Artykuły,Chiny news,Spotkania CSPA

Relacja z 19. spotkania CSPA: dr Tomasz Wites – Perspektywy współpracy rosyjsko-chińskiej w kontekście potencjału demograficznego azjatyckiej części Rosji

W dniu 15 listopada obyło się 19. spotkanie CSPA. Tym razem naszym gościem był dr Tomasz Wites, geograf, doktor nauk o Ziemi, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego,  specjalizujący się w geografii regionalnej, a szczególnie w badaniach ludnościowych. Dr Wites jest autorem książki „Wyludnianie Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu” – najważniejszego w języku polskim opracowania kwestii depopulacji w azjatyckiej części Rosji.

Wstęp do wykładu wygłosił analityk CSPA Michał Lubina, w którym naszkicował historię Dalekowschodniego Regionu Rosji w kontekście stosunków rosyjsko-chińskich.

Podczas wykładu dr Wites omówił głównie dwie kwestie: wyludnianie się Syberii oraz chińską migrację na te tereny. W pierwszej części autor w szczegółowy sposób przedstawił kontekst depopulacji Rosji w latach 90-tych, w których to ze wschodnich prowincji FR, takich jak Czukotka czy Obwód Magadański, wyjechało ponad 50 % populacji. Dr Wites, który sam przeprowadził badania na Magadanie, w swą wypowiedź wplótł osobiste doświadczenia z pobytu tam: ukazywał zdjęcia opuszczonych i zrujnowanych domów oraz brak perspektyw regionu.  To największy pod względem powierzchni (12 765 900 km²) obszar na świecie, na którym zachodzą procesy depopulacyjne. Tempo i rozmiary zmniejszania się zaludnienia pozwalają wnioskować, iż mamy do czynienia z największym jak dotąd na świecie zjawiskiem powiększania się obszarów pustkowi demograficznych. Z drugiej strony – dr Wites przytoczył opinie rosyjskich specjalistów  z lat 90-tych, którzy twierdzili, że Syberia jest… przeludniona i obecna migracja stamtąd do europejskiej części Rosji staje się po prostu naturalnym procesem. Najsłynniejszym z tych twierdzeń było zdanie o „zbędnej populacji” (izbytocznoje nasilienije) zamieszkującej Syberię i Daleki Wschód Rosji, które wywołało sporo kontrowersji, szczególnie wśród mieszkańców tych ziem. Dr Wites przedstawiając w wyczerpujący sposób te kwestie stwierdził, iż tego typu opinie zdają się być nazbyt optymistyczne, a tempo depopulacji w niektórych regionach nie tylko nie zmalało, ale wręcz wzrosło i tym samym trudno mówić o jakimkolwiek naturalnym wyrównywaniu się. Ziemiom tym raczej grozi opustoszenie, a Rosja nie ma pomysłu co z tą sytuacją zrobić.

W drugiej części wykładu dr Wites omówił kwestie rosyjsko-chińskie w kontekście regionu. Podzielił je na 3 najważniejsze aspekty: polityczny, demograficzny i gospodarczy i wyczerpująco omówił ten środkowy.

Azjatycką część Rosji w 2012 roku zamieszkuje poniżej 30 mln osób, a w sąsiadujących z Rosją regionach Chin liczba ludności jest ponad dziesięciokrotnie większa. Powoduje to napięcie, szczególnie w związku z głosami o „żółtym zagrożeniu”, pojawiającym się w rosyjskim dyskursie już od… początku XX wieku. Inną kwestią jest całkowita niemożność policzenia Chińczyków po stronie rosyjskiej: dr Wites przytaczał różne dane, całkowicie sobie przeczące – od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów – i tym samym dobrze ukazał bałagan (będący wynikiem korupcji) panujący w rosyjskich urzędach, uniemożliwiający dokładne wyliczenie chińskiej populacji. Oprócz tego dr Wites przedstawił sytuację Chińczyków na rosyjskim Dalekim Wschodzie – głównie kupców, ale od ostatniego czasu również robotników i rolników. Mówił o ostatnim fenomenie mieszanych małżeństw rosyjsko-chińskich (Chińczyk+Rosjanka). Wreszcie, dr Wites przedstawił ogólne perspektywy rozwoju regionu oraz możliwości i problemy chińskich inwestycji tam.

Po wykładzie miała miejsce długa dyskusja w której wzięli udział dr Tomasz Wites, Michał Lubina oraz licznie zgromadzenie na sali goście.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Relacja z 19. spotkania CSPA: dr Tomasz Wites – Perspektywy współpracy rosyjsko-chińskiej w kontekście potencjału demograficznego azjatyckiej części Rosji Reviewed by on 30 listopada 2012 .

W dniu 15 listopada obyło się 19. spotkanie CSPA. Tym razem naszym gościem był dr Tomasz Wites, geograf, doktor nauk o Ziemi, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego,  specjalizujący się w geografii regionalnej, a szczególnie w badaniach ludnościowych. Dr Wites jest autorem książki „Wyludnianie Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu” – najważniejszego w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Michał Lubina

Doktor nauk społecznych UJ, pracownik w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ, absolwent Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich UJ. Kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (m.in. w latach 2009/2010 w Pekinie). Laureat grantu Narodowego Centrum Nauki na badanie współczesnych stosunków rosyjsko-chińskich. Oprócz tego w kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności zaś Birma. Jest autorem czterech książek. Pierwszej w Polsce historii Birmy („Birma. Historia państw świata w XX i XXI w.”, Trio, Warszawa 2014) oraz monografii „Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie 1948-2013″; (Kon-Tekst, Kraków 2014), pierwszego poświęconego temu zagadnieniu opracowaniu w języku polskim oraz – również pierwszej w Polsce – książki o współczesnych stosunkach rosyjsko-chińskich („Niedźwiedź wcieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014″, Akademicka, Kraków 2014), która stała się naukowym bestsellerem. Niedawno wydał „Panią Birmy. Biografię polityczną Aung San Suu Kyi” (Wyd. PWN, Warszawa 2015). Ponadto jest autorem dwóch przewodników turystycznych po Litwie i Rosji (współautorstwo) oraz internetowych przewodników po Chinach, Hongkongu, Laosie i Bangladeszu. Publikował artykuły m.in. w „Rzeczpospolitej”(Plus/Minus), „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Nowej Konfederacji” i "National Geographic Traveller". Znajomość języków: angielski, rosyjski, ukraiński, chiński(komunikatywnie). Mieszka w Krakowie. Ekspert CSPA: Birma, Chiny-Rosja.

Pozostaw odpowiedź