Artykuły,Chiny news,Patronaty

Relacja ze spotkania z prof. Bogdanem Góralczykiem – „Chiny: Wczoraj. Dziś. Jutro”

W środę 28 listopada odbyło się spotkanie z Profesorem Bogdanem Góralczykiem „ Chiny: Wczoraj. Dziś. Jutro”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sekcję Orientalistyczną Koła Naukowego „Ars Politica” INP UW. Podczas spotkania zostało poruszonych wiele kwestii odnoszących się do przeszłości Chin, historii reform oraz  obecnej sytuacji jaką zastała piąta generacja rządzących. Profesor Góralczyk  zanalizował, problemy oraz wyzwania z jakimi będą musiały sobie poradzić nowoczesne, ale jednocześnie słabe i w pewnych aspektach zacofane Chiny.

Profesor zaczął od wydarzeń, które miały miejsce na początku listopada czyli XVIII zjazd KPCh, który wprowadził piąte pokolenie przywódców. Będzie ono musiało sobie poradzić z nowymi, nawarstwionymi wyzwaniami. Nowy model rozwojowy może zostać podważony, jednak tylko po czynach będzie można osądzać nowe kierownictwo.

Chiny, które przeprowadziły transformację i nowy system samodzielnie,  nie oglądając się na nikogo. Dzięki reformom Den Xiopinga i otwarciu się na świat osiągnęły ogromny sukces na skalę światową. Postawiono na efektywność ponad wszystko , co zaskutkowało niespotykanym w dziejach ludzkości sukcesem, czyli wzrostem 9,8 procent. Chiny postawiły również na eksport, procesy globalizacyjne, sięgnęły po własne rezerwy – tanią siłą roboczą i surowce naturalne oraz zezwoliły na zagraniczne inwestycje bezpośrednie.

Obecnie politykę i model działania kształtują trzy szkoły. Pierwsza  szkoła marzycieli jednoznacznie nacjonalistyczna, głosi że świat wszedł w erę poamerykańską a USA są w pozycji schyłkowej i to Chiny mają odgrywać rolę pierwszoplanową. Druga szkoła odnosi się do chińskiego dziedzictwa i chińskiej cywilizacji. Przedstawiciele  nie szukają wzorców na Zachodzie tylko w chińskiej tradycji i kulturze, w chińskim dziedzictwie cywilizacyjnym. Trzecia szkoła profesora Chi Fulin  głosi, że pierwszy  etap transformacji w Chinach jest skończony, i nastąpił już drugi etap. Skończyła się efektywność, i trzeba postawić nie na wzrost lecz sprawiedliwość społeczną, a w jej ramach wymienia następujące elementy: Chiny będą kroczyły drogą zrównoważonego rozwoju, Chiny, które zniszczyły środowisko naturalne będą bezwęglową gospodarką, odbudowa sieci świadczeń socjalnych, w miarę bezpłatne szkolnictwo podstawowe i tanie lecznictwo, społeczeństwo ma być zrównywanie i innowacyjne, nacisk na nowoczesne technologie.

Zdaniem profesora w przyszłości będzie to mieszanka drugiej i trzeciej szkoły, jednak w jakich proporcjach to dopiero przekonamy się w praktyce. Idąc za  Zhang  Weiwei, który  podaje jak wygląda chiński model rozwojowy- opiera się na bardzo znanej chińskiej formule, że praktyka jest jedynym kryterium prawdy i tylko praktyka się liczy.

Jeżeli chodzi o stosunki ze Stanami Zjednoczonymi to widać, że Chiny czują się pewniej i stają się równorzędnym partnerem we wzajemnych stosunkach. Jednak Amerykanie baczniej przyglądają się poczynaniom Chin i zaczynają zabiegać o większe wpływy n

a Pacyfiku, broniąc swojej pozycji mocarstwa dominującego. Przygotowaniem do tego jest wynegocjowanie powrotu wojsk USA do danych baz wojskowych na Pacyfiku, odnowienie umowy wojskowej z Tajlandią,  a Birma stała się zagłębiem działań strategicznych. Amerykanie zaczęli budować projekt Trans-Pacific Partnership. Amerykanie zaczęli patrzeć na ręce Chińczykom przy samych dłoniach. Jak w takim razie będą wyglądały wzajemne stosunki? Najważniejsze wskazówki daje Henry Kissinger, który przytacza depesze brytyjskich dyplomatów: jeżeli nie będzie dialogu to może dojść do konfliktu światowego,  ponieważ nastąpiło nasilenie rozgrywki geostrategicznej. Kiedy Barack Obama zaczynał pierwszą kadencje Zbigniew Brzeziński wyszedł z propozycją stworzenia G2, ale Chiny nie chciały się na to zgodzić.

Pytania, które padły na sali dotyczyły  wpływu nauki konfucjańskiej dla polityki wewnętrznej i  zewnętrznej oraz wpływu na kontynent afrykański. Profesor stwierdził, że Chińczycy nie pytają o prawa ludności i pobijają Afrykę w sposób niesamowity, jednak apel niektórych środowisk o to, aby zadbać o Afrykę jest bardzo istotny.

W odpowiedzi na pytanie o konfucjanizm  stwierdził, iż mimo Chiny nazywają się Chińską Republiką Ludową i mimo ze obowiązują 4 zasady Deng Xiaopinga,  to komunizm w 1989 padł.  Chińczycy w żaden komunizm nie wierzą, wierzą  jedynie w partię, która dystrybuuje pieniądze. Jedyną wartością w Chinach po otwarciu się na świat stała się wiara w pieniądz, co jest bardzo niebezpieczne i groźne oraz brutalne.  W tym sensie władze to spostrzegły i co najmniej od 10 lat zaczęły świadomie powracać do konfucjanizmu, przejawem tego było wystąpienie Hu Jintao z 2005 w którym stwierdził, że Chiny budują harmonijne społeczeństwo,  władze chińskie zaczęły wracać do Konfucjusza, bo jest on patriarchalny i hierarchiczny,  a więc wygodny dla władz. Jednak nie wiadomo czy społeczeństwu to odpowiada, ponieważ napływa nowa fala chińskiego nacjonalizmu- jest on bardzo poważny i może być groźnym oraz dużym wyzwaniem dla nowych władz.

Chińczycy na pewno będą wracali do swoich źródeł, obecnie poszukują konsensusu i porozumienia. Jeżeli zwyciężą pragmatycy to Chiny włączą społeczeństwo do innowacyjności, które będzie wolne i ma myślące kreatywnie. Jednak trzeba czekać do marca przyszłego roku, kiedy nastąpi zmiana prezydenta-  wtedy należy się spodziewać odpowiedzi.

W odpowiedzi na pytania dotyczące  zmiany władzy profesor stwierdził, że obecnie W Chinach ma miejsce powrót to merytokracji- czyli powrót do rządów oświeconych elit, obecnie nie są to demokraci w Zachodnim rozumieniu, są to bardzo twardzi ludzie, z których każdy  ma, co najmniej dwie kadencje, jako szef prowincji lub szef całego państwa. Nowa generacja jest bardzo  dobrze przygotowana merytorycznie, mają doświadczenie w zarzadzaniu. Strategiczna i strukturalna przewaga nad całym Zachodem, polega na tym, że w Chinach  istnieje stałość władzy. Jednak słabością jest brak  państwa prawa, ponieważ istnieją rządy  partii, która stoi cały czas ponad prawem. Jednak czy zmiana władzy przyniesie reformatorskie rozwiązania?  Tego dowiemy się dopiero w najbliższym czasie.

Relacja: Alicja Ukraińska z Sekcji Orientalistycznej Koła Naukowego „Ars Politica” UW

Zdjęcia: Marta Borucka z Koła Naukowego „Ars Politica” UW

zp8497586rq
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Relacja ze spotkania z prof. Bogdanem Góralczykiem – „Chiny: Wczoraj. Dziś. Jutro” Reviewed by on 5 grudnia 2012 .

W środę 28 listopada odbyło się spotkanie z Profesorem Bogdanem Góralczykiem „ Chiny: Wczoraj. Dziś. Jutro”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sekcję Orientalistyczną Koła Naukowego „Ars Politica” INP UW. Podczas spotkania zostało poruszonych wiele kwestii odnoszących się do przeszłości Chin, historii reform oraz  obecnej sytuacji jaką zastała piąta generacja rządzących. Profesor Góralczyk  zanalizował, problemy oraz wyzwania

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar