Wydarzenia i zapowiedzi

Patronat medialny CSPA nad 8. edycją Pięciu Smaków

5

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków oraz patron medialny wydarzenia, Centrum Studiów Polska-Azja, zapraszają na 8. edycję jedynego w Polsce przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Odbędzie się on w dniach 12-20 listopada w Warszawie (Muranów, Luna, MSN), a następnie pojedzie do Wrocławia oraz Braniewa. Po raz pierwszy festiwal będzie miał też swoją muzyczną odsłonę – cykl RADIO AZJA to trzy koncerty znakomitych alternatywnych wykonawców z Korei Płd, Japonii i Chin. Przed nami jeszcze koncerty Hiromichiego Sakamoto (27 XI) oraz DaWangGang (8 XII).

Repertuar Pięciu Smaków tradycyjnie łączy skrajności: szalone kino gatunkowe i awangardowe autorskie obrazy, epickie produkcje i kameralne kino niezależne, wysokojakościową rozrywkę i filmy zaangażowane społecznie. Tegoroczny program został podzielony na cztery sekcje, uzupełnione pokazami specjalnymi oraz wydarzeniami towarzyszącymi. Nowe Kino Azji to sekcja konkursowa, w której zwycięzcę Festiwalu wybierze 10-osobowe People’s Jury – miłośnicy kina azjatyckiego z całej Polski.

Queer Azja to sekcja FOCUS, obejmująca przegląd najciekawszego kina z nurtu LGBTI Azji Wschodniej i Południowo Wschodniej z ostatnich dwóch lat.

Sekcją Na Dzikim Wschodzie to refleksja nad nośnością westernu – klasycznego hollywoodzkiego gatunku oraz kierunkiem, w którym podąża światowe kino, coraz śmielej zestawiające ze sobą odmienne tradycje i konwencje.

Stały element festiwalu, Kino Grozy, będzie reprezentowane wyjątkowo licznie i po raz pierwszy zostanie objęte plebiscytem publiczności. Azja niezmiennie dostarcza mocnych wrażeń, a horrory i thrillery okazują się doskonałą formą do opowiadania o współczesności, co filmowcy czynią z ogromną fantazją. Wydarzeniem będzie popularna wśród widzów Japońska Noc Grozy – potrójna porcja mocnych wrażeń serwowana przez mistrzów z Kraju Kwitnącej Wiśni: Sabu („Miss Zombie”), Takashiego Miike („Po twoim trupie”) i Siona Sono („Zabawmy się w piekle”).

Atrakcyjne tytuły czekają wśród Pokazów Specjalnych, premierowych filmów utytułowanych autorów. Bohater retrospektywy ubiegłorocznych Pięciu Smaków Tetsuya Nakashima wraca z „Kanako w krainie czarów” –montowaną w zawrotnym tempie bezlitosną refleksją nad stanem współczesnego świata. Gwałtowną wizję prezentuje też „Raid 2: Bardacha” Garetha Evansa, olśniewająca realizacyjnie kontynuacja indonezyjskiego przeboju, który stał się objawieniem dla miłośników kina sztuk walk. Niezwykłą hybrydą fabuły i dokumentu jest „Fabryka dzieci” Eduardo Roya Jr, wejrzenie w jeden dzień życia największego szpitala położniczego w Manili.

Pięć Smaków to także Wydarzenia Towarzyszące. W Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentowany zostanie cykl wykładów „Ciało i seksualność w Azji”. W programie m.in. wykłady o erotycznych fetyszach w japońskiej popkulturze oraz o tatuażach etnicznych w Azji Południowo-Wschodniej.

W Barze Prasowym i Południku Zero odbywać się będą bezpłatne pokazy filmów zebrane pod hasłem „Azja w obiektywie” – spojrzenie polskich filmowców na Daleki Wschód. Szansą na lepsze poznanie Azji będzie także AZJAGRA. W programie innych gier i zabaw z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Unikatowym wydarzeniem będzie również organizowane po raz pierwszy Wietnamskie Kino Samochodowe. Na parkingu przy Centrum Handlowym Marywilska 44 odbędzie się pokaz filmu ”2030: Woda”.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą w kinach Muranów (bilety w cenie 13-17 zł), Luna (bilety w cenie 13-17 zł) oraz w MSNie (bilety w cenie 15 zł). Wybrane filmy festiwalowe zobaczyć będzie można na platformie Kinoplex.pl

W ramach Pięć Smaków Migruje część filmów pokazana zostanie także podczas replik festiwalu – we Wrocławiu (21-27 XI, Kino Nowe Horyzonty) oraz w Braniewie (28-29 XI, Braniewskie Centrum Kultury).

Więcej informacji na stronach:

www.piecsmakow.pl

www.radioazja.pl

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Patronat medialny CSPA nad 8. edycją Pięciu Smaków Reviewed by on 7 listopada 2014 .

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków oraz patron medialny wydarzenia, Centrum Studiów Polska-Azja, zapraszają na 8. edycję jedynego w Polsce przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Odbędzie się on w dniach 12-20 listopada w Warszawie (Muranów, Luna, MSN), a następnie pojedzie do Wrocławia oraz Braniewa. Po raz pierwszy festiwal będzie miał też swoją muzyczną odsłonę

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź