Chiny news,News

W wybuchach zginęły 2 osoby

Dwie osoby zginęły, a co najmniej sześć zostało rannych w trzech eksplozjach we wschodnich Chinach. Do wybuchów doszło w pobliżu budynków rządowych w mieście Fuzhou, w prowincji Jiangxi.mapka

Jak podała agencja informacyjna Xinhua, przyczyna trzech prawie jednoczesnych eksplozji nie została jeszcze ustalona.  Źródła rządowe mówią, że ładunki mógł podłożyć, jeden z demonstrujących na ulicach miasta rolników.

Alicja Ciszewska

Fot.: Fuzhou na mapie Chin, wikipedia.com

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W wybuchach zginęły 2 osoby Reviewed by on 26 maja 2011 .

Dwie osoby zginęły, a co najmniej sześć zostało rannych w trzech eksplozjach we wschodnich Chinach. Do wybuchów doszło w pobliżu budynków rządowych w mieście Fuzhou, w prowincji Jiangxi. Jak podała agencja informacyjna Xinhua, przyczyna trzech prawie jednoczesnych eksplozji nie została jeszcze ustalona.  Źródła rządowe mówią, że ładunki mógł podłożyć, jeden z demonstrujących na ulicach miasta

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 42

 • Chiny nie muszą nic robić a szczególnie nic raptownego bo sytuacja nie jest nagląca a czas pracuje zdecydowanie na korzyść Chin .Z każdym rokiem Chiny są silniejsze a to co cechuje szczególnie Chiny to przebiegłość i kalkulacja i także cierpliwość.

  • @Stefan

   Panie Stefanie proszę nie doprowadzać mnie do białej gorączki .. czy problem 4+2+1 nie istnieje ? Problem demograficzny już teraz przysparza nam wiele problemów, a co będzie dalej …. szybki przegląd danych statystycznych … W roku 2005 mamy dzieci w wieku od 0 do 14 – 284 mln osoby powyżej 60 roku życia 144 mln … biorąc prognozowany rok 2035 dzieci od 0 do 14 – 208 mln osoby powyżej 60 roku życia – 393 mln
   Kolejna sprawa to zmiany w systemie emerytalnym ( bo system ten od 1951 zmieniał się już X razy ) , ale nadal mamy sytuację, gdzie mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat ( 55 lat dla osób pracujących w ciężkich warunkach ) oraz 55 lat dla kobiet ( 50 lat dla kobiet w ciężkich warunkach ) .. więc baza emerytów jest większa … system tak samo efektywny jak nasz ZUS, a wiem bo wiem jaką emeryturę ma moja teściowa ) , a dość często próbuje się zrobić wszystko, aby podstarzałych przenieść na emeryturę, aby otworzyć rynek pracy dla młodych .. każdy wie, że mamy tutaj z 5 mln absolwentów każdego roku .. wiem co się dzieje na targach pracy .. bij zabij !!!

   To tylko jeden z problemów … więc błagam błagam przestańcie pisać bzdury ,,,,, bo ileż można to wszystko ścierpieć … ( artykuł o systemie emerytalnym etc.etc. też dla was szkicuje … tylko czasu brak .. jak zawsze … )

   FAINT …..

   • Avatar Zyggi

    @ Adam
    Zastanawia mnie, jak Ty ze swoim temperamentem tam funkcjonujesz w Chinach. :-) Ja, przyznaję, bałbym się tam zamieszkać na stałe, bo naturę mam raczej asertywną, a z tego co wiem, Chińczycy takich niespecjalnie lubią.

   • Avatar Adam Izydorczyk

    @Zyggi

    O wiele lepiej niż w Polsce…. pamiętam raz kontrolę z UKS … myślałem, że te pozabijam … przynajmniej urzędnicy w Chinach są mniej upierdliwi … już pomijam jak kiedyś umiejscawiałem związek małżeński w Polsce … bo ślub brałem z żoną tutaj w Szanghaju …
    Z 2 tygodnie temu ekipa Acera z Tajwanu była na kontroli w oddziale w Polsce ( jest oddział we Wrocławiu ), to lepiej, abyś nie wiedział jaka była ich opinia na temat Polski !!!
    Zresztą sami wiemy jak jest w Polsce, aby wytrzymać w tym burdelu to trzeba mieć silne nerwy, więc jak wytrzymaliśmy w Polsce to Chiny to dla nas pestka !!

 • No cóż p. Izydorczyk, może ja i jestem dla Pana niedzielnym ekonomistą ale myśleć potrafię. A więc żeby Pan zrozumiał dlaczego ręce mi opadają- tak łopatologicznie.
  Pańskie słowa, Cytat: “Ludzie nie zawdzięczają wyjścia z biedy ” KPCH” tylko przejściu gospodarki z centralnego planowania na rynkową, nawet jeśli jest to skrępowana gospodarka rynkowa to i tak jest o wiele bardziej efektywna niż to co było przez 1978 !!”.
  Czy jest jakaś inna siła polityczna w Chinach niż KPCh, która spowodowała to przejście? Nie, nie poczekuję odpowiedzi. Pan wie wszystko lepiej! Od takich facetów staram się trzymać z daleka.
  I jeszcze odpowiedź p. Ziggiemu. Jaki sens logiczny mają te dwa zdania które stanowią Pańską odpowiedź? Też proszę nie odpowiadać, to pytanie retoryczne.

  • „Czy jest jakaś inna siła polityczna w Chinach niż KPCh, która spowodowała to przejście?”

   A kto wprowadził centralne planowanie, inicjował chore eksperymenty tj. „Wielki skok naprzód” i uczynił z własnego państwa największego nędzarza ówczesnego świata (1977 PKB: Chiny 186; DR Konga 296) ?
   Czy Chińczycy powinni być wdzięczni swoim władzom, za to że po chorych eksperymentach społecznych (np. Rewolucja Kulturalna) naprawiają to co zepsuli sami się przy tym bogacąc ?

   • Avatar Zyggi

    Nie mam zamiaru chwalic umiejętności Mao ani Denga. Zwłaszcza, że pierwszy z nich był brutalnym dyktatorem, a do tego ekonomicznym ignorantem jakich mało. A drugiemu mam za złe agresję na Wietnam. Ale warto pamiętac, że zanim komuniści przejęli władzę, też nie było różowo. Chiny przed 1949 r. były jednym z najuboższych państw globu.
    Zastanawiające jest przy tym, jak Czang Kai-Szek, który nie potrafił uzdrowic Chin, wygnac Japończyków ani pokonac Mao – jak jego zdawałoby się nieudolny reżim umożliwił rozwój gospodarczy Tajwanu. Może faktycznie to prawda, że są politycy, którzy nadają się do rządzenia tylko małymi krajami?

   • Avatar Adam Izydorczyk

    @ ciekawy

    Partia jest SUPER … nie podważaj opinii człowieka, który w Chinach nigdy nie był , ale z CCTV, China Daily, poznał kraj od środka … wszystko jest super gospodarka idzie do przodu, ale ludziom żyje się dostatniej …..

    A to, że ludzie przez ponad 40 lat wszelkimi możliwymi sposobami próbowali spier… z tego raju to są pomówienia i wystąpienia wywrotowców !!!

  • HOHO, widać człowieku, że masz mentalność człowieka zniewolonego może to przez długi okres życia w systemie zwanym PRL. Jaka nasza partia dobra, że pozwoliła nam posiadać prywatne samochody.
   To teraz wytłumacz milionom chińskim rolnikom, dlaczego KPCH wycofuje się z tego co obiecała rolnikom czyli przy każdej możliwej sytuacji próbuje im odebrać ziemie !!
   Słyszałem kiedyś ( ale nie umiem tego zweryfikować ) jeśli masz rolnika, który chce otrzymywać emeryturę musi oddać swoją ziemię !! Czy to jest normalne ?!

   Partia pozwoliła na ograniczone prawo własności .. normalnie skaczę pod sam sufit ze szczęścia … co partia zrobiła ?! może ten rozwój gospodarczy to też partia ?! KPCH zapierdala od rana do wieczora i tworzy ten wzrost gospodarczy ?! Czy to miliony ludzi bierze życie w swoje ręce i dzięki własnej intuicji i biorąc ryzyko we własne ręce rozwijają biznes !? To wszystko kapitaliści prywaciarze i pracownicy tworzą ten dobrobyt zaspakajając najróżniejsze potrzeby konsumentów.

   Kolejna sprawa odnośnie zmiany kierunku KPCH po 3 Plenum w 1978
   … Dzięki czemu zmieniono kurs ? Bo już ten system padał .. tak samo jak każdy inny system oparty o centralne planowanie … czy u nas w Polsce już w 1980 nie próbowano zmian rynkowych wprowadzając ceny quasi-rynkowe …. wpisując w reformę pojęcia ZYSK i próbując oddać kontrolę w ręce dyrektorów fabryk etc.etc.

   Deng zachwycony tym małym Hongkongiem zrozumiał gdzie szukać drogi, ale na to miało wpływ wielu profesorów z uczelni w HK, z którymi miał możliwość się spotkać kiedy odwiedził HK …. ci ludzie przesyceni w latach ’70 książkami artykułami F. Hayek’a oraz Miltona Friedmana byli przesyceni ideami wolności gospodarczej i nieskrępowanej gospodarki rynkowej .. bez kontroli cen … bez pustego pieniądza .. bez Banku centralnego, który jest połączony z ministerstwem finansów etc.etc.

   „Pan wie wszystko lepiej! Od takich facetów staram się trzymać z daleka.”

   No to trzymaj się z daleko brnąc w swoją ignorancję ekonomiczną !!!

   Socjalizm to gospodarka niedoboru ZAWSZE i WSZĘDZIE i tak też było w Chinach przed 1978 .. nie potrzebuję zachwalania partii i pierdolenia jakie to KPCH dobre jest dla ludu … bo wystarczy, że porozmawiam z teściami i oni opiszą mi te IDEALNE lata ’60 oraz ’70

   Zyggi masz rację KMT przed 1949 to byłą partia socjalistyczno narodowa … i program był taki sam jak partii komunistycznej .. dlatego Chińczycy poparli komunizm bo nikt nie wiedział co to jest, a z drugiej strony chcieli się pozbyć KMT ….
   Dlaczego KMT zmieniła swoje postępowanie na Tajwanie .. odpowiedź jest prosta bo USA im kazało .. i tyle w temacie !!

   • Avatar Adam Izydorczyk

    Zresztą już nawet po pierwszych reformach jak to łatwo było pracować u prywaciarza lub u firm zagranicznych .. trzeba się było ogłaszać z imienia i nazwiska .. Ja niżej podpisany będę pracować dla firmy prywatnej np. P& G … tak wyglądał ta dobroć partii … Panie Pilch podarujmy sobie już te pogadanki .. bo się Pan tylko kompromituje, lub ew. zapraszam niech Pan sobie pogada z moimi teściami, żoną lub nawet całą rodziną ….. bo ja jestem CHAM PROSTAK i oczywiście WYWROTOWIEC !!

   • Avatar Adam Izydorczyk

    Oczywiście bo ucięło text .. trzeba było się ogłaszać w gazetach !!!!

   • Avatar rysiek

    troche sie Adam rozpedziles z tym KMT, to tak jak powiedziec, ze Amerykanie uwolnili Polakow od komuny.
    trzymajmy sie tego, o czym mamy pojecie, Ty Chin, ja Tajwanu, Pan Pilch niedzielnego czytania o ekonomii chinskiej itd
    Zyggi – jak juz pisalem wczesniej, Tajwan niekoniecznie rozwijal sie dzieki KMT, moze i pomimo. tu jest ogromna sympatia dla japonii, bo ludzie zdaja sobie sprawe, ze bez niej, to tego cudu gospodarczego pewnie by nie bylo.

   • Avatar Adam Izydorczyk

    Fakt, jeśli chodzi o Tajwan to wiem tyle co niedzielny kierowca, który jedzie do kościoła, ale chętnie poczytam jak coś skrobniesz :+)

   • Avatar rysiek

    nawzajem, tez czekam na cos z Chin …

   • Avatar Zyggi

    @ Rysiek.
    Cyt. „Tu jest ogromna sympatia dla japonii, bo ludzie zdaja sobie sprawe, ze bez niej, to tego cudu gospodarczego pewnie by nie bylo.”
    No bez przesady, bo wyjdzie na to, że Tajwańczycy to głąby. Że gdyby nie Japończycy, to nie powstałyby tam parki przemysłowe z Hsinchu na czele, ani takie firmy jak HTC, Acer czy Asustek.

   • Avatar rysiek

    z moich wypowiedzi nie wynika, ze to glaby, wrecz przeciwnie.

    nie da sie takich rzeczy dokladnie udowodnic, ale posrednio to wlasnie dzieki tym 5 dekadom okupacji tajwan sie rozwinal. w momencie przesiedlenia sie tutaj KMT byla to chinska spolecznosc o najwyzszym rozwoju i poziomie zycia. zadna czesc owczesnych chin nie rownala sie z formoza. podobnie jest i dzisiaj. mowie tu nie o samym gdp, ale kulturze prawnej, zycia i tzw soft power, poziomie przemyslu, wowczas infrastruktury. czytalem sporo dokumentow i materialow zrodlowych, z ktorych to wynika. wlasnie ta sympatia dla japonii wynika w duzej mierze z tej spuscizny.

    kiedys wymyslilem, ze gdyby dac tajwanczykom wybor, to woleliby nalezec do japonii i chin. i kilka miesiecy pozniej znalazlem badania, ktore to potwierdzaly. 5% opowiedzialo sie za chinami, ponad 50% za japonia.

   • Avatar rysiek

    „woleliby nalezec do japonii NIZ DO chin”

 • P. Izydorczyk. Cytat: „Ludzie nie zawdzięczają wyjścia z biedy ” KPCH” tylko przejściu gospodarki z centralnego planowania na rynkową, nawet jeśli jest to skrępowana gospodarka rynkowa to i tak jest o wiele bardziej efektywna niż to co było przez 1978 !!” Ręce opadają! Przecież to co Pan napisał „kupy się nie trzyma”.
  Cytat:”W Chinach nie tworzy się żaden nowy model systemu politycznego”. Nie ja to wymyśliłem, ale faceci którzy mają kilka „nobli” w kieszeni. Ale się z tą diagnozą zgadzam. A Pan nie. Finito.
  Cytat:”Co do służby zdrowia …”. Czytałem w blogu „zachinyludowe” coś odmiennego. Ale myślę, że Chiny są tak duże, że każda sytuacja może się tam zdarzyć. Jak nie przymierzając w Polsce. Dlaczego? Bo tu i tam system jest w trakcie stawania się.
  P. Rysiek. Ma pan bardzo nieciekawą manierę. Polega ona na wkładaniu w usta innej osoby czegoś co ona nie powiedziała. Zauważam to już nie pierwszy raz i nie pierwszy raz o tym piszę. Myślę, że ma Pan problem ze zrozumieniem prostego faktu: krytyka stanu rzeczy nie oznacza nienawiści do tego stanu. Ale Pan chyba odróżnia tylko dwa stany emocjonalne: euforię i deprsję. Szkoda.

