Artykuły,Korea Pn news,Patronaty

Relacja ze spotkania z dr. Nicolasem Levi – Ideologia w wewnętrznej i zewnętrznej polityce Korei Północnej

We wtorek 6 listopda 2012 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie z ekspertem CSPA doktorem Nicolasem Levi dotyczące ideologii w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oraz jej wpływu na politykę wewnętrzną i zewnętrzną tego kraju. Spotkanie, zorganizowane przez Sekcję Orientalistyczną Koła Naukowego „Ars Politica” i objęte patronatem Centrum Studiów Polska-Azja, miało na celu wyjaśnić ideologię panującą w Korei Północnej i wykazać potrzebę jej znajomości do analizy i zrozumienia działań północnokoreańskich.

Dr Levi zaczął od prelekcji, w ramach której przedstawił ewolucję sytuacji wewnętrznej Korei Północnej. Zauważył, że Korea Północna jest nadzwyczajnym krajem, w którym od 5 dekad nie zachodzą istotne zmiany. Chociaż odbywały się zmiany w kierownictwie, a w polskich raportach dyplomatycznych, regularnie przychodzących z Pyongyang od lat 60-tych, była mowa o przeprowadzanych reformach, to nie przynosiły widocznych efektów. W kraju zamkniętym zarówno dla świata jak i dla własnych obywateli wciąż panuje zła sytuacja żywnościowa, obecnie przede wszystkim związana z niewydolnością systemu dystrybucji.

Po tym wstępie dr Levi wszedł w sferę ideologii północno koreańskiej. Zauważył, że ideologia, będąca zbiorem poglądów wyrażających interesy narodu, gra decydującą rolę w polityce zagranicznej i wewnętrznej w Korei Północnej. Dr Levi rozłożył ideologię na poszczególne części, które omówił: ideę Juche, rozumianą jako samowystarczalność, politykę wojskową znaną jako „Songun” oraz kult jednostki. Z tych trzech podkreślony został kult jednostki, który jest wszechobecny w życiu prywatnym i publicznym m.in. w wiadomościach przekazywanych przez media. Portrety „Kimów” są wszędzie, a Kim Ir Sen oraz Kim Dzong Il są gloryfikowani w sztuce. Natomiast obecne metody zarządzania gospodarkę pochodzą z książek ideologicznych napisanych przez samego Kim Ir Sena, kiedy ten według oficjalnej narracji miał 18 lat.

buy cigarettes online

4×682.jpg” alt=”” width=”614″ height=”409″ />

Przy opisie roli wojska dr Levi podkreślił bliskie powiązania Koreańskiej Armii Ludowej z gospodarką kraju, które zapewniają wojsku duże wpływy. Wszystkie większe inwestycje wymagają autoryzacji ze strony wojskowych, którzy także uczestniczą w kluczowych dla Pyongyangu kontaktach z Pekinem.

Chociaż od niedawna można dostrzec kroki w kierunku zmian w systemie, szczególnie po przejęciu władzy przez Kim Dzong Una, przejawiające się choćby w modyfikacji retoryki w oficjalnych mediach, nie oznacza to, że będą one trwałe. Dr Levi zauważył, że wcześniejsze zmiany w retoryce północnokoreańskiej przeważnie były krótkotrwałe, a najlepszym przykładem tego były prowadzone od 2003 roku rozmowy sześciostronne, na których dochodzono do kompromisów. Jednak po upływie jakiegoś czasu Korea Północna uznała, że osiągnięty kompromis ją nie satysfakcjonuje, zażądała renegocjacji, co ostatecznie doprowadziło do upadku porozumienia. Jest to schemat, który cyklicznie się powtarza.

Po wystąpieniu nadszedł czas na dyskusję, w której m.in. zmierzono się z pytaniami o przyszłości półwyspu koreańskiego. Wszyscy byli zgodni, że nie należy spodziewać się rychłego upadku reżimu w Pyongyang, a koszt zjednoczenia byłby ogromny, jednak sala była podzielona co do oceny mentalności Koreańczyków z Północny i ich przygotowania na funkcjonowanie w nowoczesnym świecie. Dr Levi zauważył jednak, że upadek reżimu trudno przewidzieć lub wykluczyć, a kontrola władz na ludnością odrobinę się rozluźnia, nawet na prowincji. Część dyskutantów również zauważyła, że możliwość poważnych reform gospodarczych i hipotetyczne bogacenie się społeczeństwa może rozsadzić system, jednak dr Levi skontrował to spostrzeżeniem, że elitom zależy na utrzymaniu status quo, a opisany scenariusz może wręcz wzmocnić ideologię legitymującą system władzy.

Na koniec spotkania dr Levi podkreślił, że z sześcioma milionami żołnierzy, potencjałem nuklearnym i artylerią wycelowaną w Seul, Korea Północna stanowi ciągłe zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu.

Zdjęcia: Marta Borucka z Koła Naukowego „Ars Politica”

Relacja: Emil Jaroch oraz Andrzej Mendel z Sekcji Orientalistycznej Koła Naukowego „Ars Politica”

Sekcja Orientalistyczna Koła Naukowego „Ars Politica” Uniwersytet Warszawski

www.facebook.com/Arspolitica

zp8497586rq
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Relacja ze spotkania z dr. Nicolasem Levi – Ideologia w wewnętrznej i zewnętrznej polityce Korei Północnej Reviewed by on 20 listopada 2012 .

We wtorek 6 listopda 2012 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie z ekspertem CSPA doktorem Nicolasem Levi dotyczące ideologii w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oraz jej wpływu na politykę wewnętrzną i zewnętrzną tego kraju. Spotkanie, zorganizowane przez Sekcję Orientalistyczną Koła Naukowego „Ars Politica” i objęte patronatem Centrum Studiów Polska-Azja, miało na celu wyjaśnić ideologię panującą

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar