Chiny news

Silny juan zniechęca eksporterów od zawierania umów na targach w Kantonie

Wiele czynników, w szczególności wysoki kurs juana zniechęca chińskich eksporterów do zawierania długoterminowych umów na dostawy towarów z zagranicznymi firmami na tegorocznych targach eksportowych i importowych w Kantonie. Jak twierdzi rzecznik targów, do 90% umów o zamówienia zawartych na tegorocznych targach to umowy krótkoterminowe. Zarówno chińscy eksporterzy, jak i zagraniczni importerzy przyjęli ostrożne podejście do porozumień dotyczących realizacji zamówień z powodu niepewności związanej z rosnącym kursem chińskiej waluty.

Wartość porozumień eksportowych, zawartych na tegorocznych targach w Kantonie sięga 36,86 miliardów dolarów, o 5,8% więcej niż w roku ubiegłym. Liczba porozumień eksportowych, zawartych z tradycyjnym nabywcą chińskich towarów – Stanami Zjednoczonymi, wzrosła o 12,4%, natomiast porozumień zawartych z Unią Europejską wzrosła o 14,1%. Ponadto liczba umów zawartych na tegorocznych targach z firmami z tzw. rynków wschodzących, z takich państw jak Rosja, Indie, Brazylia czy RPA wzrosła o 30,1%.

W 109. targach w Kantonie wzięło udział 207 103 odbiorców z 209 państw i regionów. Obok rosnącego kursu juana, także wzrost kosztów produkcji oraz ewentualna konieczność dostosowywania się do zasad polityki handlowej powstrzymywała eksporterów z Państwa Środka od podpisywania umów handlowych na większą skalę z zagranicznymi kontrahentami.

Jak powiedział Wen Zhongliang, zastępca dyrektora Departamentu Handlu Zagranicznego w Ministerstwie Handlu, chińskie przedsiębiorstwa kierujące swą produkcję na eksport powinny przyjąć aktywne podejście do radzenia sobie ze wzrostem wartości juana. Rosnący kurs chińskiej waluty jest wynikiem szybkiego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich trzydziestu latach. Wen Zhongliang uważa, że chińskie firmy kierujące swa produkcję na eksport nie powinny nadmiernie martwić się wysokim kursem juana renminbi. Ponadto Wen Zhongliang stwierdził, że chińscy producenci powinni bardziej koncentrować się na rozwijaniu swojej działalności i poszukiwaniu nowych klientów na rynkach wschodzących.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Silny juan zniechęca eksporterów od zawierania umów na targach w Kantonie Reviewed by on 10 maja 2011 .

Wiele czynników, w szczególności wysoki kurs juana zniechęca chińskich eksporterów do zawierania długoterminowych umów na dostawy towarów z zagranicznymi firmami na tegorocznych targach eksportowych i importowych w Kantonie. Jak twierdzi rzecznik targów, do 90% umów o zamówienia zawartych na tegorocznych targach to umowy krótkoterminowe. Zarówno chińscy eksporterzy, jak i zagraniczni importerzy przyjęli ostrożne podejście do

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 8

 • Dorzuce jeszcze potwierdzenie z Bloomberga:

  13 paragraf:
  The yuan was at 6.4976 per dollar at 11:35 a.m. Shanghai time, according to the China Foreign Exchange Trade System. The currency reached 6.4892 on April 29, the strongest level since 1993. It isn’t allowed to move more than 0.5 percent either side of the central bank’s daily fixing, which was 6.4948 yesterday. The yuan has gained about 5 percent in the past year.

  http://preview.bloomberg.com/news/2011-05-12/china-s-yuan-convertible-by-2016-in-poll.html

 • @ jg

  Quote: Chinski bank centralny zapowiedzial coroczny wzrost yuana nieprzekraczajacy 5 procent wiec sprawa jest jasna.

  Czy mogę prosić o linkę. Z góry dziękuję.

  • http://www.chinadaily.com.cn/business/2010-10/30/content_11479427.htm

   „Based on historical experience, yuan appreciation of 3 to 5 percent is affordable for China,” Li Daokui said during a forum.

   Li jest one of China’s central bank advisers.

   „In the future the pace of appreciation could probably go beyond our expectations,” Yuan Gangming, an economist with Tsinghua University, said on Friday. He said the pace should not exceed 5 percent annually.

 • Po pierwsze: -„Rosnący kurs chińskiej waluty jest wynikiem szybkiego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich trzydziestu latach.” Kto to powiedział: Cińczyk czy p. Wołoszyn. Jeśli Chińczyk to rozumiem- mówi na „okrągło” jak na urzędnika przystało ale jeśli p. Wołoszyn to czarno widzę CSPA.
  Po drugie: to co powiedział Ziggi. Może by tak rozpowszechnić wiedzę o tym, że dla Choińczyków juan zaczyna być mocny. Zaczynam odnościć wrazenie, że zmiana kursu w poltyce gospodarczej ze wspierania eksportu na wspieranie konsumpcji wewnętrznej na razie chyba nie wychodzi Pekinowi. Tzn.konsumpcja wewnętrzna rośnie ze względu na chociażby silnego juana ale nie maleje eksport. Ale ta zmiana dopiero się „rozkręca” i trzeba czasu żeby zobaczyć jak to faktycznie funkcjonuje.
  Poza tym- jak sądzę- zmiana o której mówiłem, została prawdopodobnie zakłócona reperkusjami tego co zdarzyło się w Japonii. Spora część globalnych firm japońskich po trzęsieniu nie mogła „podnieść się ” na tyle szybko, aby uchronić swoją produkcję przed przejęciem przez chińskie firmy . Tym m.in. tłumaczę sobie ogromny wzrost importu w lutym- marcu. Importu kooperacyjnego do produkcji eksportowej.
  Ale tak czy siak sytuacja gospodarcza w Chinach powoli się zmienia (eksport verso rynek wewn.), co obrazuje ten trend: rośnie liczba transakcji krótkoterminowych maleje długoterminowych.

  • „Tzn.konsumpcja wewnętrzna rośnie ze względu na chociażby silnego juana ale nie maleje eksport.”

   Wbrew temu co wypisuja zachodnie media jakoby tylko „slaby” kurs yuana dzialal na korzysc chinskiego eksportu. Miedzynarodowi importerzy sa za bardzo uzaleznieni od Chin, zeby mogli tak latwo sie przeniesc gdzies indziej bo w Chinach juz sa: kontakty, logistyka, porty, firmy specjalizujace sie w obsludze importu itd. itp. Nawet jak yuan wzrosnie to raczej malo kto zaoferuje tak konkurencyjna jakosciowo obsluge jaka oferuja Chinczycy.

   Pomalu tez odezwie sie importerskie lobby, zeby nie naciskac na Chiny aby umacnialy walute bo Europa i USA nie beda chcialy juz kupowac drozej.

 • Zyggi ja znam lepszą historię, która zresztą tyczy się Azji, a dokładnie Japonii
  Przypominam, że w latach ’80 USA dla Japonii przygotowało takie o to ciekawe propozycje ( a jak nie to …. )

  I tak Reagan …..
  # zmusił Japonię do zaakceptowania ograniczeń eksportu aut”;
  # „wymógł na osiemnastu krajach, w tym na Brazylii, Hiszpanii, Południowej Korei, Japonii, Meksyku, RPA, Finlandii, Australii i na Wspólnocie Europejskiej zaakceptowanie „dobrowolnego ograniczenia eksportu” stali do Stanów Zjednoczonych”;
  # „narzucił 45% cło na japońskie motocykle, faworyzując amerykańskiego Harleya Davidsona, którego zarząd stwierdził, że to właśnie wyższość japońskich systemów zarządzania stanowiła źródło ich problemów”;
  # „wywierał nacisk na japońskich producentów samochodów, aby kupowali więcej części produkcji amerykańskiej”;
  # „zażądał, aby Tajwan, RFN, Japonia i Szwajcaria ograniczyły eksport maszyn”;
  # „wzmocnił Export-Import Bank, instytucję oddaną wypaczaniu gospodarki amerykańskiej kosztem Amerykanów, sztucznie promując eksport jedynie ośmiu dużych przedsiębiorstw”.

  i inne … mniej lub bardziej uciążliwe … więc w najbliższym czasie współczuje Chińczykom szczególnie, że sytuacja w USA jest coraz gorsza, a to daje dodatkowego kopa, aby komuś d*****ć !!! Chiny to idealny cel !!!

 • Heh, Beniek w USA sam nie wie ile dodrukowal ostatnimi czasy to ciezko mu sie okreslic. Zobaczymy jakie beda glosy po wizycie

  Do autora: Ile to sa umowy dlugoterminowe, a ile to sa krotkoterminow? Grudniowe choinki i ozdoby na swieta Europejczycy zamawiaja juz w marcu i kwietniu.

  Ale przeciez nie ma „niepewności związanej z rosnącym kursem chińskiej waluty’. Chinski bank centralny zapowiedzial coroczny wzrost yuana nieprzekraczajacy 5 procent wiec sprawa jest jasna. Warto byloby wspomniec w tekscie o non-deliverable forwards dla pary yuan-USD. Ostatnio sprawdzalem na Bloombergu i na 2015 yuanem juz handluja juz po 5.9 USD.

 • A w mediach Zachodu w kółko czytamy o „niedowartościowanym” juanie. To ile w końcu ma wynosić jego kurs, żeby Zachodowi było dobrze? 1 do 1 jak argentyńskie peso do USD w latach 90-tych, aż spacyfikowano cały argentyński przemysł?

Pozostaw odpowiedź