  • Cytat: “Ludzie nie zawdzięczają wyjścia z biedy ” KPCH” tylko przejściu gospodarki z centralnego planowania na rynkową, nawet jeśli jest to skrępowana gospodarka rynkowa to i tak jest o wiele bardziej efektywna niż to co było przez 1978 !!” Ręce opadają! Przecież to co Pan napisał “kupy się nie trzyma”.

   To jest bardzo logiczne. Komuniści wprowadzili centralne planowanie, a później z niego zrezygnowali i teraz czerpią z tego profity (a wraz z nimi pośrednio całe społeczeństwo). Jeśli ukradnę rower A, a później mu go zwrócę to czy będzie to moją zasługą, że A otrzymał rower ?

   Cytat:”Co do służby zdrowia …”

   Taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie, zgadzam się, ale w jednych państwach dzieje się to częściej (statystycznie), a w drugi rzadziej. Myślę, że nie jest to kwestia ciężka do rozstrzygnięcia.

   Do administracji:
   Jeżeli nie zostanie wyłączony spamfilter to niestety będę zmuszony do rezygnacji z komentowania. Nie jest jakaś moja fanaberia – spamfilter ustanowiony na mój typ połączenia uniemożliwia mi komentowanie i aby cokolwiek napisać muszę korzystać z płatnego od każdego przesłanego megabajta internetu bezprzewodowego.

   • Avatar Zyggi

    Przykład z rowerem trafny, ale tylko częściowo. Ten, kto oddał ukradziony rower nie był tym samym, kto go ukradł. Jedynie należał do tej samej „bandy”, co złodziej. Deng Xiaoping za swoje poglądy musiał odpokutować zanim doszedł do władzy. To nie zmienia faktu, że jego wsparcie dla Czerwonych Khmerów, najazd na Wietnam, niekonsekwencja głoszonych poglądów (oficjalnie Deng głosił, że wzorem dla niego jest Singapur, sic!) i autorytaryzm w polityce wewnętrznej każą patrzeć na tę postać jako co najmniej kontrowersyjną.

  • @ Wiesław Pilch

   „Ręce opadają! Przecież to co Pan napisał “kupy się nie trzyma”.”

   Wszystko się trzyma kupy jak to Pan ujął .. tylko trzeba mieć minimalne pojęcie o teorii ekonomii w tym … braku możliwości rachunku ekonomiczne w socjalizmie ( a podstawą systemu socjalistycznego jest centralne planowanie oraz gospodarka uspołeczniona + brak pojęcia ZYSK ) , nie możliwości przyswajania innowacji .. co łatwo też zauważyć na przykładzie Polski w okresie Gierkowskim etc.etc.
   Wszystko co wydarzyło się po 1978 zawdzięczają systemowi rynkowemu nie wchodząc w szczegóły jak bardzo jest to gospodarka rynkowa … zmianom własnościowym oraz prywatyzacji SOE + inwestycją zagranicznym FDI i innym, ale wszystko to jest de facto pochodną systemu rynkowego !!!!
   Wszystko co uczyniła KPCH po roku 1978 było już opisane przez wielu ekonomistów w tym Hayek’a Misesa Buchanan’a etc.etc.
   Gospodarka rynkowa oraz system własności prywatnej jako jedyny daje rozwój … wszystko udowodnione nawet empirycznie jak was aprioryzm nie obchodzi !!
   Po 2 Szanowny niedzielny ekonomisto, odpuść sobie prywatne wycieczki wobec mojej osoby !!!!

   „. Nie ja to wymyśliłem, ale faceci którzy mają kilka “nobli””
   Odwoływanie się do autorytetów to jest kolejna sprawa, którą bardzo lubię i co jest z tym związane ….. mam popierać ich stanowisko bo oni mają prof… a ja tylko mgr inż ?! Oni dostali nobla .. wow … Obama Wałęsa też dostali to na kolana i pokłony chwalebne ?!
   Mam własny pogląd na tą sprawę, oczywiście możesz prezentować inny, tylko tak jak powiedział Ryszard … jak Szanowny Pan będzie mieszkać w Chinach przez 3 lata … to pogadamy
   Jedynie co Pan robi to powiela Pan wiedzą opisaną przez innych typów w Polskich czy Amerykańskich analizach …

   „Czytałem w blogu “zachinyludowe” coś odmiennego.”

   Bxy fajnie pisze, ale czasami mija się z prawdą … oczywiście to zależy w jaki sposób podchodzimy do służby zdrowia … czy ma być całkowicie prywatna czy poddana regulacjom władzy i publiczna …
   Jeśli jest ustawa, która klasyfikuje szpitalne na 1 2 oraz 3 jakości oraz wg. drugiego podziału na lokalne, prowincjonalne oraz specjalistyczne i masz dofinansowanie przez system medyczny ( inny poziom dofinansowania w różnego typu placówkach ) … i kiedy składasz wniosek i ten wniosek jest odrzucony to jest to złamanie ustawy … takie osoby potem udają się do BJ, aby dostać dofinansowanie .. dość często są bite przez lokalnych partyjniaków, tylko po to, aby utrudnić im tą podróż !!!

   Ja jestem za prywatną służbą zdrowia, inny za publiczną , jeśli jednak istnieje pewne prawo. które reguluję to kwestię to powinno być przestrzegane, a nie łamane !! Zresztą regulacje oraz wprowadzanie systemu zawsze prowadzi do patologii są przypadki, że osoby, które dostają dofinansowanie do leków na ten przykład potem sprzedają je innym osobom, które tego dofinansowania nie otrzymały. Są przypadki gdzie YP kupują w aptekach ryż używając kart medycznych .. bo nie mają pieniędzy na jedzenie .. więc głupot systemowych jest wiele .. i na pewno uregulowanie ich nie poprawi sytuacji tylko ją jeszcze bardzie zagmatwa !!

   Wg. Szanownego Pana „system się musi stać” więc ja Szanowny Panie przypominam, że większość systemów zależnych od państwa patrz. systemy emerytalne w Europie padają!!!
   Jeśli chodzi o służbę zdrowia sytuacja wygląda tak samo .. wystarczy spojrzeć na przypadek Polski , Medicare oraz Madicaid i inne pomniejsze systemy w USA, które zajmują się osobami starszymi, bezrobotnymi lub o niskich dochodach. dziećmi do lat 6 etc.etc.
   Wszystko to pada… bo w służbie zdrowia w większości przypadków ceny leków oraz leczenia nie są rynkowe, nie potrafią osiągać zysków, pieniądze są zbierane przymusem … co samo przez się rozumie się, że nie jest rynkowe etc.etc. ( bo nikt na wolnym rynku nie kupił by takiej usługi w ZUS czy też NFZ ) etc.etc.

   @ Zyggi

   „Jak w Azji tak źle to po kiego grzyba uciekłeś z Europy, chłopie?”

   To jest proste jak budowa cepa .. jak masz pieniądze to wszędzie będziesz żyć na wysokim poziomie !!!!

 • Zyggi
  musze dodac, ze w niektorych sprawach sie z Toba zgadzam (np samym poczatkiem powyzszego postu, z reszta nie), ale nie pojmuje tej wylewanej przez Ciebie zolci i nienawisci do wlasnej kultury. to wlasnie Ty i Pan Pilch powinniscie zyc w Azji, nie bardzo rozumiem, jak przy takiej pogardzie dla wlasnego kregu kulturowego mozecie wytrzymac w Europie.
  to jak transseksualizm, zycie w niewlasciwej plci. a takie zycie jest wlasnie tragiczne i smutne

  • Jakiej „nienawiści do własnej kultury”? Czy to, że nie kocham Michnika i esbecji oznacza nienawiści do polskiej kultury??

 • Po pierwsze:
  wg. danch FAO w ciągu ostatnich 10 lat głownie w Chinach wyszło ze „strefy głodu” 500 mln. ludzi. Dużo to czy mało?
  Po drugie:
  w Chinach tworzy się tu i teraz nowy system polityczny. Jako że jest w trakcie tworzenia , stawania, istnieją całe sfery życia państwowego i prywatnego które nie są uregulowane lub są uregulowane wg. starych porządków. Jako że jest to proces, musi to trwać. „gdzie drwa rąbią tam wióry lecą”. Starzy Polacy o tym wiedzieli a Panowie nie wiecie?
  Po trzecie:
  żyjemy w społeczeństwie informatycznym. Gdy ktoś kichnie w Australi to w UK mówią mu: na zdrowie. A więc gdyby teraz, dzisiaj, to USA było w trakcie stawania się, jak to miało miejsce w XVIII i XiX w. z tymi wszystkimi potologiami na każdym kroku, to przecież krzyk byłby na cały świat.
  Więc spokojnie, w Polsce stanu wojennego nie takie cuda się działy i nikt nie wysadzał komitetów partyjnych. Kwestia temperamentu. No i nie było internetu.
  A sprawa opcji walutowych sprzed 2- 3 lat. Gospodarka straciła ok. 17 mld. złotych- to wypowiedź Pawlaka. Ile setek dużych firm padło na skutek tych oszustw? Ilu ludzi starciło dorobek życia, ilu zdrowie?I Jakoś nie potrzeba było do tego Chinczyków. Wystarczyła demokracja. I tu przecież mamy „dojrzałe państwo”! Nie w trakcie tworzenia! Jest na taką okazję dobre powiedzenie: czyjeś pod lasem widzisz, swojego pod nosem nie. Take it easy!

  • Otóż to, nic dodac nic ując. W Polsce ludzie umierają, bo nie dożywają operacji albo nie stac ich na leczenie. A tymczasem różni „obrońcy praw człowieka” użalają się nad jakimś zatrzymaniem (pod byc może uzasadnionymi podejrzeniami, np. o działania agenturalne na rzecz zagranicy) w ChRL, nad jakimś spałowanym (za chuligaństwo) tyłkiem na Białorusi czy zamkniętą (za publikowane oszczerstwa) gazetą w Wenezueli.
   A gdzie byli ci hipokryci, gdy Balcerowicz wykańczał naszych przedsiębiorców zawyżonym, sztywnym kursem złotego i majstrowaniem przy oprocentowaniu kredytów?! (tych zniszczonych, załamanych nazywano potem w reżimowych brukowcach „nieudacznikami”, w takiej propagandzie celuje m.in, brukowy tyg. „Wprost”, założony przez – a jakże – komuchów). Gdzie byli, gdy razwiedka niszczyła Romana Kluskę? No, gdzie, do ch***ry, byli hipokryci z GW, TVN itd.?! Tę ich solidurną tzw. demokrację na Białoruś chcieli eksportowac. :-) Tylko, że nic te ofermy nie wyeksportowały i nie wyeksportują, bo tego wybrakowanego „towaru” nikt nigdzie nie chce! Nikt nie chce korupcji, biedy, dziurawych dróg, zacofanych kolei i całego tego bałaganu, z jakiego słynie III RP na równi z Bułgarią, Albanią i Gruzją!

   • Avatar ciekawy

    Dyskusja toczy się na temat przypadku w Chinach, tymczasem Pan, Panie Zyggi stara się ją wykoleić na dyskusję o polskiej przemianie ustrojowej. Oczywiście nie ma co nawet porównywać praw człowieka w ChRL i Polsce, ale żeby się o tym przekonać trzeba tam być i mieć do czynienia z różnymi wypatrzeniami tego ustroju.

    Moje komentarze umieszczane z mojego komputera korzystającego z radiowego internetu są blokowane jako spam i muszę używać innego rodzaju połączenia, ale jest to uciążliwe. Czy administracja nie może coś z tym zrobić ?
    Dziękuję z góry.

   • Avatar rysiek

    gdzie Ty wtedy Zyggi byles i co robiles?
    rzadko mozna spotkac tak skarzacego sie i pelnego rozczarowania czlowieka jak Ty. takie zycie musi byc smutne

   • Avatar Zyggi

    @ Rysiek.
    Ja wtedy się uczyłem, za pieniądze płacone komuszemu państwu z podatków moich Rodziców (oboje nie byli w PZPR ani w Solidarności. A gdzie Ty byłeś i co robiłeś? Ja się nie użalam nad sobą. I nie oczekuję tego od Ciebie, ani od nikogo innego, bo mi akurat źle w życiu nie poszło. Użalam się nad swoim krajem – to nas chyba różni. A poza tym, co Ty możesz wiedziec o moim życiu, Panie Wszystkowiedzący?

  • Ludzie nie zawdzięczają wyjścia z biedy ” KPCH” tylko przejściu gospodarki z centralnego planowania na rynkową, nawet jeśli jest to skrępowana gospodarka rynkowa to i tak jest o wiele bardziej efektywna niż to co było przez 1978 !!
   W Chinach nie tworzy się żaden nowy model systemu politycznego … to jest taki sam system jaki istnieje w wielu miejscach .. czyli rządy jednopartyjne ….nawet jeśli istnieją pomniejsze partie nie mają one żadnego wpływu na podejmowane decyzje to jak PZPR i SD u nas za PRLu !!

   Co do służby zdrowia mój teść jest lekarzem w SH, Zyggi więc to co mówisz odnosi się do Chin … ile to już widziałem sytuacji żebrzących ludzi, o pomoc dla ich dzieci, ale to się nadaje na artykuł co mam nadzieje wam wszystko opisze z detalami bo ten temat dzięki teściowi znam bardzo dobrze !!! Oczywiście jak będzie czas .. ostatnio go nadzwyczaj brakuje !! Więc opiszę wam dokładnie system + szpitale 1,2,3 jakości + karty medyczne ….. etc.etc. ( to może zmienicie zdanie )

   pozdrawiam

   • Avatar rysiek

    i to jest roznica miedzy azja z bliska a ta z internetu, real vs. platoniczny zwiazek

   • Avatar Zyggi

    @ Rysiek.
    Jak w Azji tak źle to po kiego grzyba uciekłeś z Europy, chłopie?

 • @ Rysiek.
  Cyt. „stad tez prowadzac chiny w innny sposob, z pewnoscia wydobyto by z ubostwa wiecej osob.”
  Być może, ale nie w każdy sposób. Gdyby reformować Chiny w stylu Balcerowicza, ludzie umieraliby tam z głodu, a przestępczość byłaby porównywalna z Meksykiem i RPA. Gdyby z kolei reformy przebiegały tak jak w Korei Pd., zapewne byłoby lepiej niż jest. Ale to wszystko gdybania. Teraz jest jak jest i sądzę, że w Chinach mogłoby być dużo gorzej, gdyby w 1978 r. do władzy nie dostał się Deng Xiaoping.

 • Każdy tutaj wie co się wydarzyło, tylko agencja Xinhua rżnie głupa !!!
  Po 1 rolnik ten otrzymał ziemie od władz ponieważ te zabrały mu poprzednią ziemie, a było to w roku 1995.
  Potem kiedy już wydał pieniądze na uprawy wyremontowanie domu etc.etc. władze zdecydowały puścić tamtędy autostradę ( w roku 2002 ), więc chciały wyrzucić tego rolnika z jego ziemi płacąc mu ochłapy. Ten rolnik wielokrotnie odwoływał się do władz prowincji … walczył o swoje potem jeździł do BJ ( przez okres 9 lat), aby jego sprawa była rozstrzygnięta sprawiedliwie, ale każdy miał go w dupie !!! szczególnie, że rolnik ten dowiódł, że władze prowincji zmieniły pewne rzeczy w dokumentach odnośnie tej inwestycji !! Pomijam już wątek kryminalny gdzie władze lokalne wysłały jakiś cwaniaków, którzy pobili żonę tego rolnika !!
  Co gorsza na jego działce autostrada nie powstała .. puścili ją w innym miejscu, ale całą działkę zrównali z ziemią … więc chyba teraz każdy z was zrozumie postępowanie tego człowieka, który został pozbawiony sprawiedliwości, swojej własności etc.etc.
  Mówiłem wam wcześniej, lokalnie w Chinach rządzi mafia urzędniczo-partyjna, która może zrobić wszystko, dlatego każdy jedzie do BJ, aby tam znaleźć sprawiedliwość !!!

  Szkoda człowieka, który został zniszczony przez system

  Na koniec coś o działaniach władz, które od samego rana blokowały na wszystkich portalach forach informacje o tych wydarzeniach, nawet na CCTV nic o tym nie mówili !!!

  DNO DNA !!!

  • Pozostaje zacytować ponownie Lorda Actona: „Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. ”
   Obecny ustrój w Chinach jest póki co korzystny dla całego społeczeństwa (statystycznie), natomiast jest niekorzystny dla niektórych jednostek poświęcanych w imię ogółu.
   Jeżeli Chiny myślą o poziomie gospodarczym równym chociaż połowie Zachodniego to muszą w przyszłości zmienić obecny system. Bogate państwa to te w których etyka stoi na wysokim poziomie. W pewnym momencie wzrost gospodarczy ulegnie znacznemu spowolnieniu, bo z obecnego „silnika” nie będzie dało się już nic wycisnąć.
   Panie Adamie, bardzo dziękuję za Pańskie relacje, które bardzo cenie.

   • Avatar rysiek

    ciekawy
    mozesz prosze wyjasnic skad wiadomo ze jest korzystny dla calego spoleczenstwa (statystycznie)? i jak dla nadal jednak wiekszosci zyjacej poza wielkimi miastami?
    i sprecyzowac ile to tych jednostek, dla ktorych jest niekorzystny? ja mam wrazenie ze tychze jednostek jest tak z kilkadziesiat procent

   • Avatar Zyggi

    @ Rysiek.
    Pytasz, skąd wiadomo. Otóż Milton Friedman stwierdził, że w żadnym innym kraju tak wielu ludzi nie wydobyło się z ubóstwa, i to w tak krótkim czasie. Czy byłoby to możliwe w innym ustroju? Prawdopodobnie tak, ale nie w każdym.

  • dla mnie to jest jak tlumaczenie, ze za komuny tak bardzo podniosl sie poziom zycia polakow. zgoda, ale w panstwach zachodu podniosl sie bardziej.
   tak samo jak dyskusja, czy tajwan sobie tak swietnie poradzil gospodarczo za sprawa, czy pomimo wladzy KMT? ich poczatkowej grabiezy, korupcji, absurdalnych wydaktow na zbrojenia, paranoi dotyczacej rywalizacji z chinami, ktora doprowadzila do obecnej sytuacji miedzynarodowego pariasa itd.
   stad tez prowadzac chiny w innny sposob, z pewnoscia wydobyto by z ubostwa wiecej osob.
   takze rzad tuska radzil sobie super, az sie okazalo, ile pozyczyli pieniedzy.

   tak naprawde chodzi mi o cos innego. mielismy juz cud gospodarzy japonii, w poprzedniej dekadzie rozdajacy wszystkim rady waszyngton. dajmy KPCh sprawdzic sie i zobaczymy jak sobie poradza z mnostwem problemow. w moim odczuciu nie dadza rady i ich gospodarka sie zawali. nie ma cudow ani na zachodzie, ani na wschodzie.

   dla mnie to o tyle wazne, ze czym slabsze chiny, tym bezpieczniejszy tajwan.

   • Avatar Zyggi

    Niekoniecznie. Bo im Chinom lepiej „idzie” na polu gospodarczym, tym mniej myślą o konfliktach zbrojnych, bo więcej mają do stracenia w takowych. M.in. dlatego dzisiejsze Chiny – jakkolwiek bardziej asertywne niż 10 lat temu – są mniej agresywne niż wczasach Mao czy nawet wczesnego Deng Xiaopinga.
    Poza tym im kraj słabszy, tym mniej stabilny. A pamiętajmy, że w wypadku Chin mowa o kraju dysponującym bronią jądrową i środkami jej przenoszenia. Jak wyglądałoby, gdyby tak uzbrojone Chiny uległy destabilizacji w I połowie XX wieku? A gdyby to nastąpiło, to co wówczas, gdyby jakiemuś prowincjonalnemu twardogłowemu sekretarzowi-watażce, przyszło do głowy odpalić kilka rakiet w Tajwan?
    Weźmy ZSRR, czy im był słabszy, tym bezpieczniejsza była reszta świata? Za rządów Jelcyna gen. Lebiedź powiedział, że w rosyjskich arsenałach brakuje 20 „walizkowych” bomb atomowych. Magazynowe manko, jakiego świat nie widział! Takie „jaja” były możliwe tylko w warunkach słabości i destabilizacji Rosji. Nie zdarzały się za rządów poprzedników Jelcyna.
    Podobna sytuacja grozi w Pakistanie. Jakoś nie słychać głosów indyjskich polityków, którzy byliby zadowoleni z perspektywy destabilizacji w tym kraju. Raczej są zaniepokojeni taką możliwością. Dlatego uważam, że słabość czy destabilizacja wroga niekoniecznie jest powodem do świętowania.

   • Avatar Zyggi

    P.S. Przepraszam za błąd, powinienem napisać: „Jak wyglądałoby, gdyby tak uzbrojone Chiny uległy destabilizacji jak w I połowie XX wieku?” Pominąłem wyraz „jak”.

   • Avatar rysiek

    moze tak, moze i nie. ale mimo agresji na indie i wietnam, ChAL dotychczas nie przekroczyla ciesniny. mysle, ze moge za to podziekowac VII flocie

   • Avatar Adam Izydorczyk

    „Niekoniecznie. Bo im Chinom lepiej “idzie” na polu gospodarczym, tym mniej myślą o konfliktach zbrojnych, bo więcej mają do stracenia w takowych. M.in. dlatego dzisiejsze Chiny – jakkolwiek bardziej asertywne niż 10 lat temu – są mniej agresywne niż wczasach Mao czy nawet wczesnego Deng Xiaopinga.”

    Teza ta dość często pojawiała się kiedy poruszano temat Rosji. Kiedy społeczeństwo oraz kraj jest bogatszy tym mniejsze prawdopodobieństwo wojny oraz konfliktów zbrojnych. Może te słowa mają pewne poparcie, ale z drugiej strony czy to w Rosji czy to w Chinach rosną wydatki na zbrojenia w stosunku do tego co było jeszcze z 10 lat temu. De facto nigdy nie wiadomo co nam zafundują te dwa państwa … bo globalnie myślą s sposób imperialistyczny tak samo jak UK czy też USA !!!
    Zresztą w Rosji cały czas szczególnie osoby urodzone jeszcze przed rokiem ’60 wspominają stare dobre czasy … w Chinach zaś poprzez indoktrynację przez władze .. wpaja się nacjonalizm. Skąd to wiadomo, ano np. moja żona kiedy była na studiach została wysłana na taki kurs niby obywatelski – niby wojskowy, aby wpajać myśl przewodnią partii !! O tyle dobrze, że teraz to trwa tylko 2 tyg. kiedyś 3 tyg. Z drugiej strony wystarczy wejść na fora, aby wyczytać co przeciętni Chińczycy myślą o Japończykach USA oraz Europie !!! , gdzie przepełnieni ostatnimi sukcesami gospodarczymi stwierdzają, że przegonią wszystkich i będą naj naj naj !!!!

    Propaganda sukcesu – to kolejna sprawa, ile to się można na słuchać jak to dobrze wszystko idzie … to wszystko przypomina lata Gierkowskie od 1970 do 1974 .. gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się dostatniej …. a rzeczywistość wygląda troszeczkę inaczej … wystarczy porozmawiać o inflacji, która nawiedziła ostatnio Chiny, o problemach z nieruchomościami, własnością prywatną ( o ile tak ją można nazwać ) … wzrostem opodatkowania .. już na horyzoncie mamy podatek katastralny etc.etc.

    Tak jak powiedział Ryszard …. nie ma czegoś takiego jak SEN … sen amerykański .. chiński .. japoński erefenowski i każdy inny … jest zawsze i wszędzie ciężka praca …

    Co ważne to zmiany w stosunku relacji PARTIA-władza sądownicza, przestrzeganie prawa przez lokalnych partyjniaków oraz urzędników … a tego nie ma !!
    Ile to osób wałęsa się po BJ w poszukiwaniu sprawiedliwości … znany jest tutaj temat gdzie lokalne władze tworzą specjalne jednostki do przekonywania niepokornych obywateli od zaprzestania walczenia o swoje w rządzie centralnym w BJ… wymuszają to od miłych słów, aż po bicie swoich obywateli .. tak wygląda nowoczesne państwo ?! GDZIE ja się pytam ?

   • Avatar Adam Izydorczyk

    Aby ukazać wam do czego są zdolne władze chińskie … podam wam bardzo dobry przykład. Każdy z was na 100 % zna firmę Unilever ( możecie ją oczywiście lubić lub też nie ), film Lust, Caution oraz aktorkę, która grała w tym filmie czyli .. Tang Wei . W okresie kiedy ten film był na topie, Unilever zdecydował się podpisać kontrakt z tą młodą aktorką na promowanie produktów Unilever. Kontrakt był podpisane reklamy gotowe, a wtedy władze chińskie zdecydowały się zbanować ją w Chinach. I tak dyrektywą partii, Unilever musiał się wycofać z reklamówek kontraktu etc.etc. Jak to jest możliwe, aby rząd wpływał na marketingowe posunięcia firm PRYWATNYCH a co lepsze zagranicznych ?! W tamtym czasie w Unilever, wewnątrz firmy to był news numer 1.

    Mam nadzieję, że ten przykład da wam do myślenia !!

Pozostaw odpowiedź