Inne-news,Komentarz eksperta

Radosław Pyffel – video-komentarz: Chiny zmieniają politykę wobec Izraela i Pakistanu

r.pyffel-150x150Serdecznie zapraszamy do obejrzenia video-komentarza Radosława Pyffla o powolnych zmianach w światowej architekturze. Chiny umiejętnie budują relacje z Pakistanem i Izraelem, krajami do tej pory będącymi w strefie wpływów USA. Wydaje się, że w wypadku relacji z tymi krajami czas będzie działał na korzyść Chin, a nie USA.

Zachęcamy do obejrzenia materiału w najlepszej możliwej jakości – 1080 p.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Radosław Pyffel – video-komentarz: Chiny zmieniają politykę wobec Izraela i Pakistanu Reviewed by on 22 sierpnia 2011 .

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia video-komentarza Radosława Pyffla o powolnych zmianach w światowej architekturze. Chiny umiejętnie budują relacje z Pakistanem i Izraelem, krajami do tej pory będącymi w strefie wpływów USA. Wydaje się, że w wypadku relacji z tymi krajami czas będzie działał na korzyść Chin, a nie USA. Zachęcamy do obejrzenia materiału w najlepszej możliwej

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 10

 • Avatar Adam Machaj Bolanren Dagougou

  Wielkie dzieki za streszczenie. Zydzi to nie monolit wiec ostroznie trzeba wszystko rozpatrywac. Jedno na marginesie (nie hwalac sie). ChRL zlecilo przygotowanie glownego spotu Olimpiady 2008 Panu Spilbergowi (wiadomo Pna jest Zydem powiazanym z amerykansim establiszmentem). Dla mnie to wtedy Chinczycy zwariowali, po jakims czasie oazalo sie ze Pan rezyser oscentacyjnie wycofal sie z projektu ze wzgledu na sprawe Tybetu. Chinczyk madry po szkodzie. Ale jak juz pisalem moim zdaniem Zydzi to nie monolit wiec tu trzeba wszystko wazyc krok po kroku ale wtedy to ChRL przegiela swoja latwowiernoscia.Zycie.

  • Co do streszczenia, cieszę się, że mogłem pomóc! Ma Pan całkowitą rację, Żydzi to nie monolit.
   Ciekawostką jest tu życiorys Israela Epsteina (ur. w 1915 r. w Warszawie, zm. w 2005 r. w Pekinie). Był on chińskim dziennikarzem pochodzenia żydowskiego, propagandystą, autorem szeregu książek o tematyce społeczno-politycznej, członkiem Stałego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin, redaktorem naczelnym „China Reconstructs” (obecnie „China Today”) – czołowego chińskiego miesięcznika międzynarodowego, założonego przez Soong Ching-ling, wdowę po Sun Jat-senie w 1949 r. W 1957 r. Epstein otrzymał obywatelstwo chińskie. W czasie Rewolucji Kulturalnej był więziony, potem zrehabilitowany..

   • Avatar Adam Machaj Bolanren Dagougou

    Uzywam wlasnie slowa Zydzi (rozproszeni po calym swiecie i bardzo czasem sie rozniacy) aby odroznic od Izraelczykow (jako obywateli konkretnego panstwa).
    Ciekawostka jest to, ze Zydzi w Iranie popieraja Ahmadinedzada i zyja sobie tam bez zadnych problemow. (informacja pochodzi z pewnego reportazu, ktory ogladalem w tv ze 2 lata temu, dzis nie pamietam ani tytulu ani stacji ktora to emitowala).

   • Avatar Zyggi

    Co do Mahmuda Ahmadineżada i Żydów. W 2008 r. podczas wizyty w Nowym Jorku, gdzie irański prezydent przemawiał na forum ZO ONZ, spotkał się też z ortodoksyjnymi Żydami z ruchu Neturei Karta, sprzeciwiającymi się istnieniu Państwa Izrael. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i było zamieszczone na Youtube oraz na Dailymotion.
    Jak łatwo się domyśleć, spotkanie to zostało „przeoczone” przez mainstreamowe media Zachodu. Mówiąc półżartem, prawdopodobnie z troski o telewidzów: wielu ludzi na widok irańskiego prezydenta wymieniającego pocałunki z żydowskimi ortodoksami mógłoby pomyśleć, że zjedli coś halucynogennego, albo że ktoś ich robi (robił?) w bambuko. :-)

 • Chyba przez linki do stron/programów… komentarz czeka na moderację !!

 • Przede wszystkim dużo zależy w jakim miejscu Chin mieszkasz ( podobno łączenie się i korzystanie z różnych węzłów komunikacyjnych daje różne efekty. Nie znam się na sprawach sieciowych … w każdym razie mam kilka propozycji dla was. Sam zresztą otrzymałem info od innego Polaka mieszkającego w Chinach.

  „www.ultrareach.com/

  Jest tam też zakładka żeby działało z Firefoxem.

  A drugi program :

  http://hotspotshield.com/

  Łączy się przez VPN.

  Warto również dodać, że coś co nie działa w BJ może działać w SH ( czasami takie rzeczy się zdarzają ) nie wiem od czego to zależy – prawdopodobnie nie ma jednego systemu blokującego !!
  Co gorsza co jakiś czas ten system jest ulepszany i tak od czerwca tego roku nie ma możliwości korzystania z wielu serwisów do ściągania plików.

  Studenci na akademykach też mają własne sposoby na obchodzenie systemu … więc jeśli jesteś studentem na uczelni w Chinach … zapytaj studentów .. oni wiedzą bo sami z tego korzystają !!

 • Proponujemy odblokowanie stron Youtube. Wiemy ze istnieje takie opragramowanie i ze mozna tak odblokowac np facebooka. Moze ktos z czytelnikow mieszka w Chinach i moglby sluzyc rada? Moze Pan Adam Izydorczyk ktory ma dobra orientacje w wielu takich sprawach?

 • Avatar Adam Machaj Bolanren Dagougou

  Bardzo interesujaca kwestia ale niestety jestem w Chinach i youtube nie moge otworzyc. Moze ktorys z uzytkownikow moze napisac glowne tezy przedstawione przez redaktora R.Pyffela tutaj w komentarzach. Chetnie sie zaponzam. Z gory dzieki

  • Pan Radosław Pyffel w swoim video komentarzu poruszył następujące sprawy: Pakistańczycy przekazali Chińczykom szczątki amerykańskiego helikoptera (podobno niewykrywalnego dla radarów) zniszczonego w czasie zamachu na Bin Ladena. Efektem był niepokój w USA i obcięcie pomocy dla Pakistanu. Sama akcja wyeliminowania Bin Ladena została przyjęta przez Pakistańczyków jako pogwałcenie suwerenności ich kraju, jako że akcję tę przeprowadzono bez wiedzy władz w Islamabadzie. Te ostatnie sugerują, że w sytuacji obcięcia pomocy z USA byłyby skłonne zwrócić się w stronę bliźższych więzi z Pekinem. Jednak wydaje się, że same Chiny nie byłyby w takiej współpracy bliżej zainteresowane, jako że Pakistan jest de facto światowym centrum teroryzmu, ten zaś zagraża nie tylko USA, ale i Chinom. Sytuacja, w której USA są zaangażowane w walkę z terroryzmem w Pakistanie, jest na rękę władzom ChRL.
   Pragmatyzm chińskich władz, na który nakłada się malejąca rola USA, m.in. wywołana brakiem gotówki na kupowanie sojuszników, jest widoczny także w kontaktach Chin z Izraelem. Wizyty Ehuda Baraka w Izraelu i dowódcy ChALW w Izraelu zaowocowały m.in. ważnymi kontraktami wojskowymi. Pan Pyffel przypomniał, że Izrael był jednym z pierwszych krajów, które uznały ChRL w 1949 r., podczas gdy ChRL uznała Izrael dopiero w 1992 r. Mimo to już w latach 80-tych trwała ożywiona współpraca handlowa i wojskowa obu państw. Dwukrotnie, w 2000 i 2005 r., USA wywierały na Izrael nacisku mające na celu uniemożliwienie sprzedaży izraelskich technologii militarnych do Chin. Od 2010 r. obserwujemy silny wzrost dwustronnej wymiany handlowej.
   Reasumując, Pan Pyffel zauważył, że Chiny starają się rozwijać handel i relacje zagraniczne, starając się zarazem nie robić tego ostenacyjnie i nie drażnić słabnących USA, jakkolwiek w dalszej perspektywie relacje te będą zmieniać się na korzyść Chin. Pozostaje otwarte pytanie, jak na to zareagują USA, ale to już kwestia na kolejne komentarze.

  • Przepraszam za błąd. Otóż w zdaniu: „Wizyty Ehuda Baraka w Izraelu i dowódcy ChALW w Izraelu zaowocowały m.in. ważnymi kontraktami wojskowymi” powinienem oczywiście napisać: „Wizyty Ehuda Baraka w Chinach …”.

Pozostaw odpowiedź