Indie news,News

Rząd rozważy zmianę decyzji w sprawie ostatnich podwyżek

Pomimo wcześniejszych przeciwnych zapewnień indyjski rząd centralny zapowiedział ponowne rozpatrzenie sprawy ostatnich podwyżek cen benzyny w kraju po tym gdy niezadowolenie społeczne zagroziło znacznym spadkiem popularności rządzących. Minister do spraw energii nieodnawialnej S. Jaipal Reddy zapowiedział,że podniesienie cen było koniecznością, a firmy z branży energetycznej są jego zdaniem zbyt mało wspierane przez państwo, co negatywnie odbija się ich działalności.

„Wszystkie partie włączając moją były przeciwne podwyżkom. Nie jednak możemy rządzić opierając się wyłącznie na emocjach i oczekiwaniach społeczeństwa”, powiedział minister. Jak donoszą nieoficjalne źródła wielu członków Indyjskie Kongresu Narodowego było niezadowolonych zarówno z czasu, jak i rozmiaru wprowadzonej podwyżki, gdyż może to utrudnić porozumienie z innymi partiami w sprawie wyborów prezydenckich w lipcu.

Minister Reddy zapewnił, że rząd ponownie zajmie się ostatnią podwyżką „w ciągu najbliższych dni, a nie miesięcy”, co mogło być odpowiedzią na obrazy społecznego niezadowolenia w Indiach, takie jak palenie wizerunków premiera Manmohana Singha podczas licznych protestów. W Orisie (Odisha) strajkujący zablokowali drogi, protesty miały także miejsce w Dżammu.

Według przedstawicieli koncernów naftowych obniżka ceny benzyny, o 2-3 rupii (ok. 20 groszy) byłaby możliwa w sytuacji, gdyby globalne ceny surowców pozostały na niezmienionym poziomie, a stabilność rupii została zapewniona.

Decyzja może zostać przez rząd podjęta przed 31 maja na kiedy to partie opozycyjne zwołały strajk powszechny, który ma wyrazić niezadowolenie z ostatnich podwyżek.

Ostatnie wzrosty cen zostały entuzjastycznie przyjęte przez inwestorów i ekonomistów, którzy poprzednio zarzucali rządowi strach przed podejmowaniem koniecznych, acz niepopularnych kroków w celu walki z deficytem budżetowym. Jest to postrzegane jako pierwsza ważna decyzja w kierunku rezygnacji z subsydiowania przez rząd w Delhi cen surowców energetycznych. Inwestorzy mają nadzieje, że w ciągu najbliższych dni zostana podjęte tego typu działania.

Jednak burza związana z podwyżką benzyny uniemożliwiła wypracowanie decyzji o podwyżce cen innych nośników energii ministrom, którzy spotkali się w tym celu w piątek. Minister finansów Pranab Mukherjee (przewodzi on komitetowi) powiedział, że kolejna data spotkania panelu nie została jeszcze wyznaczona.

„Konieczność podwyżki cen nafty, oleju napędowego oraz  LPG jest bezsporna, ale polityka i logika nie idą ze sobą w parze”, dodał minister Reddy.

Problemem rządu jest fakt, iż wzrost cen oleju napędowego, LPG i innych rodzajów energii używanych przez najbiedniejszych może okazać się politycznym samobójstwem – szczegolnie dla rządzącej Bengalem Zachodnim Mamaty Banerje, która na niedzielę zaplanowała dużą demonstrację w Kolkacie przeciwko ostatnim podwyżkom wprowadzonym przez rząd centralny , którego jej partia jest członkiem.

Indie przeznaczyły w tym roku ok. 436 miliardów rupii ( ok. 29 miliardów złotych)na subsydiowanie cen surowców energetycznych, co stanowi ok. 75% kwoty przeznaczanej na ten cel w latach poprzednich. Czyni to dalsze znaczne wzrosty cen nieuniknionymi.Dotąd premier obarczał winą za pogarszającą się sytuacje w kraju kryzys ekonomiczny w strefie euro, ale ostatnio podkreślił także potrzebę podjęcia niepopularnych decyzji, w celu poprawy sytuacji ekonomicznej kraju. Według danych rządowych prognozowany w tym roku wzrost PKB ma wynieść ok. 7%.

Źródło: Reuters India

Opracowanie: Konrad Leszczyński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Rząd rozważy zmianę decyzji w sprawie ostatnich podwyżek Reviewed by on 26 maja 2012 .

Pomimo wcześniejszych przeciwnych zapewnień indyjski rząd centralny zapowiedział ponowne rozpatrzenie sprawy ostatnich podwyżek cen benzyny w kraju po tym gdy niezadowolenie społeczne zagroziło znacznym spadkiem popularności rządzących. Minister do spraw energii nieodnawialnej S. Jaipal Reddy zapowiedział,że podniesienie cen było koniecznością, a firmy z branży energetycznej są jego zdaniem zbyt mało wspierane przez państwo, co negatywnie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź