Indie

Przegląd prasy indyjskiej 14.11-28.11.2010

Jakimi tematami żyją Indusi? Co w ostatnich dniach poruszyło tamtejszą sceną polityczną? Między innymi  na te pytania poznamy odpowiedź dzięki Joannie Dobkowskiej, która przygotowała przegląd indyjskiej prasy z ostatnich 2 tygodni.

Przez ostatnie dwa tygodnie indyjska prasa w dalszym ciągu powracała do tematyki „skandalu spektrum”, mimo bardzo szybkiej dymisji ministra Raji. Szczególnie wiele uwagi poświęcono w tym kontekście premierowi Manmohanowi Singhowi – coraz częściej podkreślana jest jego osobista odpowiedzialność za tę sprawę. Innym elektryzującym prasę tematem jest podjęcie procedury śledczej przeciwko liderowi politycznemu z Kaszmiru Aliemu Geelani, pisarce Arundhati Roy oraz pięciu innym osobom, które są oskarżane o antyindyjskie wypowiedzi. Poruszano również temat porażki wyborczej Rahula Gandhiego w stanie Bihar oraz wynikających z tego trudności dla pracy Kongresu. W działach poświęconych polityce zagranicznej często pisano na temat Pakistanu – najpierw, gdy zaprotestował on przeciwko wyłączeniu Kaszmiru z listy terytoriów spornych pod nadzorem Rady Bezpieczeństwa ONZ; później przy okazji żądań indyjskich o rozliczenie zamachowców z 26 listopada 2008 r. Poza tym wiele miejsca kolumny zagraniczne poświęciły uwolnieniu demokratycznej opozycjonistki birmańskiej Aung San Suu Kyi, starciu dwóch państw koreańskich oraz – pod koniec obecnego tygodnia – reakcjom na aktualizację strony WikiLeaks.

Arundhati Roy

Arundhati Roy

Mimo wielu istotnych wydarzeń w polityce zagranicznej, ostatnie dwa tygodnie upłynęły pod znakiem „skandalu spektrum” (2G spectrum scam). Mimo zapewnień o swojej niewinności, które składał na łamach Hindustan Times, minister telekomunikacji A. Raja musiał podać się do dymisji. Zgodnie z doniesieniami dziennika, nastąpiło to 14 listopada, po konsultacjach z szefem jego macierzystej partii DMK, M. Karunanidhim oraz premierem Manmohanem Singhiem. Szczególną rolę odgrywa tu osoba premiera, którego coraz częściej zaczyna się obarczać osobistą odpowiedzialnością za współuczestniczenie w aferze korupcyjnej. Hindustan Times zauważa, że może zagrozić to znacznie popularności premiera, postrzeganego jako „Mr Clean” i wolnego od wszelkich oskarżeń. Jak donosi The Times of India, premiera o bezczynność w sprawie skandalu i działań samego ministra Raji oskarża nie tylko opozycja: wyjaśnień zażądał również Sąd Najwyższy. Sąd nie podzielał jednak stanowiska BJP, bezpośrednio oskarżającej premiera – sędziowie G. S. Singhvi i A. K. Ganguly wyjaśniali, że działania podjęto przeciwko „władzom autoryzującym decyzje”, nie zaś konkretnie przeciwko Manmohanowi Singhowi. The Economic Times cytuje Sonię Gandhi, broniącą premiera Singha. Nazwała ona działania opozycji „karygodnymi i żenującymi”; przywołała również dawne ataki polityczne na premiera, z których wyszedł on zwycięsko. Zdaniem przewodniczącej UPA „powinna to być lekcja dla wszystkich”. Nie zmienia to jednak stanowiska BJP – Subramaniam Swamy nazywa Singha „słabym człowiekiem” i dodaje, że „jeśli premier nie odwołuje nielegalnie przyznanych licencji i nie ściga sprawców, to należy go usunąć”.

Równie interesującym dla prasy wydarzeniem stało się zlecenie przez sąd wszczęcia dochodzenia przeciwko pisarce Arundhati Roy, kaszmirskiemu politykowi Aliemu Geelani, poecie Varavarze Rao oraz czterem innym osobom, oskarżonym o „antyindyjskie wypowiedzi”, dotyczące kwestii przynależności terytorialnej Kaszmiru. Szczególnie dużo miejsca poświęca sprawie The Hindu, opisując okoliczności sprawy. Decyzja sądu jest bowiem konsekwencją zorganizowanej 21 października w New Delhi konferencji w sprawie Kaszmiru „Azadi: The Only Way”. To wypowiedzi na tej konferencji zostały uznane za niezbędny dowód do rozpoczęcia procedur policyjnych, które jednak opóźniały się ze względu na niekompletność raportu. Jako najważniejszy zarzut uznano bowiem nawoływanie do buntu, na co zabrakło potwierdzenia w przedstawionym dotąd raporcie. Minister sprawiedliwości, M. Veereppa Moily, nazwał to wydarzenie „wyjątkowo niefortunnym”; odpierał także zarzuty opozycji o bezczynność rządu, tłumacząc, że „polityki nie można mieszać z podburzaniem do buntu”. Arundhati Roy, która stwierdziła, że „Kaszmir nigdy nie był integralną częścią Indii”, na łamach The Times of India odmawia wyrażenia skruchy za swoje słowa. Podkreśliła jednocześnie, że jej prawo do wyrażania swoich myśli jest równe prawu aktywistów nacjonalistycznych do składania protestu. Co więcej, pisarka stwierdziła, że o antyindyjskie wypowiedzi równie dobrze mógłby zostać oskarżony pośmiertnie Jawaharlal Nehru, czego dowodzą przytaczane przez nią w The Hindu wypowiedzi indyjskiego męża stanu.

Kolumny poświęcone polityce zagranicznej zdominowały stosunki z Pakistanem. Opisywane przez Hindustan Times uroczystości upamiętniające ofiary ataków terrorystycznych z 26 listopada 2008 r. zaktywizowały indyjski rząd do zwiększenia nacisków na Pakistan w celu wyjaśnienia tej sprawy. Minister spraw wewnętrznych P. Chidambaram stwierdził na łamach dziennika, że Pakistan nie wywiązał się ze swoich obietnic i nie doprowadził osób odpowiedzialnych za zamachy przed oblicze sprawiedliwości. Podkreślił on także, że stanowi to odpowiedzialność całego narodu pakistańskiego. Minister obrony A. K. Antony na łamach The Times of India nazwał ataki z 26 listopada „ponurym przypomnieniem o niestabilnych stosunkach sąsiedzkich” i podkreślił determinację narodu, by podobna sytuacja już się nie powtórzyła. Wymierzenia sprawiedliwości odpowiedzialnym za ataki terrorystyczne domagają się od Pakistanu także Stany Zjednoczone; Sekretarz do spraw Centralnej i Południowej Azji Robert Blake domagał się na łamach Hindustan Times podjęcia konkretnych działań, stwierdzając, że Pakistan musi zająć się tym problemem. The Hindu stwierdza wyraźnie, że nie osiągnięto żadnych postępów w tej sprawie, a blisko dwadzieścia osób podejrzanych o ścisłą współpracę przy organizowaniu zamachów nadal nie zostało zatrzymanych. Brak „wyraźnych i znajdujących potwierdzenia w faktach” postępów stwierdza również ponaglająca nota Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wystosowana do pakistańskiego rządu. Co ciekawe, Pakistan oskarża Indie o brak współpracy w procesach siedmiu schwytanych dotychczas osób, powołując się na brak odpowiedzi na żądania potwierdzenia zeznań Ajmala Kasaba, stanowiących podstawę dochodzenia.

Pod koniec tygodnia prasę zainteresowała również kwestia wycieków tajnych dokumentów amerykańskich na stronę WikiLeaks. The Times of India przytacza amerykańskie oświadczenia, że dokumenty te mogą zrodzić napięcia między USA a Indiami, a także innymi krajami, do których rząd Stanów Zjednoczonych zwrócił się z podobnymi ostrzeżeniami. Napięcie w amerykańskim rządzie zwiększa fakt, że nieznane są dokumenty będące w posiadaniu WikiLeaks, choć, jak donosi The Hindu, najprawdopodobniej będą one dotyczyły działalności dyplomatycznej. Wśród innych krajów, do których Stany Zjednoczone wystosowały podobne ostrzeżenia, dziennik wylicza m. in. Rosję, Australię, Wielką Brytanię, Turcję i Kanadę.

W prasie ślad znalazły także Igrzyska Azjatyckie, ponieważ w tegorocznej ich edycji Indie osiągnęły najlepsze wyniki w swojej dotychczasowej historii: 64 medale, w tym 14 złotych. Obecnie, zgodnie z informacjami The Times of India, Indie zajmują szóstą pozycję pod względem liczby medali, jednak ostateczny wynik będzie znany w sobotę, po zakończeniu wszystkich konkurencji.

W przyszłym tygodniu w prasie najprawdopodobniej w dalszym ciągu kontynuowany będzie temat „skandalu spektrum”, którego rozwiązanie utrudnia impas w Kongresie. Podobne zainteresowanie powinna budzić także kwestia aresztowania oskarżonych o „antyindyjskie wypowiedzi” pisarzy i naukowców. Kolumny zagraniczne natomiast na pewno zareagują na zapowiadane przez WikiLeaks ujawnienie tajnych amerykańskich dokumentów – szczególnie jeśli będą one rzeczywiście zawierały materiały negatywnie wpływające na podbudowaną po wizycie Baracka Obamy indyjsko-amerykańską współpracę.

Joanna Dobkowska

Fot: Loker/Wikimedia Commons, lic.  CC-BY-SA-2.5

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Przegląd prasy indyjskiej 14.11-28.11.2010 Reviewed by on 1 grudnia 2010 .

Jakimi tematami żyją Indusi? Co w ostatnich dniach poruszyło tamtejszą sceną polityczną? Między innymi  na te pytania poznamy odpowiedź dzięki Joannie Dobkowskiej, która przygotowała przegląd indyjskiej prasy z ostatnich 2 tygodni. Przez ostatnie dwa tygodnie indyjska prasa w dalszym ciągu powracała do tematyki „skandalu spektrum”, mimo bardzo szybkiej dymisji ministra Raji. Szczególnie wiele uwagi poświęcono

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź