Singapur news

Singapur pożegnał pierwszego Premiera

forbes.com

forbes.com

Mimo ulewnego deszczu ponad sto tysięcy Singapurczyków wyszło na ulice, aby uczestniczyć w kondukcie żałobnym Lee Kuan Yewa. W pogrzebie uczestniczyli światowi przywódcy. Następnie odbyła się prywatna ceremonia dla rodziny.

Procesja pogrzebowa rozpoczęła się w niedzielę (29.03) o godzinie 12:30 (04:30 GMT). Kondukt wyruszył spod parlamentu. To tam przez ostatnie dni wystawiona była trumna z ciałem Lee i stamtąd została przewieziona ulicami Singapuru do University Cultural Centre, gdzie odbył się oficjalny pogrzeb.

Wśród światowych liderów, którzy przybyli pożegnać Kuan Yewaa, znaleźli się m.in. Bill Clinton, premier Indii Narendra Modi, prezydent Indonezji Joko Widodo, premier Japonii Shinzo Abe, premier Australii Tony Abbott oraz przywódca brytyjskiej Izby Gmin William Hague.

– Żył i oddychał Singapurem przez całe życie – wyznał podczas mowy pogrzebowej premier Lee Hsien Loong, syn zmarłego Kuan Yewa. – Światło, które prowadziło nas przez te wszystkie lata, zostało ugaszone – dodał.

W swojej emocjonalnej mowie premier powiedział, że niestety jego ojciec nie dożył obchodów 50. rocznicy uzyskania niepodległości przez Singapur. Jest jednak dumny i cieszy go, że ojciec doczekał momentu, w którym jego praca przyniosła efekty. – Jeżeli szukasz jego pomnika, rozejrzyj się dookoła – przytoczył słynne epitafium.

Po kolejnych mowach pożegnalnych w całym mieście zawyły syreny i zapadła minuta ciszy, po której zgromadzeni Singapurczycy wyrecytowali krajowe zobowiązanie wierności i zaśpiewali hymnu.

Po pogrzebie trumna została przewieziona na północ do krematorium Mandai, gdzie rodzina Lee udała się na prywatną ceremonię.

Ciało Lee zostało skremowane. Jeszcze za życia wydał instrukcje, aby jego prochy zostały zmieszane z prochami zmarłej w październiku 2010 roku żony Geok Choo. – Ze względu na sentyment chciałbym, aby część moich prochów została zmieszana z prochami Mamy (jak nazywał swoją żonę). Chciałbym, aby nasze prochy zostały następnie umieszczone w kolumbarium. Połączyliśmy się za życia i chciałbym, abyśmy byli razem po tym życiu – powiedział po śmierci Geok Choo.

Ważne liczby

31 lat Lee Kuan Yew był premierem Singapuru.

454 687 osób odwiedziło parlament, gdzie spoczywała trumna z ciałem premiera, aby złożyć mu ostatni hołd. Średnio było to sześć i pół tysiąca osób każdej godziny.

10 godzin trzeba było spędzić w kolejce w piątek, aby wejść do parlamentu.

1,1 mln osób – co piąty obywatel Singapuru złożyło hołd Lee Kuan Yewowi w jednym z osiemnastu miejsc w Singapurze.

170 zagranicznych dygnitarzy z całego świata uczestniczyło w pogrzebie premiera.

15,4 km długości miała procesja pogrzebowa.

1 minutę trwała cisza, w której uczestniczył cały kraj.

Kiedy w 1990 roku Lee Kuan Yew odszedł z urzędu premiera, nadal pozostał niezwykle wpływową osobą w życiu politycznym Singapuru. Nadzorował niezależność Singapuru od Wielkiej Brytanii i rozłąkę z Malezją. Był powszechnie szanowany jako architekt dobrobytu Singapuru. Pod jego rządami PKB per capita wzrosło prawie dwudziestokrotnie. Jednak Lee Kuan Yew wprowadził także uciążliwe kontrole, ograniczenia wolności słowa i prasy. Jego przeciwnicy byli doprowadzani przed wymiar sprawiedliwości.

– Nie mówię, że wszystko, co robiłem, było dobre, ale wszystko, co robiłem, było czynione w szczytnym i uczciwym celu – powiedział Lee w wywiadzie dla „New York Times” z 2010 roku.

Na podstawie: bbc.com, channelasia.com, straitstimes.com

Opracowanie: Katarzyna Maj

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Singapur pożegnał pierwszego Premiera Reviewed by on 30 marca 2015 .

Mimo ulewnego deszczu ponad sto tysięcy Singapurczyków wyszło na ulice, aby uczestniczyć w kondukcie żałobnym Lee Kuan Yewa. W pogrzebie uczestniczyli światowi przywódcy. Następnie odbyła się prywatna ceremonia dla rodziny. Procesja pogrzebowa rozpoczęła się w niedzielę (29.03) o godzinie 12:30 (04:30 GMT). Kondukt wyruszył spod parlamentu. To tam przez ostatnie dni wystawiona była trumna z

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź