Japonia news,Spotkania CSPA,Wydarzenia i zapowiedzi

Spotkania CSPA: Dr Arkadiusz Tarnowski, Stosunki polsko-japońskie.

8 czerwca odbyło się zorganizowane przez CSPA i Instytut Sobieskiego spotkanie z dr Arkadiuszem Tarnowskim zatytułowane„Polska – Japonia, dyplomacja trójstronna”. Wbrew pozorom nie była to pomyłka, ponieważ chodziło właśnie o stosunki trój- a nie dwustronne.

Jak przekonywał Dr Tarnowski w powojennych stosunkach Polski i Japonii zawsze obecna była strona trzecia. W czasach PRL był to Związek Radziecki, a obecnie rolę tę spełniają albo UE, USA albo też wielkie korporacje.

P1010045
Prezes CSPA Radosław Pyffel i Dr Arkadiusz Tarnowski

Rok 1989 był dla Polski szansą na nowe otwarcie w stosunkach z Japonią. Polska jako kraj, który zainicjował upadek komunizmu w Europie Wschodniej cieszył się wówczas sympatią w świecie. Również Japonia była chętna do pomocy nie tylko finansowej ale i merytorycznej. Niestety zdaniem dr. Arkadiusza Tarnowskiego Polska nie skorzystała z tej szansy popełniając poważne błędy.

Pierwszą poważną pomyłką polskiego rządu było rozwiązanie kwestii zadłużenia u azjatyckiego mocarstwa ekonomicznego. W związku ze złą sytuacją ekonomiczną Polacy oczekiwali redukcji długu. Tymczasem Japończycy nalegali na rozłożenie go w czasie, co przyniosłoby ten sam efekt, jednak miałoby inny wydźwięk dla japońskich podatników. W końcu japoński rząd uległ presji, jednak ten incydent położył się cieniem na dwustronnych stosunkach na parę lat: Japonia załatwiała z Polską niezbędne sprawy przez strony trzecie, nie ofiarowano zapowiadanej pomocy, a japońskie inwestycje omijały Polskę szerokim łukiem.

Dr Tarnowski mówił także o niesnaskach, które powstawały na skutek ignorancji strony polskiej. Polscy oficjele przyjeżdżali do Japonii o wiele rzadziej niż ich czescy czy węgierscy odpowiednicy, a kiedy już to robili, to odwiedzali najpierw Koreę Południową, co było źle odbierane przez japońskie władze.

P1010049Szczególnie dwustronne stosunki ekonomiczne naznaczone są grzechem zaniechania z polskiej strony. Polacy wielokrotnie nie potrafili wykorzystać programów i funduszy, które wymagały włożenia jedynie niewielkiego wysiłku ze strony odbiorcy. Wiele razy zaprzepaszczono także szansę na powstanie japońskich inwestycji w Polsce. Japońskie firmy nie tylko pozbawione były zachęt i ułatwień, ale także niejednokrotnie spotykały się z posunięciami utrudniającymi zakładanie biznesu. Z tego też powodu inwestorzy z Kraj Kwitnącej Wiśni często omijali Polskę kierując się do innych krajów regionu.

Polacy zaniedbali także promocję swojego kraju w Japonii. Węgrzy i Czesi nie żałują energii na promocję swojego przemysłu, dzięki czemu sprzedają tam stosunkowo dużo produktów spożywczych.

Kolejnym niedocenionym obszarem w dwustronnych stosunkach jest turystyka. Dr Tarnowski zauważył, że podczas gdy Czesi reklamują swój kraj zdjęciami malowniczej Pragi, a Węgrzy monumentalnego Budapesztu, Polacy eksponują zdjęcie z Auschwitz, które, jak nie trudno sobie wyobrazić, nie każdego turystę skłoni do przyjazdu i budzi zdecydowanie negatywne skojarzenia.

P1010052

Wnioski płynące z analizy polsko-japońskich stosunków są niestety druzgocące. Zdaniem prelegenta Polska nie prowadzi świadomej polityki wobec Japonii (jak i wobec wielu innych ważnych krajów Azji). Cesarstwo jest wrzucane do jednego worka z innymi państwami Azji. Panuje przekonanie, że jest to kraj egzotyczny i można odnieść wrażenie, że na tym myślenie o Japonii u polskich decydentów się kończy. Z tego powodu stosunki japońsko-polskie są łańcuchem niewykorzystanych szans. Jest to o tyle niezrozumiałe, że w Polsce tysiące osób uczy się japońskiego. Ich wiedza i potencjał pozostają jednak niewykorzystane, a na placówkę w Tokio często wysyłane są osoby posiadające niewielką wiedzę o Japonii.

*Arkadiusz Tarnowski uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie międzynarodowej ekonomii politycznej w 2007 r. na japońskim uniwersytecie Tsukuba. Specjalizuje się we współczesnych stosunkach polityczno-gospodarczych pomiędzy Japonią a Europą. W latach 1993–1997 jako stypendysta polskiego i rumuńskiego Ministerstwa Edukacji studiował zarządzanie i finanse przedsiębiorstw na Akademii Ekonomicznej w Bukareszcie. W 1998 r. uczestniczył w amerykańskim programie kulturowo-poznawczym „Up with People”. Stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji umożliwiło mu w latach 1999–2006 odbycie studiów magisterskich i doktoranckich oraz stażu badawczego na uniwersytecie Tsukuba. Od 2006 do 2007 r. był stypendystą Fundacji Honjo International Scholarship z Tokio. Obecnie pracownik Ambasady Japonii w Polsce, odpowiedzialny za sprawy związane z gospodarką i współpracą gospodarczą między Japonią a Polską. Autor książki “Polska i Japonia 1989-2004, Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne”.

Spisała Ewa Dryjańska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spotkania CSPA: Dr Arkadiusz Tarnowski, Stosunki polsko-japońskie. Reviewed by on 19 czerwca 2010 .

8 czerwca odbyło się zorganizowane przez CSPA i Instytut Sobieskiego spotkanie z dr Arkadiuszem Tarnowskim zatytułowane„Polska – Japonia, dyplomacja trójstronna”. Wbrew pozorom nie była to pomyłka, ponieważ chodziło właśnie o stosunki trój- a nie dwustronne. Jak przekonywał Dr Tarnowski w powojennych stosunkach Polski i Japonii zawsze obecna była strona trzecia. W czasach PRL był to

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Zgadzam sie z poprzednikiem. Potrzeba nam zdecydowanej poprawy w stosunkach Azja-Polska. Oby moje pokolenie sie tym zajelo.

 • Z wielkim smutkiem czyta się takie artykuły. Aż nie chce się przyznawać, że żyje się w takim kraju. Czy Polsce od czasu upadku komunizmu od tamtej pory w ogóle coś się udało zrobić dobrze? Bo wejścia do NATO czy UE nie zaliczam.
  Same porażki i zaprzepaszczone szanse.

Pozostaw odpowiedź