Komentarz eksperta,Top news

P. Szczap: Piąty prezydent Mongolii wciąż nieznany

26 czerwca 2017 r. odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Mongolii. W wyborach Mongołowie mieli szansę wybierać pomiędzy kandydatami trzech partii zasiadających w parlamencie – Miyeegombyn Enkhboldem (Mongolska Partia Ludowa), Khaltmagiin Battulagą (Partia Demokratyczna) oraz  Sainkhüügiin Ganbaatarem (Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna). Mimo początkowych obaw dotyczących zbyt niskiej frekwencji i związanej z tym potencjalnej potrzeby ponownego przeprowadzenia wyborów, frekwencja wyniosła ponad 66,5%.1 Najwięcej głosów zdobył kandydat PD – Battulga (39%), następnie reprezentujący MPL-R Ganbaatar (31%), zaraz za nim zaś kandydujący z ramienia MPL Enkhbold (30%). Fakt przewagi Battulgi nad Enkhboldem był przewidywany zarówno przez szereg analityków jak i dużą część społeczeństwa. W związku z nieuzyskaniem przez żadnego z kandydatów większości bezwzględnej, zachodzi konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów. Będzie to pierwsza w historii mongolskich wyborów prezydenckich druga runda. Najprawdopodobniej przeprowadzona zostanie w pierwszych dniach lipca, jeszcze przed festiwalem narodowym Naadam (11-13 lipca). Zgodnie z prawem bowiem druga tura musi zostać przeprowadzona w ciągu dwóch tygodni od dnia przeprowadzenia tury pierwszej. Na chwilę obecną (noc z 26 na 27 czerwca czasu mongolskiego) różnica między Ganbaatarem i Enkhboldem wynosi ok. 400 głosów i powoli maleje, prawdopodobnie jednak Enkhbold nie zdoła już wyprzedzić Ganbaatara. Jeśli więc nie zajdzie jakaś nagła zmiana, w szranki staną Battulga i Ganbaatar. Należy jednak pamiętać, że mimo iż oficjalne wyniki pierwszej rundy wyborów zostaną prawdopodobnie ogłoszone 27 czerwca niewykluczone, iż najbliższe dni przyniosą wahania wyników. Chodzi tu przede wszystkim o możliwe machinacje na wynikach, które szczególnie dla Enkhbolda okazać mogą się decydujące. Jego przeciwnicy spekulują iż może on podjąć także inne nieoficjalne próby uniemożliwienia Ganbaatarowi startu w drugiej turze np. poprzez postępowanie sądowe (np. w sprawie o korupcję bądź jakikolwiek inny poważny zarzut) i zakończony wyrokiem proces, które uniemożliwią Ganbaatarowi dalszą walkę o fotel prezydenta. Prawdopodobnie nie jest to jedyny z możliwych sposobów w jaki Enkhbold mógłby starać się powrócić do wyścigu. Najbliższe dni z pewnością pokażą na ile jest on politykiem kreatywnym.

W wypadku gdy druga runda wyborów nie zakończy się wyłonieniem kandydata (np. ze względu na zbyt dużą ilość pustych głosów, oddanych np. przez zwolenników Enkhbolda), niezbędne może okazać się przeprowadzenie nowych wyborów, w których partie będą mogły wystawić nowych kandydatów. Oczywistym kandydatem MPL będzie wtedy Nyamdorj, zaś Enkhbayar z MPL-R z pewnością ponownie podejmie próbę startu.

Jeśli zaś chodzi o rozkład głosów na terenie kraju wygląda on następująco: Battulga odniósł zdecydowane zwycięstwo w stolicy, gdzie wyprzedził pozostałych dwóch kandydatów we wszystkich dzielnicach (w tym w dwóch eksklawach górniczych – Nalaikh i Baganuur) z wyjątkiem Bagakhangai – eksklawy położonej niecałe 100 km na południe od głównego obszaru miejskiego Ułan Batoru. Jedynym ajmakiem, w którym odniósł zwycięstwo jest jego rodzinny ajmak bajanchongorski. Także Mongołowie mieszkający za granicą byli w większości za Battulgą. Enkhbold cieszy się poparciem w zachodniej części kraju – w sześciu wysuniętych na zachód kraju ajmakach, jak również w ajmakach selengijskim, południowochangajskim, suchebatorskim oraz centralnym. Ganbaatar prowadzi w ajmaku bulgańskim, północnochangajskim, wschodnim, chentejskim, południowogobijskim, środkowogobijskim, wschodniogobijskim, orchońskim i darchańskim.

Najniższą frekwencję odnotowano w ajmaku wschodnim (Dornod) – najdalej wysuniętym na wschód ajmaku Mongolii. Wyniosła 36,96%.2

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Szczap: Piąty prezydent Mongolii wciąż nieznany Reviewed by on 27 czerwca 2017 .

26 czerwca 2017 r. odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Mongolii. W wyborach Mongołowie mieli szansę wybierać pomiędzy kandydatami trzech partii zasiadających w parlamencie – Miyeegombyn Enkhboldem (Mongolska Partia Ludowa), Khaltmagiin Battulagą (Partia Demokratyczna) oraz  Sainkhüügiin Ganbaatarem (Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna). Mimo początkowych obaw dotyczących zbyt niskiej frekwencji i związanej z tym potencjalnej potrzeby ponownego

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź