Chiny news,Wydarzenia i zapowiedzi

Spotkania CSPA: Prof. Bogdan Góralczyk- Chiny w XXI wieku.

24 maja 2010 r. gościem Centrum Studiów Polska-Azja i Instytutu Sobieskiego był Profesor Bogdan Góralczyk – znawca Azji Wschodniej i wieloletni dyplomata Polski na Dalekim Wschodzie. W seminarium „Chiny w XXI wieku”, które miało miejsce w siedzibie Instytutu wzięli udział eksperci,  dziennikarze, przedstawiciele świata nauki i administracji państwowej, studenci, oraz sympatycy CSPA.

P1010338

Profesor Bogdan Góralczyk i Prezes CSPA Radosław Pyffel

Przedmiotem  spotkania, prowadzonego przez Prezesa CSPA Radosława Pyffela, był wzrastający potencjał Chin, który jest też głównym tematem najnowszej książki Profesora pt. „Chiński feniks”.

Chiny jako cywilizacja

Na wstępie Profesor Góralczyk wykazywał, że nie możemy patrzeć na Chiny tak jak na kraje europejskie, ponieważ tak ze względu na swój rozmiar jak i różnorodność etniczną i kulturową powinniśmy traktować je jak cywilizację, a nie tylko państwo.

Pomimo tej różnorodności Chin, w których mieszkają zarówno Hanowie jak i Tybetańczycy, Mongołowie czy Ujgurzy, w których nawet język na północy i południu kraju znacznie się od siebie różni, Chińczycy Han mają poczucie, że są częścią jednej, niepodważalnej, historycznej całości. Dlatego też tak niezrozumiałym jest dla nich postulat „Wolnego Tybetu” i „niepodległego Turkiestanu”.

Chiny mocarstwem?

Podczas spotkania wywiązała się dyskusja na temat statusu mocarstwowego Chin. Zdania były podzielone. Część zgromadzonych gości argumentowała, że Chinom nie łatwo będzie osiągnąć pozycję światowej potęgi biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone osiągnęły ten status poprzez wykorzystanie bardzo korzystnego usytuowania względem oceanów. Tymczasem ekspansja morska Państwa Środka jest ograniczona przez Japonię i Tajwan, które blokują jego wyjście na otwarty Pacyfik.P1010341

Nasz Gość zgodził się, że Tajwan jest kluczem do potęgi Chin. Jego połączenie z kontynentem oznaczałoby powrót wielkich Chin. Przypomniał jednak także, że już teraz Chiny wyrastają na światową potęgę za sprawą gospodarki. Stale rosnący udział chińskiego PKB w światowym PKB nie jest nowym zjawiskiem, a jedynie powrotem do status quo, kiedy to w epoce napoleońskiej w Chinach wytwarzano 1/3 światowej produkcji.

Dynamiczny rozwój gospodarczy ma jednak także swoje poważne skutki uboczne. Już teraz odczuwane są negatywne efekty polityki jednego dziecka: duża dysproporcja mężczyzn względem kobiet, a za chwilę pojawi się problem utrzymania ludzi starszych, których będzie zdecydowanie więcej od młodych, którzy będą pracować. Porównując sytuację społeczną Chin i Japonii Profesor Góralczyk stwierdził, że: „Japończycy najpierw się zmodernizowali, a teraz się starzeją. Chińczycy jeszcze się nie zmodernizowali, a już się starzeją”.

Kolejnym groźnym skutkiem ubocznym industrializacji jest fatalny stan środowiska naturalnego. Aż 7 z 10 najbardziej zatrutych rzek na świecie znajduje się w Chinach, a powietrze w wielu miastach przekracza dopuszczalne normy. Już teraz ponad 80% z tysięcy wystąpień społecznych, które co roku mają miejsce w Państwie Środka, ma swą przyczynę właśnie w skażeniu środowiska.

feniks

Polska-Chiny

Wątkiem, który niewątpliwie interesował wszystkich słuchaczy, była kwestia stosunków polsko-chińskich. Na pytanie z sali Profesor odpowiedział nie bez cienia zawodu, że najlepszy okres w dwustronnych stosunkach to lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, kiedy oba państwa należały do bloku komunistycznego, a Pekin nie był jeszcze skłócony z Moskwą.

Nawet po zainicjowaniu reform Deng Xiaopinga i poprawie stosunków radziecko-chińskich stosunki Polski z Chinami nie wróciły do dawnej zażyłości. Przyczyną był 4 czerwca 1989 roku – dzień, w którym w Polsce odbyły się częściowo demokratyczne wybory, a w Chinach zdławiono studenckie protesty na Tiananmen. Od tej pory Państwo Środka miało w Polsce wizerunek kraju komunistycznego, represjonującego mniejszości i zalewającego rynek chłamem. Takie przedstawianie Chin w mediach i taka ich percepcja w Polsce stanowi zdaniem Profesora Góralczyka główną barierę w naszych kontaktach z azjatyckim gigantem: „Nie możemy rozpoczynać każdej rozmowy z Chińczykami od <<Wolnego Tybetu>>” – argumentował nasz Gość.

Inną przeszkodą stojącą na drodze dobrych stosunków jest nasza stosunkowo niska pozycja w świecie. Chiny mogą rozmawiać jak równy z równym ze Stanami Zjednoczonymi, UE, Rosją, Wielką Brytanią, Francją czy Niemcami, Polska nie jest dla nich partnerem. Co prawda dysponujemy niewątpliwym atutem jakim jest doskonałe z punktu widzenia transportowego usytuowanie pomiędzy Niemcami a Rosją. Ten atut moglibyśmy niewątpliwie wykorzystać w kontaktach z Chinami.

Spisała Ewa Dryjańska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spotkania CSPA: Prof. Bogdan Góralczyk- Chiny w XXI wieku. Reviewed by on 7 czerwca 2010 .

24 maja 2010 r. gościem Centrum Studiów Polska-Azja i Instytutu Sobieskiego był Profesor Bogdan Góralczyk – znawca Azji Wschodniej i wieloletni dyplomata Polski na Dalekim Wschodzie. W seminarium „Chiny w XXI wieku”, które miało miejsce w siedzibie Instytutu wzięli udział eksperci,  dziennikarze, przedstawiciele świata nauki i administracji państwowej, studenci, oraz sympatycy CSPA. Przedmiotem  spotkania, prowadzonego

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź