News,Singapur news

Singapurczyków nie interesują igrzyska?

storeSingapurczycy nie interesują się rozgrywanymi w ich państwie Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży – tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych sond ulicznych. Co więcej, wielu z nich uważa, że organizacja igrzysk to strata pieniędzy i same problemy.

Fot. Shichang Chen

Przeprowadzona w ubiegłym tygodniu sonda wykazała, że ok. 62% Singapurczyków w ogóle nie jest zainteresowanych Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży. W badaniu wykonanym miesiąc wcześniej 88% respondentów nie wiedziało, co oznacza skrót YOG (Youth Olympic Games). W programie Blog TV emitowanym w „Channel NewsAsia” dwaj prowadzący, wraz z zaproszonymi do studia gośćmi, próbowali dociec powodów takiego stanu rzeczy.

W studiu zasiedli członkowie komitetu organizacyjnego Igrzysk a także jeden z członków grupy „I hate YOG”, założonej na popularnym serwisie społecznościowym „Facebook”, który skierował w stronę organizatorów całą serię zarzutów.

– Początkowo wydatki zostały oszacowane na około 105 mln. dolarów a wydano prawie czterysta. Gdzie się rozeszły te wszystkie pieniądze? W tym samym czasie na pomoc dla ubogich Singapurczyków przeznaczono mniej niż 100 mln. Miasto jest sparaliżowane przez korki spowodowane zamykaniem ulic, czy przejazdami dziesiątek autokarów. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, że to są zawody „bandy dzieciaków”. To nie są światowej sławy sportowcy ani celebryci, którzy byliby w stanie przyciągnąć kibiców. Mieszkańcy Singapuru lubią formułę 1, tenis czy Premier League. Mistrzostwa świata w piłce nożnej z pewnością przyciągnęłyby ich na trybuny. Ale nie Igrzyska Młodzieży – argumentował.

Organizatorzy imprezy przyznali, że popełnili błąd w początkowym szacunku kosztów, ale na swoją obronę przytoczyli statystyki z Londynu, gdzie zamiast planowanych niecałych trzech miliardów, już teraz wydano ponad dziewięć. Bronili się także zarzutem klęski promocyjnej igrzysk.

– Londyn już sprzedaje gadżety IO 2012, na dwa lata przed startem. Tyle czasu to my mieliśmy na przygotowanie całych zawodów! Poza tym, to pierwsza tego typu impreza w historii. My tworzymy coś nowego. W pierwszych nowożytnych igrzyskach w 1896 roku 14 reprezentacji walczyło w dziewięciu dyscyplinach sportu. Czy reszta świata o tym wiedziała? Nie. A obecnie każdy wie, co to są dorosłe igrzyska i kiedy się odbywają. Wszystko wymaga czasu.

– Poza tym chcieliśmy przekonać się, czy Singapur jest w stanie zrobić coś tak wielkiego dla świata. Tu nawet nie chodzi o sport, to mogło być coś związanego np. ze sztuką, czy inną dziedziną. I okazuje się, że jesteśmy w stanie, że potrafimy – przekonywali organizatorzy.

Ponieważ program Blog TV jest utrzymywany raczej w konwencji rozrywkowej, dwaj prowadzący dość luźno podsumowali debatę.

– Przede wszystkim błędem było używanie skrótu YOG. To są Igrzyska Olimpijskie Młodzieży a nie żaden YOG. Jak to w ogóle brzmi? Wyobrażacie sobie te rozmowy? <<- Hej idziesz dzisiaj na YOG? – Co, jogging? Nie dzięki, już dziś biegałem >>. Wiadomo też, że w tych zawodach nie ma celebrytów, że nie są one „sexy”, ale tego się nie da zrobić z młodzieżą. Natomiast jest tu wielu utalentowanych zawodników i zawodniczek, którzy będą stanowili o przyszłości sportu – skonkludowali. – No i trochę szkoda, że nie można obstawiać wyników igrzysk u bukmacherów. Wtedy z pewnością cieszyłyby się większą popularnością – dodali z przymrużeniem oka.

Z Singapuru dla Wirtualnej Polski
Karol Kulpa

Źródło: http://singapur.wp.pl/kat,1026269,title,Lekkoatleci-nie-zwalniaja-tempa,wid,12583480,wiadomosc.html

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Singapurczyków nie interesują igrzyska? Reviewed by on 25 sierpnia 2010 .

Singapurczycy nie interesują się rozgrywanymi w ich państwie Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży – tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych sond ulicznych. Co więcej, wielu z nich uważa, że organizacja igrzysk to strata pieniędzy i same problemy. Fot. Shichang Chen Przeprowadzona w ubiegłym tygodniu sonda wykazała, że ok. 62% Singapurczyków w ogóle nie jest zainteresowanych Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź