Japonia news,News

Partia Liberalno-Demokratyczna otwiera ponownie narady w sprawie zmiany japońskiej konstytucji

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Diet_of_Japan_Kokkai_2009.jpg

Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) po dłuższej przerwie spowodowanej wyborami parlamentarnymi wznowiła dyskusję na temat zmian, które chce wprowadzić w japońskiej konstytucji. Planowana reforma stawia sobie za cel między innymi rewizję artykułu 47, który brzmi: „sposób ustanawiania okręgów wyborczych określa ustawa”, przez co możliwe było wprowadzenie w ostatnich wyborach do japońskiej Izby Radców tzw. „okręgów zbiorczych”. W tym celu PLD zorganizowała w środę (16.11) po południu konferencję, chcąc omówić ową sprawę z innymi posłami.

Poruszono tam problem wyżej wymienionych „okręgów zbiorczych”. Polegają one na łączeniu dwóch sąsiednich prefektur w jeden okręg wyborczy — umożliwia to konstytucja, zezwalając na regulowanie okręgów wyborczych poprzez ustawy. Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu jest umieszczenie w konstytucji zapisu, że w każdych wyborach z każdej prefektury musi zostać wybrany co najmniej jeden członek Izby Radców.

Poza tym wśród uczestników konferencji pojawiały się głosy, że „jeśli będziemy tworzyć kolejne okręgi zbiorcze, to głos mieszkańców prefektur przestanie docierać do rządu”, czy też że „aby uniknąć tworzenia kolejnych okręgów zbiorczych w następnych wyborach, należy przyspieszyć prace nad reformą konstytucji”. Ogólnie rzecz biorąc, większość uczestników konferencji zgodziła się, że konstytucję należy zmodyfikować.

PLD zamierza też zorganizować kolejną konferencję pod koniec bieżącego miesiąca. Będzie ona miała na celu realizację obietnicy wyborczej PLD o klaryfikacji statusu Japońskich Sił Samoobrony, czyli de facto rewizję artykułu 9. japońskiej konstytucji. Partia rządząca zadecydowała o zakończeniu drugiej rundy dyskusji dotyczących tej części ustawy zasadniczej i postanowiła rozpocząć obrady na temat konkretnego brzmienia, jakie miałby przyjąć ów artykuł po reformie.

– Oczywiście cieszy mnie bardzo, że kierownictwo naszej partii zdecydowało się podjąć prace nad reformą konstytucji, jednak to również nie jest tak, że reforma konstytucji to jedyne, nad czym pracuje parlament. Nie ulega też wątpliwości, że będą to prace bardzo trudne i wymagające – mówił dziennikarzom były sekretarz generalny PLD Shigeru Ishiba. – Zastanawiam się ponadto, czy będziemy w stanie przeprowadzić referendum w kwestii artykułów, które chcemy zreformować. Byłoby to pierwsze referendum w takiej sprawie i nie jestem pewien, czy uda nam się uzyskać rzeczywistą opinię narodu na ten temat – dodał zapytany o rewizję artykułu 9.

– Nasza pozycja pozostaje niezmienna. Wciąż jesteśmy za dodaniem do konstytucji potrzebnych artykułów i chcemy prowadzić dyskusje na ten temat. Jako że zapewne niedługo rozpoczną w tej sprawie rozmowy między komisjami parlamentarnymi oraz poszczególnymi partiami, zamierzamy też naradzić się w tej kwestii wewnątrz naszej partii i zebrać jak najwięcej wartościowych opinii – mówił dziennikarzom sekretarz partii Kōmeitō Kazuo Kitagawa.

 

Na podstawie: nhk.or.jp

Opracowanie: Radosław Nowak

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
Partia Liberalno-Demokratyczna otwiera ponownie narady w sprawie zmiany japońskiej konstytucji Reviewed by on 18 listopada 2017 .

Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) po dłuższej przerwie spowodowanej wyborami parlamentarnymi wznowiła dyskusję na temat zmian, które chce wprowadzić w japońskiej konstytucji. Planowana reforma stawia sobie za cel między innymi rewizję artykułu 47, który brzmi: „sposób ustanawiania okręgów wyborczych określa ustawa”, przez co możliwe było wprowadzenie w ostatnich wyborach do japońskiej Izby Radców tzw. „okręgów zbiorczych”. W

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • „Będzie ona miała na celu realizację obietnicy wyborczej PLD o klaryfikacji statusu Japońskich Sił Samoobrony, czyli de facto rewizję artykułu 4.”,”Byłoby to pierwsze referendum w takiej sprawie i nie jestem pewien, czy uda nam się uzyskać rzeczywistą opinię narodu na ten temat – dodał zapytany o rewizję artykułu 4.”

  Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli się mylę ale czy nie chodzi przypadkiem o słynny artykuł 9? Jeśli nie, czy można prosić o informację co dokładnie w artykule 4 podpada pod zmianę?

  • Bardzo dziękuję za czujność, rzeczywiście, to mój błąd – lekki „brain fart”, jak to można potocznie powiedzieć.
   Tak jak Pani trafnie stwierdziła, chodzi o rewizję artykułu 9., nie 4. – 4. mówi o uprawnieniach cesarza, a 9. o pacyfistycznym charakterze państwa japońskiego. Przypuszczam, że pod wpływem wcześniejszej wzmianki o artykule 47. mój mózg uczepił się liczby 4, a potem szedł w zaparte, tak że nie zauważyłem owej pomyłki nawet podczas proofreadingu.
   Oczywiście w niczym mnie to nie usprawiedliwia, a więc raz jeszcze dziękuję za czujność. Wpis został już poprawiony i nie będzie już wprowadzał nikogo w błąd. W całej tej niezręcznej sytuacji pociesza mnie jedynie fakt, że mam tak uważnych czytelników jak Pani, którzy potrafią wychwycić wszelkie niedociągnięcia.

   R. Nowak

Pozostaw odpowiedź