BLOGOSFERA,Indonezja news

Piotr Śmieszek: Indonezja od A do Z – Panie i Panowie, czyli jak to się robi w Indonezji

Kobieta i MężczyznaBycie kobietą w Republice Indonezji to nie przysłowiowa bułka z masłem. W dużym uproszczeniu życie dam w krajach muzułmańskich nie jest lekkie, łatwe i przyjemne jak żywot ich europejskich koleżanek. I chociaż indonezyjski islam nie należy do tych najbardziej twardych, zadziornych i co najważniejsze konserwatywnych, pozycja kobiet jest w nim wciąż  daleka od wymarzonej.

Sytuacje, w których widać tę różnicę jak na dłoni, dotykają każdej sfery życia. Kobiety muszą nosić się zdecydowanie skromniej niż ich męscy rówieśnicy. Wyjście na ulicę faceta w krótkich szortach i koszulce bez rękawków odbierane jest jako coś jak najbardziej normalnego, a podobna kreacja wdziana przez indonezyjską słabszą płeć zostałaby odebrana (poza stolicą) jako quasi wyuzdanie, a jej nosicielkę okrzykniętoby bez mała kobietą lekkich obyczajów.

Podobnie jest z inną prozaiczną czynnością, czyli paleniem papierosów. Mężczyzna palący papierosa na ulicy, w kawiarni czy innym miejscu publicznym jest w Indonezji czymś absolutnie normalnym, stanowi wręcz nieodłączny element krajobrazu. Statystyki wszak się nie mylą, a w nich palący panowie z Archipelagu zajmują pierwsze miejsce wśród narodów tego świata. Kobieta paląca w tych samych okolicznościach przyrody ociera się znowu o granice przyzwoitości, choć w tym akurat aspekcie wychodzi to tutejszym paniom na zdrowie. Niespełna 5 proc. pań w Republice lubi się zaciągnąć, co nie daje im nawet miejsca w pierwszej 50. wspomnianego wyżej rankingu. Wracając do sytuacji, w których pan jest ponad panią w Indonezji, dochodzimy do sfery najbardziej przyziemnej, jak ustępowanie miejsca czy przepuszczanie pań przodem. Również w obszarze uprzejmości indonezyjskie panie mają gorszą pozycję od europejskich koleżanek.

Poza tym być kobietą na Jawie czy turystycznej Bali to wstawać skoro świt i urabiać się po same łokcie dla dzieci oraz oczywiście męża. Mężczyznom również (jak do niedawna, a może i jeszcze trochę u nas) łatwiej szuka się pracy, lepiej się zarabia i załatwia sprawy w miejscowych urzędach. Mężczyźni są bardziej doceniani, szanowani i dopieszczani przez tutejszą kulturę i zwyczaje. Rozwodnik to nie to co rozwódka, a wdowiec jest lepszy niż wdówka itd.

Jako koronny argument w dyskusji przytoczę najpopularniejszą pod każdą szerokością geograficzną formułkę otwierającą spotkania, zebrania, wiece i uroczystości rodzinne. W odróżnieniu od angielskiego „Ladies and gentleman”, niemieckiego „Meine Damen und Herren” czy polskiego „Panie i panowie”, w Indonezji szanownych zebranych lub przybywających wita się „Bapak Bapak dan ibu ibu”. Co znaczy ni mniej ni więcej jak to samo, tylko raczej na wspak. Lub „same same but different”, jak mawiają lokalni poligloci. A na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zabrać głos jako pierwszy. W Indonezji wciąż nie są to z całą pewnością panie.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Piotr Śmieszek: Indonezja od A do Z – Panie i Panowie, czyli jak to się robi w Indonezji Reviewed by on 30 października 2013 .

Bycie kobietą w Republice Indonezji to nie przysłowiowa bułka z masłem. W dużym uproszczeniu życie dam w krajach muzułmańskich nie jest lekkie, łatwe i przyjemne jak żywot ich europejskich koleżanek. I chociaż indonezyjski islam nie należy do tych najbardziej twardych, zadziornych i co najważniejsze konserwatywnych, pozycja kobiet jest w nim wciąż  daleka od wymarzonej. Sytuacje,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Piotr Śmieszek

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na UMK w Toruniu. Od kilku lat mieszka w Yogyakarcie na stołecznej wyspie Jawie w Indonezji. Życie na Archipelagu zainspirowało i popchnęło go ku idei, by dzielić się Indonezją z Rodakami z nad Wisły. Co też czyni w formie pisanej (www.yellowlittleduck.com), oraz bezpośredniej (www.lombok.pl), organizując wraz z Żoną, Bugiską z Sulawesi koncept p.t. - "Wakacje w Indonezji". Autor książek : "Archipelag znikających wysp" oraz pierwszego "polskiego" przewodnika "Bali & Lombok" po wyspach Bali, Lombok, parku Komodo oraz jawajskiej Yogyakarcie.

Pozostaw odpowiedź