Komentarz eksperta,Top news

S. Prokurat: Po szczycie APEC

Co dają szczyty polityczne takie jak APEC? Po co je się organizuje i czy faktycznie dzięki takim szczytom zyskuje kraj je organizujący? Przyjrzyjmy się faktom.

W Manili na Filipinach w trakcie szczytu APEC (Asia Pacific Economic Cooperation) spotkali się przywódcy wielu liczących się państw. Jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie mogą spotkać się na raz liderzy USA, Rosji i Chin. Tym razem zabrakło prezydenta Rosji Władimira Putina, w zastępstwie którego pojawił się Dmitrij Miedwiediewa. Również Joko Widodo, prezydent Indonezji, nie dotarł, ale i tak wszystkich elektryzowało spotkanie Baracka Obamy i Xi Jinpinga. Obama przyjechał na APEC przede wszystkim promować Trans-Pacific Partnership, czyli TPP, polegające na likwidacji barier w handlu i dalszej liberalizacji wymiany gospodarczej.

Konfrontacja USA i Chin jest dość widoczna, a Chiny ze swoją wizję Azji i „Asia-Pacific dream”, czyli wsparcia państw azjatyckich dziesiątkami miliardów dolarów inwestycji w infrastrukturę, wydają się być interesującą ripostą wobec amerykańskiej obecności w tym rejonie, które często określane jest jako „pivot”. Pieniędzmi nie można sobie kupić miłości, co widać po rosnącej niechęci wobec Chin w Azji Południowo-Wschodniej. Za chińskimi juanami idzie komunikat „Pekin dominuje w Azji”, co wraz z propozycjami, aby inne kraje porzuciły swoje roszczenia terytorialne wobec Chin, powoduje strach i niestabilność polityczną. Widoczne to jest w konflikcie o wyspy Spratly i Parecele, gdzie złoża ropy przewyższają te w Kuwejcie. Chiny nie odpuszczą Filipinom, Wietnamowi, Malezji, bo za dużo jest do stracenia.

Na APEC Xi Jinping przyjechał mając wynegocjowane już wcześniej porozumienie z Filipinami, że nie będzie podnoszenia tematu konfliktu wokół wysp na Morzu Południowochińskim. Gościom jednak zabronić rozmów o tym nie było można. Pewne rzeczy były całkowicie przewidywalne. Obama upomniał Chiny, że okupują Parecele i wyspy Spratly, Xi Jinping krytykował TPP, wszyscy przywódcy potępili terroryzm i zobowiązali się z nim walczyć.

APEC przyciągnął mnóstwo osób oglądających even „na żywo” oraz protestujących, którzy pragnęli zaznaczyć swoją obecność, jak przy okazji każdego szczytu typu G20. Dla wszystkich państw APEC szczyt jest istotnym przedsięwzięciem. Przyjrzyjmy się jednak gospodarzom, Filipinom, których państwa APEC stanowią o 80% całkowitego handlu z tym krajem. Takie szczyty to nie tylko spotkania przywódców państw, ale również szefów ministerstw, oraz znakomity moment na rozmowę o umowach bilateralnych. Co gospodarz, Filipiny, załatwiły i jakie umowy udało się podpisać w trakcie szczytu?

Po pierwsze, prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że zamierza wzmocnić dwoma dodatkowymi statkami filipińską marynarkę wojenną. Wspomniane statki są częścią planu amerykańskiej pomocy „w celu zwiększenia bezpieczeństwa morskiego w regionie Azji i Pacyfiku”. Chodzi oczywiście o Spratly i Parecele. Będzie to kosztować USA 250 mln dolarów i są to dobrze wydane pieniądze. Ponad to statki badawcze będą mogły spokojnie przemierzać wody Filipin.

Źródło: flickr.com

Źródło: flickr.com

Po drugie, umowa z Japonią o zbrojeniach.  Manila i Tokio pracują na umowę pozyskiwania sprzętu wojskowego. Nie wiadomo jednak czy umowa zostanie podpisana przez prezydenta Benigno Aquino III i Japonii premiera Shinzo Abe wkrótce. Aquino i Abe spotkali się 19 listopada 2015 i potwierdzili wolę obu narodów do „pogłębienie partnerstwa strategicznego”

Po trzecie, Porozumienie w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej z Rosją, które ma na celu ułatwienie i wspieranie międzynarodowego handlu i współpracy gospodarczej między obu krajami. Podpisany został dokument  w sprawie współpracy w zwalczaniu nowych substancji psychoaktywnych.

Po czwarte, zacieśnienie współpracy z Wietnamem. Filipiny i Wietnam podpisały wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia strategicznego partnerstwa w celu wzmocnienia współpracy na rzecz pokoju, stabilności i dobrobytu w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Po piątek, pozyskanie wsparcia Korei Południowej w programie modernizacji wojska na Filipinach.

Po szóste, zacieśnienie współpracy z Meksykiem, poprzez popisanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, przez rządy Filipin i Meksyku. Z Kolumbią i Meksykiem prowadzone zostały również umowy o wspólnych walkach z przestępczością zorganizowaną i narkobiznesem.

Podsumowując, jest dość dobrze widoczne, że Filipiny starają się pozyskać partnerów takich jak Wietnam, Korea Południowa, Japonia, USA, którzy byliby w stanie poprzeć ich stanowisko, które jest sprzeczne z chińskimi planami ekspansji na Morzu Południowochińskim. Jest to o tyle ciekawe, że w przeszłości dla Filipin USA i Japonia były państwami całkowicie wrogimi. Szczyty APEC mają sens i to też widać na linii Chiny-Filipiny. W 2014 roku w Pekinie na szczycie APEC nieoficjalnie przywódcy Filipin i Chin ustalili, że nie będą zaogniać konfliktu.  Tym niemniej, dziś geopolityka sprawia, że kraje Azji Południowo-Wschodniej próbują zbudować bastion przeciw dalszemu wzmocnieniu Chin.

Storo tak, to może powinno się częściej takie szczyty organizować? Ano niekoniecznie, w szczególności, gdy spojrzymy na koszty organizacji. Przez 3-4 dni główne ulice były zamknięte dla ruchu, a całe odcinki Manili niedostępne. Komunikacja w mieście była kłopotliwa, rynki finansowe, banki, urzędy, wiele firm było zamkniętych. Wielu studentów i pracowników miało wolne  i udali się na nieplanowane wakacje. To wszystko są straty dla gospodarki Filipin. Manila wypracowuje ponad 30% PKB. Szybkie wyliczenie straty 3-4 dni daje astronomiczną kwotę 200 milionów dolarów, z czego 1/3 to zaledwie koszt przygotowania eventu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
S. Prokurat: Po szczycie APEC Reviewed by on 23 listopada 2015 .

Co dają szczyty polityczne takie jak APEC? Po co je się organizuje i czy faktycznie dzięki takim szczytom zyskuje kraj je organizujący? Przyjrzyjmy się faktom. W Manili na Filipinach w trakcie szczytu APEC (Asia Pacific Economic Cooperation) spotkali się przywódcy wielu liczących się państw. Jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie mogą spotkać się na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź