oraz dwudziestu chińskich departamentów. Tegoroczne spotkanie ma miejsce cztery miesiące po dwustronnych rozmowach Baracka Obamy i Hu Jintao.

Spotkanie, jak się uważa, nie przyniesie konkretnych rezultatów, a raczej obydwie strony będą starały się przekonać rozmówców do swojego punktu widzenia. Przedmiotem rozmów mają być między innymi tematy takie jak kurs juana, wzrost chińskiego protekcjonizmu, amerykański deficyt budżetowy czy kwestia ochrony praw człowieka w Chinach.

Izba Handlowa Stanów Zjednoczonych zaniepokojona jest ograniczeniem dostępu do chińskiego rynku dla amerykańskich przedsiębiorców. Według niej, prowadzona przez Pekin polityka „rodzimej innowacyjności” faworyzuje chińskich producentów i uderza w firmy ze Stanów Zjednoczonych. Sekretarz Handlu USA Gary Locke, powiedział przed rozpoczynającym się w poniedziałek spotkaniem, że firmy amerykańskie chcące wejść na chiński rynek, zmuszone są do dzielenia się swoimi technologiami.

Z drugiej strony władze chińskie zgłaszają własne zastrzeżenia co do prowadzenia przez Waszyngton dyskryminacji wobec chińskich przedsiębiorstw. Według Pekinu, władze amerykańskie nakładają ograniczenia na chińskie inwestycje w USA, tłumacząc je względami bezpieczeństwa narodowego.

Według profesora Shang-Jin Wei z uniwersytetu Columbia, oba państwa są bardziej otwarte na handel i inwestycje niż reszta świata. Jednak pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem nadal istnieją poważne rozbieżności co do oceny najważniejszych, wspólnych problemów.

Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner będzie przewodniczył wraz z wicepremierem Chin Wangiem Qishan rozmowom na temat handlu, natomiast sekretarz stanu Hillary Clinton i członek chińskiej Rady Państwa, Dai Bingguo.

Timothy Geithner zapowiedział, że będzie wywierał nacisk na Chiny w sprawie prowadzonej przez nie polityki walutowej, która jest przedmiotem tarć pomiędzy obydwoma państwami. Przedstawiciele władz Chin twierdzą, że pozostaną w tej kwestii nieugięci, a amerykańskie apele o podwyższenie wartości juana na dwudniowym spotkaniu będą bezużyteczne. Jednak wiceminister finansów Chin, stwierdził, że obydwie strony zgodziły się co do konieczności reformy juana i jej kierunku, jednak nadal istnieją rozbieżności co do tempa tych zmian. Władze w Waszyngtonie od lat skarżą się na to, że Pekin sztucznie utrzymuje niski kurs juana, aby w ten sposób wspierać chińskich eksporterów. Według amerykańskich prawników uważa, że wartość juana jest zaniżona o 15 do 40%. Jednak od czerwca zeszłego roku wartość juana wzrosła o 5%. Waszyngton domaga się dalszego wzrostu wartości chińskiej waluty, nie tylko z powodu deficytu handlowego pomiędzy Chinami a USA. Z drugiej strony Chiny są zaniepokojone wysokim deficytem budżetowym Stanów Zjednoczonych. Chiny są największym pożyczkodawcą Stanów Zjednoczonych i wielokrotnie władze w Pekinie domagały się od rządu amerykańskiego gwarancji dotyczących wysokości zadłużenia i kursu dolara. Deficyt federalny w Stanach Zjednoczonych ma wzrosnąć do 1,4 biliona dolarów w tym roku. To jest poważny problem dla rządów takich państw jak Chiny, które inwestują duże środki w amerykańskie obligacje skarbowe.

Administracja Baracka Obamy zapowiada, że podczas spotkania w ramach Dialogu Strategicznego i Gospodarczego podniesie kwestie naruszeń praw człowieka w Chinach zwłaszcza, że podczas poprzednich spotkań chińsko – amerykańskich rozmowy na ten temat nie przyniosły rezultatów. Wielu twierdzi, że represje wobec dysydentów i kwestie praw jednostki w Państwie Środka zniknęły wśród rozmów biznesowych i handlowych.

Jan Wołoszyn

Źródło: www.bbc.co.uk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spotkanie w ramach Dialogu Strategicznego i Gospodarczego Reviewed by on 9 maja 2011 .

W poniedziałek w Waszyngtonie rozpoczęło się kolejne spotkanie w ramach Dialogu Strategicznego i Gospodarczego, prowadzonego przez Chiny i Stany Zjednoczone. W rozmowach dotyczących najtrudniejszych kwestii wezmą udział szefowie szesnastu amerykańskich agencji rządowych oraz dwudziestu chińskich departamentów. Tegoroczne spotkanie ma miejsce cztery miesiące po dwustronnych rozmowach Baracka Obamy i Hu Jintao. Spotkanie, jak się uważa, nie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź