Indie,[ ANALIZY ]

Przegląd prasy indyjskiej 28.12.2010- 09.01.2011

Jakimi tematami żyją Indusi? Co w ostatnich dniach poruszyło tamtejszą sceną polityczną? Między innymi  na te pytania poznamy odpowiedź dzięki Joannie Dobkowskiej, która przygotowała przegląd indyjskiej prasy z ostatnich 2 tygodni.

Przez ostatnie dwa tygodnie na łamy indyjskiej prasy w dalszym ciągu powracał temat „skandalu spektrum” (spectrum scam), obecnie jednak najczęściej pojawia się on w kontekście paraliżu prac parlamentu. Trwający od grudnia spór między rządem i partiami opozycyjnymi, dotyczący instytucji właściwej do prowadzenia śledztwa, przenosi się również na inne dziedziny obrad. Powracano także do udostępnionej dzięki WikiLeaks wypowiedzi Rahula Gandhiego o „hinduskim terroryzmie” (określanym przez BJP jako „szafranowy terroryzm”). Pod koniec ostatniego tygodnia szczególnie wiele uwagi wzbudził oczekiwany raport komisji Sri Krishny, dotyczący możliwości wydzielenia samodzielnego stanu Telangana ze stanu Andhra Pradesh oraz aktywizacja środowisk popierających to wydzielenie. Zainteresowano się także zajściami w miejscowości Lalgarh, gdzie w wyniku strzelaniny zainicjowanej najprawdopodobniej przez CPI(M) siedem osób zginęło, a około dwudziestu zostało rannych. W działach poświęconych sprawom zagranicznym wiele uwagi poświęcono zabójstwu gubernatora Pendżabu, Salmaana Taseera; ten zamach wyciągnął na światło dzienne temat braku konkretnych działań ze strony Pakistanu w sprawie wyjaśnienia ataków terrorystycznych z Bombaju. Duży odzew wzbudziła wywołana ulewnymi deszczami niszczycielska powódź na wschodnim wybrzeżu Australii, a także nadal aktualna kwestia zaostrzonego sporu między Koreą Północną i Południową. Uwagę prasy ściągnęły na siebie także wydarzenia w Europie: zamachy bombowe w Grecji oraz proces rosyjskiego magnata przemysłu naftowego, Michaiła Chodorkowskiego.

Na łamach prasy w dalszym ciągu toczy się zapoczątkowany w ostatnich dniach grudnia spór między rządem a opozycją, jaka instytucja jest właściwa do prowadzenia śledztwa w zakresie „skandalu spektrum”. Hindustan Times porównuje zakres możliwości żądanej przez opozycję JPC (Joint Parliamentary Committee, wspólnej parlamentarnej komisji śledczej) oraz proponowanej przez rząd PAC (Public Account Committee, parlamentarna Komisja Wydatków Publicznych). Ponieważ PAC działa w oparciu o ograniczony mandat przyznany jej przez rząd, a jej kompetencje są ograniczone do kwestii finansowych, powołanie takiej komisji nie przekonuje opozycji. Na łamach The Times of India Arun Jaitley, jeden z liderów BJP, podkreślił, że choć rozmaite instytucje, w tym PAC, mogą badać poszczególne aspekty skandalu, to „nadrzędną rolę powinna pełnić JPC”. Niezmienne stanowisko opozycji w tej kwestii powoduje zastój we wszystkich pracach parlamentu; zdaniem The Times of India brak zgody i chęci współpracy wynikający z tej afery może być szczególnie niebezpieczny podczas lutowej sesji opracowywania budżetu. Według dziennika, może on spowodować bojkot ustawy budżetowej lub zastąpienie dyskusji pustymi sloganami i oskarżeniami. Jeszcze dalej w swoich ocenach idzie The Hindu, oskarżając opozycję o „uczynienie z parlamentu farsy”; zdaniem dziennika, wizerunek „najważniejszej konstytucyjnej instytucji demokratycznej” doznał poważnego uszczerbku, a obecna sesja jest najgorszą i najmniej produktywną spośród dotychczasowych 82 sesji.

Andhra Pradesh, autor: Bmaganti

Andhra Pradesh, autor: Bmaganti

Nie mniejszym zainteresowaniem w prasie cieszy się publikacja długo oczekiwanego raportu komisji Sri Krishny, dotyczącego ewentualnego wydzielenia ze stanu Andhra Pradesh samodzielnego stanu Telangana (czego domaga się przede wszystkim żyjąca tam grupa użytkowników języka telugu). Hindustan Times przytacza sześć zaproponowanych przez komisję potencjalnych rozwiązań tego problemu: zachowanie status quo, zachowanie jedności stanu przy wprowadzeniu dodatkowych rozwiązań konstytucyjnych (m. in. utworzeniu Regionalnej Rady Telangana) oraz cztery różne wersje rozpadu stanu Andhra Pradesh na dwa stany, różniące się przede wszystkim statusem dotychczasowej stolicy – Hajdarabadu. Spośród wszystkich możliwych opcji, zgodnie z The Economic Times, komisja Sri Krishny za najlepszą uznaje zachowanie zjednoczonego stanu Andhra Pradesh, wskazując na kluczowe znaczenie Hajdarabadu dla regionu oraz na możliwą eskalację przemocy jako konsekwencję rozpadu. Na temat propozycji zawartych w raporcie natychmiast wypowiedział się także przewodniczący TRS (Telangana Rashtra Samithi, regionalnej partii politycznej zrzeszającej członków tzw. Telangana Movement, domagających się usamodzielnienia stanu) K. Chandrasekhar Rao. Jest on zdecydowanie przeciwny części rozwiązań proponowanych przez komisję, żądając bezwarunkowego utworzenia samodzielnego stanu z Hajdarabadem jako stolicą. The Times of India przytacza jego stanowczą deklarację: „Telangana bez Hajdarabadu jest jak ciało pozbawione głowy. Domagamy się utworzenia stanu w jego historycznych granicach, sprzed 1956 r. (…) Nie pójdziemy na kompromis w sprawie choćby cala ziemi.” Warto zauważyć, że utworzenie samodzielnego stanu popierane jest nie tylko przez regionalną partię TRS, BJP i środowiska studenckie, ale także przez zamieszkujących Andhra Pradesh muzułmanów – zgodnie z informacjami Hindustan Times zdecydowany sprzeciw wyrażają natomiast muzułmanie z Hajderabadu, którzy „czuliby się bezpieczniej w większym stanie”. Dla członków komisji stanowi to kolejny argument przemawiający za zachowaniem jedności stanu. The Hindu zauważa natomiast, że szybkie rozwiązanie tej kwestii jest istotne przede wszystkim ze względu na narastające napięcie społeczne. Zaktywizowane po ogłoszeniu raportu organizacje popierające rozpad Andhra Pradesh zwołują kolejne manifestacje studenckie, które mają skłonności do przeradzania się w starcia z policją.

