Japonia news,News

Premier Yoshihiko Noda ponownie zmienia skład rządu

W walce o przychylność opozycji w sprawie podwyżek podatku konsumpcyjnego premier Yoshihiko Noda zadecydował o wymianie 5 ministrów. Opozycyjna Partia Liberalno-Demokratyczna domagała się odwołania 4 członków rządu.

Dotychczasowy minister obrony Naoki Tanaka zostanie zastąpiony przez profesora z Takushoku University – Satoshi Morimoto. Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej ministrem obrony została osoba spoza parlamentarnych kręgów. Morimoto jest znanym w Japonii komentatorem telewizyjnym zajmującym się tematyką obronną oraz polityką zagraniczną. 71-letni profesor ukończył Narodową Akademię Obrony oraz służył w powietrznych oddziałach Sił Samoobrony. W 1979 r. otrzymał posadę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w którym pracował jako kierownik biura polityki obronnej w wydziale informacyjnym. Po zakończeniu kariery urzędniczej Morimoto zajął się nauczaniem. W 2009 r. został doradcą ówczesnego ministra obrony Yasukazu Hamady, ale po tym jak rządy objęła Partia Demokratyczna zrezygnował ze stanowiska. Chociaż Morimoto nie jest politykiem, to posiada silne koneksje z kręgami politycznymi, szczególnie z Partią Liberalno-Demokratyczną. Profesor znany jest z krytyki polityki Partii Demokratycznej, również tej zakładającej możliwość renegocjacji porozumienia o statusie sił zbrojnych, czyli bilateralnej umowy regulującej status amerykańskich wojsk w Japonii.

Wybór zwykłego obywatela na ministra obrony spotkał się z natychmiastową krytyką ze strony opozycji. Shigeru Ishiba, poseł PLD oraz były minister obrony stwierdził, że „Od czasu utworzenia Ministerstwa Obrony nie zdarzyło się, aby ministrem lub wiceministrem obrony został zwykły obywatel. Istnieje niepisana zasada mówiąca o tym, że to posłowi wybranemu w wyborach przypadnie odpowiedzialność (za obronę narodową). Morimoto ma niezrównane rozeznanie w temacie, ale nie powinien był być powołany na to stanowisko”.

Ze stanowiskiem pożegnał się także minister infrastruktury, transportu i turystyki Takeshi Maeda. Jego miejsce zajmie Yuichiro Hata, który od 2010 r. nadzorował obrady w zdominowanej przez opozycję Izbie Radców (izba wyższa parlamentu). 44-letni Hata pochodzi z rodziny o tradycjach politycznych, jego ojciec Tsutomu był premierem, a dziadek posłem należącym do PLD. Po tym, jak ojciec Yuichiro zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję do Izby Reprezentantów pojawiła się kwestia ewentualnego przejęcia okręgu wyborczego przez młodego polityka mimo, że zgodnie z zasadami partia nie udziela poparcia kandydatom, którzy ubiegają się o mandat bezpośrednio po zakończeniu kadencji przez bliskich krewnych. Yuichiro Hata po raz pierwszy został wybrany do Izby Radców w 1999 r.. Nowy minister pochodzi z Nagano, lubi judo oraz jazdę samochodem. Z wykształcenia jest nauczycielem przedszkolnym.

Nowym ministrem ds. reformy pocztowej oraz usług finansowych został 73-letni Tadahiro Matsushita. W czasach, gdy należał do PLD był zdecydowanym przeciwnikiem prywatyzacji poczty. W 2005 r. ubiegał się o mandat jako kandydat niezależny, jednak bez powodzenia. Po przegranych wyborach ogłosił, że odchodzi z polityki. Cztery lata później powrócił do świata polityki, tym razem jako poseł z ramienia Nowej Partii Ludowej (Kokumin Shinto), która opowiadała się przeciwko prywatyzacji poczty. W latach 90-tych Matsushita brał udział w demonstracji przed budynkiem parlamentu, która usiłowała zapobiec otwarciu japońskiego rynku ryżu.

Zmiany kadrowe dotknęły też stanowisko ministra sprawiedliwości. Miejsce Toshio Ogawy zajmie dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości oraz przewodniczący komitetu ds. sądownictwa w Izbie Reprezentantów Makoto Taki. W 1995 r., podczas trzęsienia ziemi w Kobe dowodził akcją ratunkową i gaśniczą, jako szef Agencji Zarządzania Kryzysowego. W 1996 r. został po raz pierwszy wybrany do parlamentu, ale w 2005 r. został wydalony z PLD za głosowanie przeciwko ustawie prywatyzującej pocztę, za którą opowiadał się ówczesny premier Junichiro Koizumi. W 2009 r. ponownie dostał się do Izby Reprezentantów, ale tym razem jako poseł Partii Demokratycznej. Makoto Taki nie należy do żadnego ugrupowania wewnątrzpartyjnego. W kwietniu br. zapowiedział, że nie zamierza brać udziału w kolejnych wyborach.

Ostatnią zmianą w rządzie jest powołania senatora z Partii Demokratycznej Akiry Gunji na stanowisko ministra rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. Nowy minister trzykrotnie był wybierany do Izby Radców, a w latach 2009-2010 zajmował pozycję wiceministra rolnictwa w rządach Yukio Hatoyamy i Naoto Kana.

Źródło: NHK World, Mainichi Shinbun – Morimoto ministrem obrony, Mainichi Shinbun – Hata ministrem infrastruktury, Mainichi Shinbun – Matsushita nowym ministrem, Mainichi Shinbun – Taki ministrem sprawiedliwości, Mainichi Shinbun – Gunji ministrem rolnictwa

Opracowała: Agata Czapkowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Premier Yoshihiko Noda ponownie zmienia skład rządu Reviewed by on 4 czerwca 2012 .

W walce o przychylność opozycji w sprawie podwyżek podatku konsumpcyjnego premier Yoshihiko Noda zadecydował o wymianie 5 ministrów. Opozycyjna Partia Liberalno-Demokratyczna domagała się odwołania 4 członków rządu. Dotychczasowy minister obrony Naoki Tanaka zostanie zastąpiony przez profesora z Takushoku University – Satoshi Morimoto. Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej ministrem obrony została osoba spoza

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź