Chiny news,Wydarzenia i zapowiedzi

„Pomorski Przegląd Gospodarczy – Jak wykorzystać szansę chińską?”

2 sierpnia ukazał się „Pomorski Przegląd Gospodarczy” pod tytułem „Jak wykorzystać szansę chińską?” (wydawnictwo Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową). Myślą przewodnią numeru jest pytanie: Czy Chiny mogą się stać kluczowym rynkiem eksportowym Polski – źródłem wzrostu gospodarczego i dobrobytu?

ppg-logo

Wśród autorów znalazły się takie osoby jak: Janusz Daszczyński – dyrektor Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju, Radosław Pyffel – prezes Centrum Studiów Polska Azja, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Paweł Adamowicz – prezydent miasta Gdańska, Xiang Zaosheng – konsul generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, Konrad Maziarz – kierownik Referatu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a także zarządzający firmami eksportującymi do Chin.

Dzięki uprzejmości IBnGR wszystkie teksty z numeru chińskiego „PPG” znajdą się wkrótce na stronie www.polska-azja.pl.

Serdecznie zachęcamy do czytania i komentowania!

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„Pomorski Przegląd Gospodarczy – Jak wykorzystać szansę chińską?” Reviewed by on 19 sierpnia 2011 .

2 sierpnia ukazał się „Pomorski Przegląd Gospodarczy” pod tytułem „Jak wykorzystać szansę chińską?” (wydawnictwo Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową). Myślą przewodnią numeru jest pytanie: Czy Chiny mogą się stać kluczowym rynkiem eksportowym Polski – źródłem wzrostu gospodarczego i dobrobytu? Wśród autorów znalazły się takie osoby jak: Janusz Daszczyński – dyrektor Pawilonu Polski na Wystawie Światowej

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 17

 • @Izydorczyk
  masz racje, za rasistowskie wtrety przepraszam.

 • chcialem jeszcze dodac, ze niejaki W4bird kilka razy nazwal mnie IDIOTA, a mimo tego jego post nadal figuruje. Ale ja sie nie obrazam, bo jestem wlasnie zwolennikiem wolnosci wyrazania pogladow! Uznal mnie za idiote? Mial prawo!

  A swoja droga, biorac pod uwage fakt, ze na tym (jakkolwiek niezlym portalu) pojawia sie taki ogrom pozytywnych tekstow (glownie w Forum) o Chinach, to moja malenka krytyka Chin – dla rownowagi i obiektywizmu – tylko dobrze portalowi robi. Zreszta jak slusznie zauwaza CSPA w oswiadczeniu – czytelnictwo idzie w gore kiedy pojawiaja sie awantury. Te robia wiecej dla PR niz nawet najbardziej wartosciowe merytorycznie ale przynudne jak flaki z olejem teksty o PKB Chin i kolejnych inwestycjach w Szanghaju!
  Jakkolwiek, jesli CSPA poczula sie dotknieta moimi grubianskimi wpisami, bardzo przepraszam (wszelka satysfakcje :)
  Moja intencja nie jest i nie bylo wywolywac klotnie wsrod Europejczykow. Juz od dawna stoje na stanowisku, ze Europa musi trzymac sie razem, bo w przeciwnym razie ulegnie panchinizacji.

  • Cyt. „Moja intencja nie jest i nie bylo wywolywac klotnie wsrod Europejczykow. Juz od dawna stoje na stanowisku, ze Europa musi trzymac sie razem, bo w przeciwnym razie ulegnie panchinizacji.”
   „Europa ohne grenzen” – idea stara i zdawałoby się piękna. Jest tylko jeden problem: każdy po swojemu ją sobie wyobrażał i wyobraża. Inaczej Napoleon, inaczej Lenin i Stalin, jeszcze inaczej pewien Austriak z chaplinowskim wąsikiem… Oczywiście nie podejrzewam nikogo o podobnie niecne zamysły jak te, które mieli ci ostatni, ale mam dziwne przeczucie, że po raz kolejny zostaniemy z ręką w nocniku. Że Pruskie Powiernictwo, Światowy Kongres Żydów i Rosja dobiorą nam się do skóry… Jeśli tak będzie, wtedy może będziesz Pan skomlał u wrót chińskiej ambasady i żałował, że nie masz Pan skośnych oczu. ;-)

 • „Chamstwo w internecie popłaca, gdyż zwiększa oglądalność” -CSPA,
  czyli nie ma tego zlego, co by na dobre nie wyszlo? A zapytam szanownej CSPA, jakie to chamstwo, ze wyrazilem bardzo krytyczne uwagi o polityce Chin?
  jakie to chamstwo ze nazwalem ich psojadami, skoro na Francuzow mowi sie zabojady?
  Jedza psy? Jedza! Jest tam aborcja z przymusu czyli zabijanie nienarodzonych? Jest! Dewastuja srodowisko naturalne? TAK! Sa winni zerwania kontraktu ws. A2? TAK! Maja fatalna kuchnie? Moim zdaniem TAK!!! Maja skosne oczy? maja – co w tym zlego, to stwierdzenie faktu! wg. Pana Izydorczyka nie mozna juz nawet krytykowac w internecie? Czy ja obrazalem grupy spoleczne? Prosze sobie oddawac sprawe gdzie pan chce! Gdyby w polskim necie byly tylko takie wpisy jak moje tutaj, polska siec bylaby najbardziej kulturalna w swiecie. Wyrazajac bardzo krytyczny stosunek do chinskiej polityki w ogole korzystam z konstytucyjnej wolnosci slowa.
  dziekuje!

  • Jeśli twoim zdaniem to jest konstruktywna krytyka :

   „od Chin i chinczykow jak najdalej. To nie szansa, to zaraza, ktora trzeba omijac jak wirusa. ”

   „Polacy musza wiedziec, ze zolte zagropzenie jest potencjalne. Tych psojadow jest juz 1 milirad 300 milionow i to mnozy sie na potege jak zaraza, rosnie w sile. Trzymajmy sie z daleka od tego czegos….”

   „NIGDY Z ZOLTA ZARAZA!!!!”

   Konstruktywna krytyka to na ten przykład to rozmowa na temat chińskiego zadłużenia, które jest celowo ukrywane przez KPCH… oficjalnie mówią 18,5 % PKB, faktycznie będzie z 60 % PKB
   To jest tak jak dawanie sprawozdania finansowego ubarwionego do granic możliwości etc.etc.

   Konstruktywna krytyka jest wtedy kiedy piętnujesz zachowanie chińskich urzędników, którzy działają jak mafia ( lub czasami nawet współpracują z triadami )

   Sam krytykuje wiele działań chińskiej władzuchny zresztą tak samo jak polskiej, ale chyba widzisz różnicę pomiędzy swoim bełkotem, a logicznie przedstawionymi argumentami ?

   Zachowuj się jak osoba cywilizowana to i ja ciebie będę traktować w ten sposób.

   • Avatar Adam Izydorczyk

    P.S czytelniku
    Twoje komentarze były rasistowskie !! dokładnie tak samo zwracał się 70-80 lat temu pewien malarz pokojowy do innej nacji …. nazywając ich zarazą etc.etc. !!

 • POST USUNIĘTY ZE WZGLĘDU NA ARGUMENTACJE AD PERSONAM I WULGARYZMY.
  UŻYTKOWNIK CZYTELNIK OTRZYMUJE TRZECIE OSTRZEŻENIE I ZOSTAJĘ USUNIĘTY Z PORTALU.
  WSZYSTKIE WYPOWIEDZI POSŁUGUJĄCE SIĘ IP UŻYWANYMI DOTYCHCZAS PRZEZ CZYTELNIKA BĘDĄ BLOKOWANE LUB USUWANE.

  ADRESÓW IP NIE UJAWNIAMY PUBLICZNIE, ALE UDOSTĘPNIMY JE PROKURATURZE I ODPOWIEDNIM ORGANOM ŚCIGANIA JEŚLI ZAJDZIE TAKA POTRZEBA.

  MAMY RÓWNIEŻ JAKO DOWÓD KOPIE WYPOWIEDZI CZYTELNIKA.

  POMIMO ZE EMOCJONALNE WPISY I INWEKTYWY CZYTELNIKA OD RAZU ZWIĘKSZAJĄ OGLĄDALNOŚĆ PORTALU, ZACHĘCAMY WAS BYŚCIE NIE REAGOWALI NA TEGO TYPU PROWOKACJĘ I PROWADZILI DYSKUSJĘ W SPOSÓB KULTURALNY.

  WSZYSTKIE PROWOKACYJNE WPISY BĘDZIEMY STARALI SIĘ PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ USUWAĆ, TAK BY NA PORTALU TRWAŁA CIEKAWA I KULTURALNA DYSKUSJA, CZYLI TAK JAK DOTYCHCZAS.

  SERDECZNIE POZDRAWIAMY,
  CSPA

 • Art. 257.
  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Proszę administratora o zapisanie IP oraz treści wypisywanych przez użytkownika ” czytelnik ” nie wiem kto się z tym zgłosi do odpowiednich organów jeśli nikt z was sam to zrobię !!

  Trzeba wreszcie z tym zrobić porządek … ludzie muszą wiedzieć, że za treści umieszczane w internecie trzeba odpowiadać !!

  • Zresztą sam pozwoliłem sobie zrobić print screen tu i tam z wypowiedziami Pana czytelnika, bo jak znam życie sytuacja zostanie rozwiązana w ten sam sposób jak ostatnio – czyli usunięciem postów

  • W tym celu należy napisać do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Myślę, że wobec tak ewidentnego naruszania tego artykułu nie będzie żadnych problemów z wszczęciem postępowania.

   • @Adam Izydorczyk
    Ciekawy

    Drodzy Panowie,
    To jest problem internetu jako takiego.
    Portal polska-azja.pl, jest coraz bardziej znany i czytany. Wielu z nas, dotyczy to zarowno autorow jak i komentatorow (np ostatni JG) coraz częsciej wypowiada się publicznie na tematy azjatyckie. Coraz więcej instytucji podejmuje z nami współpracę, jak ostatnio Pomorski Przegląd Gospodarczy, czy Asia Europe Meeting z którą przygotowujemy pażdziernikową konferencję w warszawskim hotelu Marriot, na którą już Was dzisiaj serdecznie zapraszamy ( w tym także wszystkie osoby nienawidzące Azji, licząc na jakiś skandal w trakcie konferencji, który bardzo by nam pomógł).

    Oczywiście to wszystko wywołuję wściekłość, dlatego co jakiś czas będziemy mieli takie sytuacje, jak ostatnio z Czytelnikiem.

    Prowadzimy pracę nad nowym systemem, który pozwoli wyeliminować takie sytuacje, a do tego czasu zalecamy byście nie dawali się prowokować. Orydnarne czy chamskie posty, będziemy usuwać jak najszybciej.

    Chamstwo w internecie popłaca, gdyż zwiększa oglądalność. Obiecujemy Wam jednak że będziemy starali się by ten portal nadal był miejscem ciekawej i oryginalnej dyskusji o Azji, dla wszystkich którzy potrafią zapanować nad własnymi nerwami i prezentują odpowiedni poziom kultury osobistej.

    Jeśli uważacie Panowie, że droga ministra Sikorskiego jest słuszna, tzn żeby wyłapywać troli i stawiać ich przed wymiarem sprawiedliwości, to oświadczamy że publicznie nie będziemy nigdy ujawniać niczyich adresów IP ( a więc także osób co do których istnieją podejrzenia iż są trollami) , ale oczywiście ujawnimy je na żądanie prokuratury ( są na bieżąco zabezpieczane jako dowody)

    serdecznie pozdrawiamy
    CSPA

 • POST USUNIĘTY ZE WZGLĘDU NA ARGUMENTACJE AD PERSONAM I WULGARYZMY.
  UŻYTKOWNIK CZYTELNIK OTRZYMUJE TRZECIE OSTRZEŻENIE I ZOSTAJĘ USUNIĘTY Z PORTALU.
  WSZYSTKIE WYPOWIEDZI POSŁUGUJĄCE SIĘ IP UŻYWANYMI DOTYCHCZAS PRZEZ CZYTELNIKA BĘDĄ BLOKOWANE LUB USUWANE.

  ADRESÓW IP NIE UJAWNIAMY PUBLICZNIE, ALE UDOSTĘPNIMY JE PROKURATURZE I ODPOWIEDNIM ORGANOM ŚCIGANIA JEŚLI ZAJDZIE TAKA POTRZEBA.

  MAMY RÓWNIEŻ JAKO DOWÓD KOPIE WYPOWIEDZI CZYTELNIKA.

  POMIMO ZE EMOCJONALNE WPISY I INWEKTYWY CZYTELNIKA OD RAZU ZWIĘKSZAJĄ OGLĄDALNOŚĆ PORTALU, ZACHĘCAMY WAS BYŚCIE NIE REAGOWALI NA TEGO TYPU PROWOKACJĘ I PROWADZILI DYSKUSJĘ W SPOSÓB KULTURALNY.

  WSZYSTKIE PROWOKACYJNE WPISY BĘDZIEMY STARALI SIĘ PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ USUWAĆ, TAK BY NA PORTALU TRWAŁA CIEKAWA I KULTURALNA DYSKUSJA, CZYLI TAK JAK DOTYCHCZAS.

  SERDECZNIE POZDRAWIAMY,
  CSPA

 • od Chin i chinczykow jak najdalej. To nie szansa, to zaraza, ktora trzeba omijac jak wirusa. Zadnych negocjacji z ta banda komunistyczna. Dosc klopotow z A2!!!
  Moja opinia: nie wchodzic z zolta partia komunistyczna w zadne uklady! Polityke zagraniczna Polski koncentrowac na UE i Ameryce! Radek Sikorski robi slusznie! Trzymac kurs Platformy Obywatelskie na Zachod, nigdy na Wschod! Juz mielismy sowiecka niewole, wiec unikajmy jak ognia chinskiej inwazji! Polacy musza wiedziec, ze zolte zagropzenie jest potencjalne. Tych psojadow jest juz 1 milirad 300 milionow i to mnozy sie na potege jak zaraza, rosnie w sile. Trzymajmy sie z daleka od tego czegos….
  JESTEM ZA TYM ABY NIE WSPOLPRACOWAC Z CHINAMI W OGOLE. Jesli juz to z Indiami i Brazylia -wschodzacymi potegami. NIGDY Z ZOLTA ZARAZA!!!!

  • ARGUMENTACJA AD PERSONAM
   Ewidentny troll, bo kto teraz tak uważa wypowiadając tak naiwne opinie typu: „Polityke zagraniczna Polski koncentrowac na UE i Ameryce”.

   … haha, ale którą Amerykę chodzi? Północną czy południową. ( TEN FRAGMENT POSTU ZAWIERA WULGARYZMY I ARGUMENTACJE AD PERSONAM)

   • Avatar Zyggi

    POST USUNIĘTY ZE WZGLĘDU NA ARGUMENTACJE AD PERSONAM

  • Weź Pan coś na uspokojenie! Cały świat współpracuje z Chinami, a Pan się rzucasz jak wesz na grzebieniu!
   I co nam dała przyjaźń z USA? Amerykanie sprzedają nam zgraciałe myśliwce, nie chcą znieść wiz, obiecują gruszki na wierzbie. Dajemy się im podpuszczać jak frajerzy: uznaniem Kosowa jako pierwszy kraj słowiański zyskaliśmy tylko wrogość Serbów. A czy jakiś tłuk pomyślał, co wtedy, gdy RAŚ na zasadzie precedensu zażąda autonomii, a może i niepodległości „uciskanego” Śląska, w dodatku z zakulisowym wsparciem Berlina? Hę? Kto wtedy Warszawce pomoże? Wujek Sam? UK? Francja? Bruksela? Oni w „D” mają polskie interesy, zawsze je tam mieli! Każdy poważny kraj ma w „D” cudze interesy, bo pilnuje swoich!! A jak jakiś idiota nie umie o swoje zadbać, to niech go inni tłuką jak w bęben!
   Bratamy się z Ukraińcami, a ci stawiają pomniki UPA. Ulubioniec polskich „elit” – Juszczenko – pod koniec swojej prezydentury ogłosił nawet Banderę bohaterem narodowym. Jaja w biały dzień! Krótko mówiąc: opcja proamerykańska jak dotąd skuteczna jak nie wiem co! Wszyscy się śmieją w kułak, najgłośniej Niemcy i Ruscy, akurat w tym roku kończą NordStream, a Polacy zajmują się pierdołami, krzyżami, Macierewicz z Kaczyńskim snują jakieś fantastyczne teorie spiskowe. W tle tych idiotyzmów polonofob Gross pluje nam w twarz i mówimy, że deszcz pada! A Pan ujadasz na Chińczyków, jakby to wszystko była ich wina, że Polska zawsze miała i ma dziurawe drogi, zacofane pociągi, nieremontowane wały przeciwpowodziowe etc. Byłoby to śmieszne gdyby nie było żałosne!

   • Avatar Zyggi

    Przepraszam wszystkich, że dałem się tu ponieść nerwom z powodu komentarzy „Czytelnika”. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że gdy czytam takie ohydztwa, to trudno mi zachować spokój…

Pozostaw odpowiedź