Zabójstwo gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżab Salmaana Taseera przez jego własnego ochroniarza wstrząsnęło opinią publiczną zarówno w Indiach, jak i na całym świecie. The Hindu przytacza pełne potępienia stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-Moona oraz wypowiedź przewodniczącego Komisji Narodów Zjedoczonych do spraw Wolności religii, Leonarda Leo, w której nazywa on Taseera „odważnym człowiekiem”, natomiast pakistańskie prawo zakazujące bluźnierstwa przeciwko islamowi, określa jako „wadliwe” i „wzbudzające kulturową bezkarność”. G. Parthasarathy, były przedstawiciel Indii w Islamabadzie, w wypowiedzi dla The Times of India określa to zabójstwo jako „ostrzeżenie dla wszystkich liberalnych i prozachodnich polityków w Pakistanie”. Jeden z komentatorów dziennika zauważa jednak, że zabójstwo Taseera nie jest próbą zahamowania liberalnych zmian w kraju – przeciwnie, jest ono efektem pogorszenia się sytuacji w Pakistanie i dowodem na to, że wszelkie środowiska przeciwne radykalnej polityce są w gruncie rzeczy bezsilne.

Sprawa upadłego magnata rosyjskiego przemysłu naftowego, Michaiła Chodorkowskiego, znajduje odzew w indyjskiej prasie nawet po ogłoszeniu wyroku skazującego. Zgodnie z informacjami The Times of India, w swoim drugim procesie o oszustwa gospodarcze Chodorkowski został skazany na 14 lat więzienia. Dziennik przytacza także opinie rosyjskich działaczy na rzecz stosowania rządów prawa; Ludmiła Aleksiejewa określa wyrok jako „okrutny i bezwstydny, stanowiący dowód na brak niezawisłego sądownictwa w Rosji”. Samą sprawę działaczka określa jako „absurdalną”. Przebieg procesu i wydany wyrok budzi jednak wątpliwości nie tylko w Rosji, lecz także za granicą: The Hindu przytacza słowa krytyki, które pod adresem rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości skierowała Hillary Clinton. Amerykańska Sekretarz Stanu uznała ten proces za przykład „wybiórczego” ścigania przestępstw, a rosyjski system rządów prawa określiła jako „przysłonięty politycznymi rozgrywkami”. Z tymi oskarżeniami nie zgadza się, rzecz jasna, strona rosyjska, nazywając zarzuty „bezpodstawnymi”.

W kolejnych tygodniach uwaga prasy w dalszym ciągu skupiona będzie na impasie w pracach parlamentu, wynikającym ze sporów na tle „skandalu spektrum”. Kwestia przezwyciężenia tego rozdźwięku i przywrócenia parlamentu normalnego trybu pracy ma obecnie, w przededniu uchwalania ustawy budżetowej, kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Również nierozwiązany problem utworzenia samodzielnego stanu Telangana będzie znajdował oddźwięk w prasie; zdecydowane stanowisko szefa TRS i narastające napięcia społeczne mogą stanowić silny bodziec do szybkiej reakcji państwa na ten kryzys. Istotnego znaczenia nabrać może zabójstwo Salmaana Taseera, które nie tylko spotkało się z wielkim sprzeciwem Indii, lecz również podniosło po raz kolejny nierozwiązany dotąd problem niechęci Pakistanu do efektywnego ścigania i ukarania sprawców ataków terrorystycznych z listopada 2008 r. Wobec destabilizacji samego Pakistanu dla Indii tematy te w najbliższym czasie mogą okazać się kluczowe.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Przegląd prasy indyjskiej 28.12.2010- 09.01.2011 Reviewed by on 10 stycznia 2011 .

Jakimi tematami żyją Indusi? Co w ostatnich dniach poruszyło tamtejszą sceną polityczną? Między innymi  na te pytania poznamy odpowiedź dzięki Joannie Dobkowskiej, która przygotowała przegląd indyjskiej prasy z ostatnich 2 tygodni. Przez ostatnie dwa tygodnie na łamy indyjskiej prasy w dalszym ciągu powracał temat „skandalu spektrum” (spectrum scam), obecnie jednak najczęściej pojawia się on w kontekście

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź