Chiny news,Komentarz eksperta

Radosław Pyffel: G20- jesteśmy świadkami narodzin nowej epoki.

radek2 Szczyt G20, który w ten weekend odbył się w Toronto, skupił uwagę światowych mediów głównie ze względu na tradycyjnie już gwałtowne wystąpienia alterglobalistów. Tymczasem w tle widowiskowych ulicznych walk i nudnych dyskusji o wychodzeniu światowej gospodarki z kryzysu ( hasło szczytu: Recovery and New Beginnings), zaczyna kształtować się nowa architektura światowego ładu.

A wszystko za sprawą Chin, które na szczycie przedstawiały się jako lider i stabilizator światowej gospodarki ( połowa globalnego wzrostu PKB została wygenerowana właśnie za Wielkim Murem).

 

Szczyt stał się okazją do wywarcia mocnej presji na Chiny w kwestii rewaluacji juana, która osłabiłaby konkurencyjność chińskiego eksportu. Już przed szczytem kwestię tą szczególnie aktywnie podnosiły USA i Indie.  

Tymczasem Chiny tydzień przed szczytem, uprzedzając falę żądań, wzmocniły własną walutę o 0,53 %, co jednak nie wywołało wśród amerykańskiej opinii publicznej zrozumienia. Paul Krugman, wpływowy publicysta The New York Times uznał to za „działanie w złej wierze”, którego celem było wyłącznie uzbrojenie się w argument do zbijania żądań o prawdziwą rewaluację.

Tymczasem przedstawiciele Chin oficjalnie trzymają się twardego kursu. Zhang Tao, Dyrektor International Department, Bank of China stwierdził iż zdaję sobie sprawę iż cała opinia światowa domaga się rewaluacji juana, więc nie czuję dodatkowej presji ze strony krajów G20. I nie zmieni to w żaden sposób chińskiej polityki dotyczącej kursu własnej waluty. Podobnie rzecznik chińskiego ministra spraw zagranicznych, który także oficjalnie zapewnił że kurs juana będzie zmieniany zgodnie z zasadami „ niezależności, zachowania kontroli i gradualizmu”.

Interpretacja takich wypowiedzi jak zawsze nastręcza pewnych trudności. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć iż Chiny utrzymają całkowitą kontrolę nad rewaluacją juana, a jego wartość będzie rosła w stopniu który nie zakłóci ich powolnego wychodzenia z gospodarki proeksportowej ( a to proces który już się rozpoczął).

Znamienne, że zanim doszło do spotkania G20, odbyła się sesja G8 (którego Chiny nie są członkiem). Dyskutowano o sprawach bezpieczeństwa światowego czyli problemie Iranu i Korei Północnej. A w tych sprawach niewiele, lub zgoła nic ( zwłaszcza w przypadku nieobliczalnej KRLD, która de facto dryfuję w kierunku chińskiego protektoratu) nie można osiągnąć bez Pekinu.

Zdając sobie sprawę iż G8 jest już niereprezentatywne ( Chiny to druga gospodarka świata wg nominalnego PKB) premier Japonii zaproponował by dostosować skład do nowej sytuacji i w przyszłym roku zaprosić Chiny do udziału w obradach. Gospodarzem szczytu w 2011 roku będzie Francja, która – jako iż zależy jej na dobrych stosunkach z Chinami ( vide obecność prezydenta Sarcozy’ego na otwarciu Expo) , prawdopodobnie wystosuję takie zaproszenie pod adresem Pekinu. Czy będzie to początkiem G9? Czy w kolejnych latach dołączą kolejne kraje np. Indie?

Odpowiedzi na te pytania wciąż nie znamy, pewne jest jednak iż w kolejnych dekadach kształt systemu światowego nadal będzie się dostosowywał do wzrastającego znaczenia Chin. Miejmy nadzieję że będą one jednocześnie także ewoluować by łagodnie i harmonijnie do tego systemu się dostosowywać i go (współ)kształtować.

Na naszych oczach zaczyna się nowa epoka. Kolejna jej odsłona to wizyta Hu Jintao w Waszyngtonie, który na szczycie G20 przyjął zaproszenie od Barracka Obamy.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Radosław Pyffel: G20- jesteśmy świadkami narodzin nowej epoki. Reviewed by on 28 czerwca 2010 .

 Szczyt G20, który w ten weekend odbył się w Toronto, skupił uwagę światowych mediów głównie ze względu na tradycyjnie już gwałtowne wystąpienia alterglobalistów. Tymczasem w tle widowiskowych ulicznych walk i nudnych dyskusji o wychodzeniu światowej gospodarki z kryzysu ( hasło szczytu: Recovery and New Beginnings), zaczyna kształtować się nowa architektura światowego ładu. A wszystko za

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź